Tych SMS-ów nie rozsyła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ich nadawcami są oszuści, których celem jest wyłudzenie danych logowania beneficjentów – mniej więcej takiej treści komunikat wystosowała w ostatnim czasie ARiMR. Sytuacja ta pokazuje, że tym razem przestępcy obrali sobie za cel rolników korzystających z dopłat bezpośrednich.
ARiMR informuje, że w ostatnim czasie obserwowana jest wzmożona aktywność rozsyłających fałszywe SMS-y podszywające się pod tę instytucję. Wiadomości te pochodzą od nadawców „Tajne” oraz „Ważne” i często zawierają treści mające wywołać presję czasu, na przykład przestrogę, że dopłaty na 2025 rok zostaną zablokowane, jeśli adresat nie zaloguje się w przeciągu 12 godzin przez link podany w SMS. Robiąc to, użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę logowania, łudząco podobną do oficjalnej strony ARiMR. Jeśli zdecyduje się na kolejny krok, czyli wprowadzenie swoich danych, mogą one zostać przejęte przez przestępców i wykorzystane w łatwy do przewidzenia sposób. Najczęściej wróży to spore kłopoty.
Dlatego ARiMR apeluje do rolników będących beneficjentami programów, by zawsze weryfikowali źródło i autentyczność otrzymywanych wiadomości SMS. Jeśli nie mamy pewności co do autentyczności wiadomości, najlepiej skontaktować się z najbliższym Biurem Powiatowym ARiMR celem potwierdzenia.
„Fałszywe SMS-y można przekazać na bezpłatny numer 8080 obsługiwany przez CERT Polska, co pomaga w walce z cyberprzestępcami” – radzi ARiMR. Apeluje też, by nigdy nie logować się bezpośrednio przez link podany w SMS, nawet gdy wygląda na autentyczny, gdyż może on prowadzić do złośliwej strony.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze