Pan Krzysztof, rolnik spod Przeworska, miał problem z poprawnym wypełnieniem jednego punktu e-wniosku o przyznanie dopłaty bezpośredniej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Szukał pomocy zarówno w przeworskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak i w Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Bez efektu. Jedni nie mogą, drudzy każą sobie płacić.
– Na lewo i prawo nagłaśniają, że można składać wnioski drogą elektroniczną, że pomogą, że wystarczy zadzwonić. Zadzwoniłem do przeworskiej agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Przez kwadrans miły pan opowiadał mi o zaletach takiej formy wypełniania wniosku, zwłaszcza teraz, kiedy panuje epidemia. A wystarczyły dwie, trzy minuty i miałbym wniosek gotowy[paywall]. Ale okazuje się, że udzielania porad drogą telefoniczną zabraniają im przepisy prawa. Jak więc teraz, kiedy wszystkie tego typu instytucje są pozamykane, mam go wypełnić? Jeden błąd powoduje odrzucenie wniosku – skarży się pan Krzysztof.
Wniosek o przyznanie płatności na 2020 r. wraz z wymaganymi załącznikami składa się od 15 marca do 15 maja br. Może być także złożony do 9 czerwca br. Tyle że rolnicy, którzy złożą wniosek w okresie od 16 maja do 9 czerwca, otrzymają płatności pomniejszone o 1 procent za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Teoretycznie wypełnienie takiego wniosku jest proste. Tak przynajmniej jest napisane na internetowej platformie ARiMR. Przed przystąpieniem do tej czynności specjaliści radzą się zapoznać z „Instrukcją wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus”. Program ma tę zaletę, że nie tylko wychwytuje pomyłki, ale również na bieżąco informuje o popełnionych błędach czy brakach. Do czasu wysłania wniosku do agencji można wprowadzać w nim zmiany. Nie ma limitu wejść na dany wniosek. W trakcie jego wypełniania można dokument zapisywać, zamykać i ponownie otwierać. ARiMR zaleca systematyczne zapisywanie wniosku roboczego podczas jego wypełniania. Przed wysłaniem należy sprawdzić, czy wszystkie dane we wniosku zostały poprawnie wpisane. Po wysłaniu każdy otrzyma potwierdzenie. Rolnikom i doradcom zaleca się, aby po wysłaniu dokumentu pobrać „Potwierdzenie przyjęcia wniosku” na stację roboczą lub wydrukować je.
Niby wszystko jasne… Bywają jednak sytuacje – jak w przypadku rolnika spod Przeworska – że żadna instrukcja obsługi nie pomoże.
– Wie pan, jestem rolnikiem. Posiadam trzy hektary. Nie muszę się na wszystkim znać. Gdybym pana z agencji zapytał, czym nawozić ziemię, na której rośnie kukurydza, z której można zrobić mamałygę, zapewne by nie wiedział. Bo nie musi. Jest urzędnikiem. Ale gdyby do mnie zadzwonił i zapytał, odpowiedziałbym. Wypełniałem wniosek, który na początku był dla mnie zawiły, ale większość w miarę szybko opanowałem. Miałem problem z jednym punktem. Zadzwoniłem, aby zapytać. Ale usłyszałem 15-minutowy wykład, zamiast szybkiej podpowiedzi. Na koniec usłyszałem, że mój rozmówca nie może mi pomóc, bo zabraniają mu tego przepisy. Zastanawiam się więc, po co oni tam siedzą? To nie fair wobec rolników. Podszedłbym osobiście do biura, ale jest zakaz. Zadzwoniłem także do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przeworsku. Tam przynajmniej postawili sprawę jasno: za poradę trzeba zapłacić. To także nie w porządku, ale przynajmniej wiedziałem, na czym stoję – opowiada pan Krzysztof.
Skontaktowaliśmy się z przeworskim oddziałem ARiMR. Rzeczywiście, przepisy zabraniają udzielania telefonicznych porad. Z jednej strony to trochę niezrozumiałe, z drugiej – nigdy nie wiadomo, pod kogo dzwoniący może się podszyć. Dowiedzieliśmy się, że e-wniosek w sprawie dopłat bezpośrednich będzie można złożyć w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Każdy, kto ma problem z poprawnym wypełnieniem wniosku, będzie miał wówczas dwa tygodnie na odwiedzenie siedziby agencji i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.
– Nasza agencja, ze względu na trwający stan epidemii, przesunęła termin składania oświadczenia. Taki dokument, zamiast e-wniosku o dopłaty bezpośrednie, mogą złożyć rolnicy posiadający gospodarstwo do 10 hektarów w przypadku, gdy w stosunku do oświadczenia z ubiegłego roku nie zaszły żadne zmiany. – stwierdził przedstawiciel przeworskiego oddziału ARiMR.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze