„Informujemy mieszkańców, że w rejonie miejscowości Orzechowce, Ujkowice oraz Przemyśl-Lipowica zaobserwowano niedźwiedzie, w tym niedźwiedzicę z młodymi. Działając w imieniu Nadleśniczego, przekazujemy również prośbę o podjęcie działań informacyjnych skierowanych do mieszkańców dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z lasu. Do Nadleśnictwa wpłynęły kolejne sygnały o obecności tych zwierząt na wskazanym terenie”
– poinformował dziś po południu (21 maja) urząd gminy w Żurawicy.
Samorząd apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie zasad profilaktyki i rozsądku.
Zaleca się:
„W związku z zaistniałą sytuacją prowadzone są działania mające na celu zwiększenie monitoringu terenu. Wspólna, odpowiedzialna postawa oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pozwolą na bezpieczne korzystanie z terenów leśnych”
– dodaje żurawicki samorząd.
W razie spotkania nie ulegaj panice. Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Zachowaj jak największy dystans i wycofaj się. W żadnym wypadku nie zbliżaj się do niedźwiedzia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia. Szczególna ostrożność jest wskazana w przypadku spotkania matki opiekującej się młodymi. Wejście pomiędzy matkę a jej młode może sprowokować niedźwiedzicę do ataku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze