5 czerwca w Gaci odbędzie się XV Podkarpacki Festiwal Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”.
Konkurs przeprowadzony zostanie na Gackiej Górce, obok dawnego Uniwersytetu Ludowego w Gaci, początek o g. 13.
To miejsce szczególne, ponieważ Gać szczyci się ponad stuletnimi, udokumentowanymi tradycjami kultury ludowej. W 1908 roku powstał tu Teatr i Chór Włościański, a w 1912 r. w ramach Drużyny Bartoszowej Zespół Muzyki i Śpiewu.
Tradycje te kontynuuje Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki”, stąd zamysł zorganizowania festiwalu zespołów tańca ludowego właśnie w tym środowisku.
Jego celem jest promowanie folkloru Podkarpacia: tańców, śpiewu, obrzędów, muzyki, strojów i rękodzieła. Komisja oceniać będzie programy w dwóch kategoriach: opracowania artystycznego i prezentacji tradycyjnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dlatego też mile widziani są na festiwalu tancerze starsi, których wiedza i umiejętności są cenne także dla badaczy folkloru, etnografów i choreografów.
Organizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Gaci, gmina Gać, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Program:
- prezentacje konkursowe zespołów i par tanecznych,
- gościnny występ – zespół folkowy „Karczmarze” z Rzeszowa,
- promocja publikacji „Tańce przeworskie”,
- kiermasz rękodzieła ludowego,
- ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród,
- zabawa taneczna przy zespole „Legato”.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze