4 lipca br. zaczęły obowiązywać przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która przyznała prezydentowi prawo decydowania o tym, którzy z sędziów SN po osiągnięciu wieku emerytalnego będą w dalszym ciągu uprawnieni do orzekania. To wywołało falę sprzeciwu w niemal wszystkich organach wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Swoje stanowisko wydało również Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu.
Zgodnie z nowymi przepisami, sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia, a nie złożyli oświadczeń o woli dalszego pełnienia urzędu, mają przejść w stan spoczynku. Zdaniem fachowców, wspomniane oświadczenia są niespotykaną dotychczas formą, której celem jest dokonanie pewnej selekcji w kadrach SN. Obowiązują one tylko w sądach powszechnych[paywall]. Oświadczenia o woli pozostania na stanowisku złożyło 16 sędziów SN. Jak wskazała prezydencka minister Anna Surówka-Pasek, z powodu braku złożonych oświadczeń 11 sędziów SN przeszło w stan spoczynku.
Jak już wspomnieliśmy, takie zmiany wywołały fale protestów. Specjalną uchwałę w tej sprawie wydało Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu 4 lipca br. Wydało ją – jak napisali – w trosce o niezależność wymiaru sprawiedliwości, w poszanowaniu dla trójpodziału i równoważenia się władz oraz zasady nadrzędności norm konstytucyjnych.
W uchwale czytamy m.in.: „(...) Wyrażamy sprzeciw wobec zmian wprowadzonych w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym uzależnienia pełnienia urzędu sędziego od decyzji przedstawiciela władzy wykonawczej oraz uznajemy, że Sędzia Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, zgodnie z art. 183 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej pozostaje Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego do dnia zakończenia kadencji, tj. do 30 kwietnia 2020 r. Solidaryzujemy się ze wszystkimi sędziami, którzy swoją postawą realizują zasady wynikające ze złożonego przy obejmowaniu urzędu sędziego ślubowania. Protestujemy przeciwko nadaniu przedstawicielowi władzy wykonawczej uprawnienia do powierzania obowiązków w zakresie sprawowania wymiaru sprawiedliwości sędziom w sądach dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych bez konieczności uzyskania zgody tych sędziów (...)”.
Przemyscy sędziowie zaapelowali do przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej o zaprzestanie szkalowania sądów i sędziów. Także o niezwłoczne podjęcie działań w celu przywrócenia równowagi pomiędzy władzami ustawodawczą i wykonawczą a władzą sądowniczą przez wyeliminowanie regulacji prawnych, budzących istotne wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących m.in. konstytucyjnego organu, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa.
Drugą uchwałą zobowiązali prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu m.in. do przesłania treści uchwały prezydentowi RP, prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezesom sądów apelacyjnych i okręgowych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jako pierwszy powinien odejść na zasłużoną emeryturę Pan Kaczyński dając przykład innym prawnikom.Jeżeli uważa ,że jest inaczej to inaczej też jest z pozostałymi prawnikami.
W którym sądzie orzeka bo coś nie kojarzę ? Razem z ta Małgorzatą Gersdorf ?
i super! stare esbeckie ryje von do swoich nor!!! trzeba ich jeszcze rozliczyc z ich "kariery"
No w końcu jakaś namiastka kontroli nad władzą sądowniczą. Dotychczas kontrolowali sami siebie a taka kontrola to de facto żadna kontrola.
Kot ,Gardy Przymuszynska w takim składzie mnie skazali na trzy lata wiezieniaNa mocy jakiegoś dekretu o tzw stanie wojennym,który był zwykłem bublem.A prokuratorem Był Jakubek Czesław który nogi naciagna w listopadzie
Jest tego bardzo dużo w PISoBOLSZEWII.
PISoBOLSZEWICKIE komuchy tego nie zrobią, wszystkie spady są po ochronką kłamczyńskego;https://www.wprost.pl/kraj/10044925/Ambasador-Polski-w-Berlinie-to-TW-Wolfgang-Albo-wyjasnienia-albo-dymisja.html
Najważniejsze że są swoi, mierni,bierni ale swoi, https://oko.press/mamy-twarde-dane-julia-przylebska-lamie-prawo-manipulujac-skladami-tk/
Nie, z towarzyszem Piotrowiczem, Kryże, Czabańskim, Targalskim, Jasińskim, oficerem LWP itd.
Jako pierwszy powinien odejść na zasłużoną emeryturę Pan Kaczyński dając przykład innym prawnikom.Jeżeli uważa ,że jest inaczej to inaczej też jest z pozostałymi prawnikami.
Ostatni relkit PZPR w Polsce
W którym sądzie orzeka bo coś nie kojarzę ? Razem z ta Małgorzatą Gersdorf ?