Wystartowało ich trzech, przywieźli do domów aż sześć medali! Jan Cząstka, Piotr Szwedka i Kazimierz Kuropatwa godnie reprezentowali Przemyśl podczas 33. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters.
Impreza odbyła się 24 lutego br. w pięknej lekkoatletycznej hali w Toruniu. Organizatorem mistrzostw był Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, a równocześnie z nimi rozegrane zostały 7. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy. Do rywalizacji w kilku kategoriach wiekowych i dyscyplinach przystąpiło kilkuset lekkoatletycznych weteranów.
Wśród nich znalazła się trójka reprezentantów Przemyśla. Dwóch z Przemyskiego Klubu Biegacza – Piotr Szwedka i Kazimierz Kuropatwa oraz przedstawiciel UKS „Tempo 5” Jan Cząstka.
Na tym ostatnim można polegać jak na Zawiszy. Od lat należy do ścisłej czołówki lekkoatletycznych weteranów w biegach średnich, co potwierdza kolejnymi medalami tak w hali, jak i na otwartym stadionie. Nie inaczej było podczas 33. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters.
Pan Jan wystartował w kategorii wiekowej 65 lat. W Toruniu zdecydował się na zmierzenia swoich sił w dwóch biegach, na 400 i 800 m. I dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium! W biegu na 400 m nie miał sobie równych. Z czasem 1:03,00 min wyprzedził następnego zawodnika o ponad 4 sekundy! Tym drugim był reprezentant… Republiki Południowej Afryki Warren Schmelzer, który w imprezie wystąpił gościnnie. Jego czas to 1:07,10 min. Trzeci miejsce zajął Krzysztof Zduniak z Klubu Dynamic Łódź z czasem 1:07,93 min.
Bardziej zacięta walka trwała na dwa razy dłuższym dystansie, czyli 800 m. Głównym i w zasadzie jedynym godnym rywalem dla pana Jana był wspomniany biegacz z RPA. Kwestia złotego medalu ważyła się do ostatnich metrów. Zawodnik UKS „Tempo 5” wygrał o pół sekundy! Jego czas to 2:33,35 min, zaś W. Schmelzera – 2:33,85 min. Na trzecim stopniu podium stanął Andrzej Macioł z Krakowa (2:47,90 min).

Piotr Szwedka zdobył w Toruniu dwa medale. Fot. zbiory własne
Piotr Szwedka z PKB zadebiutował w tego typu zmaganiach i spisał się rewelacyjnie. W kategorii powyżej 55 lat wystąpił w dwóch dyscyplinach – chodzie na 3 km i skoku w dal. W tej pierwszej wygrał zdecydowanie. Z czasem 18:41,40 min wyprzedził następnego na mecie Piotra Płoskońskiego ze Strzałkowa o ponad 3 minuty. Czas srebrnego medalisty to 22:01,37 min. Trzeci na mecie zameldował się Krzysztof Góralski z Torunia (22:37,64 min).
W skoku w dal pan Piotr zdobył srebrny krążek. Skoczył 4,42 m. Mistrzem Polski został Sławomir Zawada z Dobrego Miasta (5,28 m), zaś brązowym Paweł Jurek (Lemiesz Team) z wynikiem 3,92 m.

Kazimierz Kuropatwa to sportowy fenomen. Fot. Mariusz Godos
Trzeci z przemyślan, niezniszczalny, Kazimierz Kuropatwa wystąpił w najstarszej kategorii, czyli powyżej 80 lat! To absolutni giganci. Pan Kazimierz zgłosił się do dwóch biegów długich – na 1500 m i 3000 m. W obu zajął 2. miejsce. Na 1500 m uzyskał czas 9:52,91 min. Przegrał jedynie z Edmundem Sowińskim z TKKF Płock (7:46,79 min). W biegu na 3000 m kolejność była identyczna. Przemyślanin musiał uznać wyższość płocczanina. Wynik pana Kazimierza to 21:37,41 min.
Gratulujemy!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze