Reklama

Prezydent Bakun wrócił do pracy

Po kilkutygodniowej absencji – spowodowanej chorobą – prezydent Przemyśla Wojciech Bakun wrócił do pracy. Mimo zaleceń lekarzy, aby się oszczędzać, 8 grudnia br. ponownie zasiadł w prezydenckim fotelu w magistrackim budynku przy Rynek 1.

5 listopada br. prezydent Wojciech Bakun napisał m.in.:

„Wczoraj odwiedzili mnie uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 w Przemyślu. Jak zawsze przy takich wizytach było mnóstwo pytań i ciekawych opowieści. Podczas jeden z lekcji uczniowie mieli za zadanie narysować portret Pana Prezydenta. Efekty mogą Państwo zobaczyć na załączonych zdjęciach (…)”.


Pięć dni później, 10 listopada br., sam przyznał, że jego działalność i aktywność ostatnio jest trochę niższa.

„(…) Powodem jest jakaś paskudna infekcja, która początkowo spowodowała zapalenie ucha środkowego, następnie zewnętrznych przewodów, aby po tygodniu przejść w stan zapalny górnych dróg oddechowych i zatok. Temperatura ponad 39 stopni też utrudnia normalne funkcjonowanie. Stąd rezygnacja z większości aktywności (zwłaszcza tych zewnętrznych) i danie sobie czasu na powrót do zdrowia. Niestety, ale zmuszony jestem również zrezygnować z udziału w jednym z najważniejszych świąt, jakim jest Dzień Niepodległości 11 listopada! Duchem i myślami będę ze wszystkimi uczestnikami, ciałem, niestety w domu (…). Potrzebuję jeszcze kilku dni, może tygodnia na powrót do pełni funkcjonalności, ale obiecuję nadrobić zaległości najszybciej, jak się da (…)” – napisał wówczas m.in.

Reklama

Przepisy bez zastosowania

Tak szybko, niestety, się nie dało. Trafił na jeden z oddziałów Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu, ale choroba nie dawała za wygraną.

Musiał zostać przewieziony do Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Tam czekało na niego wielodniowe, intensywne leczenie.

W pewnych kręgach w Przemyślu pojawiły się głosy, że szybko do pracy może nie wrócić i będzie potrzebna interwencja wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Wszystko w związku z kilkoma paragrafami Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który mówi m.in. o tym, że[paywall] „niezdolność do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni” sprawia, iż ma zostać wyznaczony zastępca.

Mówi także o tym, że

Reklama

„(…) w terminie 48 godzin od powzięcia wiadomości o zaistnieniu jednej ze wskazanych wyżej okoliczności, przewodniczący rady miasta czy gminy powinien pisemnie poinformować wojewodę o zaistnieniu takiej okoliczności oraz o: przejęciu zadań i kompetencji wójta przez zastępcę albo pierwszego zastępcę albo o konieczności wyznaczenia osoby przejmującej zadania i kompetencje wójta przez prezesa Rady Ministrów. Taka osoba jest wyznaczana przez prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody, przekazany niezwłocznie za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej”.

Te przepisy nie miały jednak w tym wypadku żadnego zastosowania, o czym poinformował sekretarz miasta Dariusz Łapa.

Reklama

„Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun jest nieobecny w pracy od 14 listopada br. – od tego czasu przebywa na urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z paragrafem 15. Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Przemyślu, w czasie nieobecności prezydenta jego obowiązki pełni oraz zadania należące do jego wyłącznej kompetencji wykonuje zastępca prezydenta (czyli Bogusław Świeży – przyp. aut.). W tym przypadku nie mają więc zastosowania przywołane artykuły ustawy o samorządzie gminnym”.

Choroby autoimmunologiczne*

7 grudnia br. leczenie się zakończyło. W. Bakun wrócił do Przemyśla. Napisał m.in.:

Reklama

„Wracam z długiej podróży… Ktoś powie, że to tylko Warszawa, więc wcale niedługa ta podróż, a jednak. W życiu człowiek kroczy różnymi drogami, napotyka na różne przeszkody, czasami dostaje cięższy krzyż niż inni. Ja swój ciut cięższy krzyż niosę od 2012 roku, kiedy to zdiagnozowano u mnie dwie choroby autoimmunologiczne, które od czasu do czasu akcentują swoją obecność. Kilka tygodni temu, po z pozoru niewinnej infekcji, nastąpiło kolejne zaostrzenie, które w swoim przebiegu nie było takie chętne do współpracy, nie mówiąc o tym, że wyjątkowo opornie reagowało na wszelkie dostępne sposoby leczenia (…).

Chciałbym napisać, że wracam silniejszy, ale tak nie jest. Może mentalnie trzymam i trzymałem się nieźle, ale fizycznie sponiewierało mnie niemiłosiernie. Chwilę zajmie, zanim wrócę do pełnej fizycznej sprawności, ale nawet to traktuję, jak swego rodzaju wyzwanie! Zapewniam też, że wiele z informacji, które „krążyły po mieście” na temat mojego zdrowia, to brednie wyssane z palca (…).

Jeszcze raz dziękuję wszystkim wspierającym mnie w tych trudnych chwilach. Nawet nie wyobrażacie sobie, ile siły i otuchy dawały mi wasze słowa. Życzę wam wszystkim dużo zdrowia, bo kolejny raz na własnej skórze przekonuję się, że nie ma w życiu niczego ponad bycie zdrowym!”.

8 grudnia br. W. Bakun wrócił do pracy. Zza prezydenckiego biurka napisał m.in.:

Reklama

„Mówili: proszę dać sobie czas, złapać oddech po szpitalu, nie spieszyć się z powrotem w wir obowiązków, ale ja chyba nie do końca potrafię. Wystarczająco długo nasiedziałem się w jednym miejscu, a powrót do pracy traktuję jak element terapii i rehabilitacji. Może jeszcze nie na 100 procent, ale ważne jest dla mnie, żeby jak najszybciej wracać „do obiegu”!

19 grudnia br. odbędzie się jedna z najważniejszych sesji dla rad powiatów, miast czy gmin, czyli sesja budżetowa”.


 



*choroba autoimmunologiczna – występuje, gdy system odpornościowy przez pomyłkę atakuje i ostatecznie niszczy własne tkanki. Choroby autoimmunologiczne są zasadniczo dzielone na dwie kategorie: „swoiste narządowo”, atakujące jeden narząd oraz „nieswoiste narządowo”, które mogą atakować wiele narządów i systemów naraz. Są one ściśle powiązane z pracą układu odpornościowego. Odpowiada on za ochronę organizmu przed wpływem czynników zewnętrznych. Choroby autoimmunologiczne rozwijają się w sytuacji, gdy układ odpornościowy zaczyna rozpoznawać swoje komórki jako obce i zaczyna je niszczyć. Uważane są za zmorę XXI wieku. Są trudne do wykrycia, a ich całkowite wyleczenie jest praktycznie niemożliwe.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama