Reklama

Przemyscy strażacy nurkują najlepiej

Jezioro Tarnobrzeskie było areną zmagań podkarpackich strażaków w nurkowaniu. Zawody pod nazwą 21. Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Strażaków-Płetwonurków PSP zdominowali strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu, którzy triumfowali zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Gratulujemy!

Nad Jezioro Tarnobrzeskie zjechało łącznie 7 drużyn. 34 strażaków wystartowało w rywalizacji indywidualnej. Celów takiej formy zmagań było kilka.

– Jak choćby sprawdzenie stopnia wyszkolenia strażaków płetwonurków, ale też doskonalenie umiejętności poprzez rywalizację sportową. Strażacy rywalizowali w zadaniach, które na co dzień wykonują w pracy płetwonurka, czyli w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych. To ćwiczenia pozwalające zmierzyć się ze sobą, sprawdzić stopień wytrenowania

– powiedział rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Marcin Betleja[paywall].

Reklama

Indywidualnie

Zawodnik startował z pomostu, do którego przycumowana była łódź wiosłowa. Ubrany w skafander piankowy, wyposażony w pas balastowy oraz maskę, płetwy i fajkę do nurkowania, zabezpieczony boją ratowniczą. Najpierw musiał wykonać rzut rzutką na odległość około 15 m, by trafić pomiędzy bojki (tworzące bramkę) rozstawione w odległości około 2,5 m od siebie. Po celnym rzucie miał z powrotem ściągnąć rzutkę na pomost. Kolejnym zadaniem był skok ratowniczy do wody. Potem asekurowany boją ratowniczą uczestnik miał przepłynąć w pełnym sprzęcie ok. 20 m do boi, pod którą, na głębokości około 5 m, zatopiony był manekin. Miał go wydobyć i odholować na powierzchni do pomostu startowego, gdzie podpinał go do boi. Na koniec miał popłynąć łodzią ratowniczą do boi, pod którą był zatopiony manekin, opływając ją z dowolnej strony i wrócić na linię mety wyznaczoną w okolicach pomostu startowego.

Drużynowo

Drużyna składała się z 3 zawodników, z których każdy musiał wykonać zadanie pod wodą. Byli oni wyposażeni w skafander, kompletny sprzęt ABC oraz dodatkowo w sprzęt do nurkowania (noszak, butla, automat do nurkowania z maską pełną). Na początek mieli zwodować łódź i popłynąć ok. 50 m do boi, pod którą na podeście był zatopiony manekin. Jeden z zawodników miał go wydobyć na powierzchnię i holować na powierzchni około 20 m do kolejnej boi i tam podpiąć. Kolejnym zadaniem było zejście pod wodę na głębokość ok. 5 m. Dwóch z nich miało wynieść na powierzchnię ciężar, ważący ok. 30 kg. Musieli tego dokonać za pomocą balonu wypornościowego zasilanego z dodatkowej butli, którą zabrali ze sobą. Po wykonaniu tego zadania nurkowie mieli popłynąć już w kierunku mety ok. 50 m. Z tego pierwsze 10 m po linie kierunkowej, a następne 40 m z pomocą kompasu. Metę stanowiła bramka o szerokości ok. 2,5 m, w którą zawodnicy musieli wpłynąć i wyłączyć czas. W czasie trwania konkurencji „pod wodą” nurkowie nie mogli się wynurzyć.

Reklama

– W jednej i drugiej konkurencji czas i dokładność wykonania zadania miały kluczowe znaczenie

– wyjaśnił bryg. M. Betleja.

Zgarnęli wszystko!

Miło nam poinformować, że te niezwykle trudne zadnia najlepiej, najdokładniej wykonali strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu, który triumfowali i w rywalizacji indywidualnej, i drużynowej.

Mistrzem Podkarpacia strażaków-płetwonurków został młodszy kapitan Kamil Piejko, który wyprzedził dwóch przedstawicieli Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. W klasyfikacji drużynowej triumfowała ekipa KM PSP Przemyśl w składzie:

Reklama
  • kapitan Tomasz Śpiewak,
  • młodszy kapitan Kamil Piejko
  • młodszy ogniomistrz Robert Dolik.

Na drugim stopniu podium stanęli reprezentanci Komendy Powiatowej PSP Jasło, na trzecim – Komendy Powiatowej PSP Sanok.

Mistrzostwa miały także na celu wyłonienie najlepszych strażaków-płetwonurków oraz drużyn na zawody wyższego szczebla. Po osiągniętych wynikach wiadomo, że przemyscy strażacy-płetwonurkowie od 12 do 14 września br. wystąpią na Mistrzostwach Polski strażaków-płetwonurków, które także rozegrane zostaną na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama