Reklama

Przegląd chórów powrócił po pandemicznej przerwie [ZDJĘCIA]

W murach kościoła pw. św. Wawrzyńca w Radymnie ponownie rozbrzmiały chóralne wykonania pieśni pasyjnych. Impreza powróciła po dłuższej, covidowej przerwie, a jej organizatorzy starali się zrobić wszystko, by przywrócić jej wcześniejszą rangę na regionalnej mapie wydarzeń kulturalnych.

Popandemiczna odsłona Podkarpackiego Przeglądu Chórów – Pieśni Pasyjne miała miejsce 2 kwietnia. Nie tylko sami organizatorzy, ale również jurorzy konkursu wyrazili ogromną radość z kontynuowania tradycji śpiewu chóralnego w ramach tego wydarzenia, a także i z powodu, że po ciężkim okresie dla pracy zespołowej wynikającego z pandemii nastąpi dalszy rozwój śpiewu chóralnego.

Wyrazili też nadzieję, że na kolejnych edycjach pojawi się więcej uczestników. Tym razem o laur zwycięstwa rywalizowały trzy chóry, a oceniało je jury w składzie[paywall]: ks. dr hab. Mieczysław Gniady z Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej w Przemyślu oraz ks. dr hab. prof. UR Tadeusz Bratkowski z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W tegorocznej odsłonie nie przyznano 1. miejsca, za to 2 równorzędne drugie lokaty. Zdaniem jurorów zasłużyli na nie: Chór Michael z Kańczugi pod dyrekcją Huberta Hadro i Chór Alba Cantans z Rzeszowa pod dyr. Kornelii Ignas. Natomiast trzecie miejsce zajęła reprezentacja gospodarzy, a więc chórzyści z radymnieńskiego Chóru Cantilena pod dyrekcją szefowej tutejszego MOK Doroty Guni.  

Nagrody finansowe dla laureatów ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu i Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie. Jak podkreślili oceniający występy, wszystkie chóry wykazały się naprawdę dużą wrażliwością i właściwym doborem repertuaru o tematyce pasyjnej, a klimat zaprezentowanych przez nie utworów głęboko przemawiał do słuchaczy, stały się one niejako pogłębioną modlitwą.

Reklama

Słowa uznania organizatorów – Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie, parafii pw. św. Wawrzyńca oraz rzeszowskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr – złożył też ze sceny burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny, podkreślając, że praca, jaką włożyli w przygotowanie wydarzenia, zasługuje na wyróżnienie i szacunek.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama