Placki mączne z dodatkiem wody i prozy, czyli sody oczyszczonej, to tradycyjna potrawa z Podkarpacia. Proziaki wypiekano na naszych terenach grubo ponad 100 lat temu – jako alternatywę dla chleba. Ze względu na ludowy charakter potrawy, nie ma jednego słusznego przepisu na proziaki. Zorganizowane w ostatnią niedzielę wakacji „Święto Proziaka” w Birczy pokazało, że ile gospodyń, tyle sposobów wypieku tego smacznego chlebka.
Birczańskie Święto Proziaka zostało przygotowane z myślą o tym, aby podkreślić, jak ważne jest kultywowanie lokalnej kultury i tradycji. A proziak w regionie Podkarpacia znany jest od lat.
W czasach, kiedy w domach chleb wypiekano raz czy dwa razy w tygodniu, z powodzeniem zastępowały go mączne placki, których wypiek był dużo szybszy. Proste w przygotowaniu placki czy bułeczki – jak kto woli – na dobre zadomowiły się też w kuchni ziemi przemyskiej. Wiele gospodyń przygotowuje je do dziś, a każda ma swój patent na ten kulinarny rarytas.
W konkursie na „Najlepszy proziak gminy Bircza”, będącym gwoździem programu „Święta Proziaka”, proziaki według własnej receptury zaprezentowało[paywall] pięć kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Bircza. Wszystkie wypieki były wyśmienite, ale konieczne było wyłonienie tego zwycięskiego.
Ostatecznie I miejsce w tej rywalizacji przypadło w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich w Birczy, drugie zajęła reprezentacja KGW w Rudawce, a trzecie przyznano KGW w Brzeżawie. Oczywiście nie samymi proziakami człowiek żyje. Na stoiskach przygotowanych przez koła gospodyń z terenu gminy znaleźć można było także wiele innych przysmaków.
Oprócz kulinarnych szaleństw dla uczestników święta przygotowano też inne atrakcje. Nie brakowało ich szczególnie dla najmłodszych, którzy do woli mogli korzystać ze strefy zabaw.
Sporo frajdy dostarczyły zgromadzonym także zawody w dojeniu sztucznej krowy i koncerty. Dla birczańskiej publiczności zaśpiewali: Mateusz Mijal, Iwo Dixie Jazz Band, GRESO i Zespół Effect. Zabawa była przednia, nie brakowało też okazji do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z muzycznym idolem.
Ważnym akcentem wydarzenia było uroczyste nadanie odznak honorowych „Zasłużony dla gminy Bircza” i „Zasłużony dla powiatu przemyskiego” z udziałem starosty przemyskiego Jana Pączka i przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego.
– Wczorajsze święto nie mogłoby się odbyć bez uczestnictwa i aktywności Pań i Panów – członków każdego KGW. To właśnie dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy wspólnie uczestniczyć w pierwszym „Święcie Proziaka” w naszej gminie, które z pewnością wpisze się w kalendarz gminnych imprez kulturalnych – podsumował wydarzenie wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze