Piętnaście zespołów śpiewaczych z terenu powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego wzięło udział w 22. Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych – „Kolędy i Pastorałki”. Poziom konkursu był na tyle wysoki, że jury uznało, że aż 10 zespołów stanie na podium.
Tegoroczna edycja organizowanego od ponad dwóch dekad Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych – „Kolędy i Pastorałki” odbyła się 9 stycznia br. w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie. W szranki stanęło 15 zespołów, a ich występy oceniało jury[paywall] w składzie Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Bartosz Gałązka – folklorysta i Katarzyna Ignas – etnograf. – Cieszę się, że zespoły po raz kolejny zechciały przyjechać do Pawłosiowa, zaprezentować swój dorobek artystyczny i podtrzymać piękną polską tradycję – komentował wydarzenie wójt Mariusz Reń. – Podczas ogłaszania wyników jury podkreślało jakość występów i zazwyczaj udany dobór repertuaru. – Doceniamy zastosowanie zaleceń z poprzednich edycji – mówił Bartosz Gałązka, podpowiadając uczestnikom, by kolędy apokryficzne śpiewali bez akompaniamentu, a w ten sposób wykonywali nowsze, XIX- i XX-wieczne, a także, by unikać prezentacji na przeglądzie piosenek napisanych współcześnie oraz sięgania po kolędy i pastorałki ogólnie znane, śpiewane do dziś.
10 zespołów na podium
Ostateczny werdykt można uznać za pewne zaskoczenie, przede wszystkim ze względu na to, że jury nie przyznało nagrody Grand Prix, ale za to aż 10 zespołów stanęło na podium. I miejsce ex aequo zajęły zespoły: „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, „Stokrotki” przy KGW w Cewkowie oraz „Ujeźniacy” przy KGW w Ujeznej. Drugie miejsce zajęło jednoczesnie 5 zespołów: „Grzęszczanie” z Grzęski, „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, „Studzienczanki” ze Studziana, „Wierzbianie” z Wierzbnej oraz Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa. Wreszcie trzecie miejsce przyznano zespołom „Cantus” z Gorliczyny, „Dębowianie” z Dębowa oraz Zespołowi Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywni Razem” w Wietlinie. Ponadto jury przyznało 3 wyróżnienia pieniężne dla zespołu „Biesiada” z Tuczemp, Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich w Koniaczowie oraz Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchli. Wreszcie nagrodę specjalną (aparat fotograficzny) odebrał zespół Galicjanki z Roztocza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze