Reklama

Przemyscy sędziowie także protestują

4 lipca br. zaczęły obowiązywać przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która przyznała prezydentowi prawo decydowania o tym, którzy z sędziów SN po osiągnięciu wieku emerytalnego będą w dalszym ciągu uprawnieni do orzekania. To wywołało falę sprzeciwu w niemal wszystkich organach wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Swoje stanowisko wydało również Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Zgodnie z nowymi przepisami, sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia, a nie złożyli oświadczeń o woli dalszego pełnienia urzędu, mają przejść w stan spoczynku. Zdaniem fachowców, wspomniane oświadczenia są niespotykaną dotychczas formą, której celem jest dokonanie pewnej selekcji w kadrach SN. Obowiązują one tylko w sądach powszechnych[paywall]. Oświadczenia o woli pozostania na stanowisku złożyło 16 sędziów SN. Jak wskazała prezydencka minister Anna Surówka-Pasek, z powodu braku złożonych oświadczeń 11 sędziów SN przeszło w stan spoczynku.

Sprzeciw wobec szkalowania sędziów

Jak już wspomnieliśmy, takie zmiany wywołały fale protestów. Specjalną uchwałę w tej sprawie wydało Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu 4 lipca br. Wydało ją – jak napisali – w trosce o niezależność wymiaru sprawiedliwości, w poszanowaniu dla trójpodziału i równoważenia się władz oraz zasady nadrzędności norm konstytucyjnych.

Reklama

W uchwale czytamy m.in.: „(...) Wyrażamy sprzeciw wobec zmian wprowadzonych w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym uzależnienia pełnienia urzędu sędziego od decyzji przedstawiciela władzy wykonawczej oraz uznajemy, że Sędzia Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, zgodnie z art. 183 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej pozostaje Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego do dnia zakończenia kadencji, tj. do 30 kwietnia 2020 r. Solidaryzujemy się ze wszystkimi sędziami, którzy swoją postawą realizują zasady wynikające ze złożonego przy obejmowaniu urzędu sędziego ślubowania. Protestujemy przeciwko nadaniu przedstawicielowi władzy wykonawczej uprawnienia do powierzania obowiązków w zakresie sprawowania wymiaru sprawiedliwości sędziom w sądach dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych bez konieczności uzyskania zgody tych sędziów (...)”.

Czas przywrócić równowagę

Przemyscy sędziowie zaapelowali do przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej o zaprzestanie szkalowania sądów i sędziów. Także o niezwłoczne podjęcie działań w celu przywrócenia równowagi pomiędzy władzami ustawodawczą i wykonawczą a władzą sądowniczą przez wyeliminowanie regulacji prawnych, budzących istotne wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących m.in. konstytucyjnego organu, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa.

Reklama

Drugą uchwałą zobowiązali prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu m.in. do przesłania treści uchwały prezydentowi RP, prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezesom sądów apelacyjnych  i okręgowych.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-07-09 18:09:51

    Jako pierwszy powinien odejść na zasłużoną emeryturę Pan Kaczyński dając przykład innym prawnikom.Jeżeli uważa ,że jest inaczej to inaczej też jest z pozostałymi prawnikami.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    5687 - niezalogowany 2018-07-09 19:26:50

    Ostatni relkit PZPR w Polsce

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wojtek - niezalogowany 2018-07-09 20:02:53

    W którym sądzie orzeka bo coś nie kojarzę ? Razem z ta Małgorzatą Gersdorf ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama