Plac obok pomnika Niepodległości w Medyce był 21 maja br. miejscem kolejnej przysięgi w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Słowa Roty „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” wypowiedziało 18 rekrutów.
Nim zameldowali swoją obecność i służbę Polsce, nowi żołnierze 20 Przemyskiej BOT przeszli intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe. Słowa Roty to najwyższe zobowiązanie żołnierza wobec państwa i narodu. Czterech uczestników szkolenia podstawowego zostało uhonorowanych możliwością złożenia przysięgi na sztandar. To dodatkowa nagroda dla najbardziej wyróżniających się żołnierzy. W obecności zaproszonych gości, rodziców i przyjaciół wraz z resztą przysięgających stali się pełnoprawnymi żołnierzami[paywall].
Miejsce przysięgi w Medyce nie było przypadkowe. Od granicy dzieli je kilkaset metrów. To tam, w punkcie pomocowym ulokowanym w miejscowej szkole, od 24 lutego 2022 r. żołnierze obecnej 20 Przemyskiej BOT udzielali pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. W ogromnej większości były to kobiety z dziećmi. Przysięga zgodna z mottem Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko” była niejako zwieńczeniem procesu współpracy wojska i władz samorządowych.
Przysięga to także dobry moment na wręczenie wyróżnień za najlepsze wyniki w czasie szkolenia. Wyróżniający się „terytorialsi” wspólnie z najbliższymi odebrali z rąk dowódcy brygady pułkownika Daniela Błotki listy gratulacyjne. Uroczystość zakończyła tradycyjna defilada pododdziałów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze