Reklama

Przejście w Malhowicach będzie... nieco później

Przejście graniczne w podprzemyskich Malhowicach miało być gotowe w 2021 roku. Nie będzie. Brakuje pieniędzy. Czas realizacji inwestycji został wydłużony do 2023 roku.

Przedłuża się rozpoczęcie prac przy budowie przejścia granicznego z Ukrainą. Mimo zapewnień z różnych stron, w tym rządowej, aż pięciu rezolucji wystosowanych przez przemyskich radnych (pierwsza została sporządzona w... 2008 r.), planów i projektów, na razie niewiele wiadomo[paywall].

W 2016 r. został opracowany program funkcjonalno-użytkowy planowanego drogowego przejścia, a w 2017 r. wojewoda podkarpacki ogłosił przetarg na zaprojektowanie obiektu. W marcu 2018 r. wykonawca złożył do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie projekt wykonawczy.

Reklama

W styczniu br., podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, poseł Marek Rząsa (PO) zdradził, że budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Powiedział tak, bo otrzymał odpowiedź na zapytanie skierowane do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępów prac przy budowie przejścia w Malhowicach. – Otrzymałem optymistyczną odpowiedź. Budowa ma się rozpocząć w tym roku. Mało tego, przekazano mi informację, że przejście drogowe będzie poszerzone również o piesze – powiedział.

Potwierdziła to podsekretarz stanu w MSWiA Renata Szczęch: – Wojewoda podkarpacki ma już stosowne pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w 2019 roku. Obecnie jest to przejście drogowe dla samochodów do 3,5 tony oraz autobusów. Jednak już rozpoczęły się starania o uruchomienie tutaj odpraw pieszych. Gdyby tak się stało, byłoby to drugie piesze przejście z Ukrainą w regionie.

Reklama

Wydawać by się mogło, że najtrudniejsze już zostało załatwione. Niestety...

Minister finansów na „nie”

Na piątą rezolucję przemyskich radnych w połowie marca br. odpowiedział dyrektor Wydziału Infrastruktury PUW w Rzeszowie Krzysztof Sopel. Pismo adresowane było do prezydenta W. Bakuna.

Już 12 lipca 2018 r., za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji, władze województwa skierowały do ministra finansów wniosek o zapewnienie finansowania z rezerwy celowej budżetu państwa tej inwestycji na lata 2019 – 2021 (kwota to ok. 110 mln zł, rozłożona na trzy lata). Wniosek nie został jednak pozytywnie rozpatrzony. W związku z tym czas zakończenia prac przy budowie przejścia został wydłużony o dwa lata. Ma być gotowe w 2023 r. Pod jednym warunkiem: że znajdą się wreszcie pieniądze na dofinansowanie inwestycji.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Max - niezalogowany 2019-04-07 19:08:06

    kolejny sukces lokalnych struktur PiS które co roku zapewniały ze przejście już lada moment będzie budowane...czyli niekończąca się opowieść...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2019-04-07 20:32:52

    Zabraknie kasiory po wczorajszej zapowiedzi Słońca Narodu- czołowego rolnika RP etc. etc......  na krowę i świnię +

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kuchta - niezalogowany 2019-04-08 18:46:10

    HA-HA-HA!  MAREK KUCHCIŃSKI W NATARCIU. Póki co jedyna zasługa Pana Marszałka to absurdalny pomysl przeniesienia Trzybunału konst. na zamek Kazimierzowski... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama