Reklama

Przemyska spartakiada – największa w regionie integracyjna olimpiada sportowa [ZDJĘCIA]

Spartakiada, która odbyła się 7. kwietnia, w przemyskiej hali sportowej POSIR – to największa w regionie integracyjna olimpiada sportowa. W tegorocznej edycji wzięło udział 120 uczniów, z czego połowę stanowiły dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Zawodnicy zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły, a pary były tworzone z osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Rywalizacje odbyły się w pięciu konkurencjach: kolarstwie, wioślarstwie, tenisie stołowym, biegach wahadłowych oraz kręglach.

Dodatkową kwestią godną podkreślenia jest fakt, że[paywall] wzięło w nich udział również dwanaścioro dzieci z Ukrainy, które podjęły naukę w Przemyślu.

Na nadgarstkach zarówno trenerów, jak i organizatorów czy zawodników można było dostrzec niebiesko-żółte wstążeczki, symbolizujące solidarność z Ukrainą.

Sport jest ważny dla wszystkich

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, witając uczestników, wyraziła radość z możliwości spotkania w tak licznym gronie. Podkreśliła, że wart pochwały jest zapał i chęć do sportowych zmagań, które towarzyszą uczniom.

– To już siódma edycja olimpiady – mówi nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Bandrowicz.

– W tym roku w wydarzeniu udział brały: Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 2 Kamon, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy mr 1 oraz Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Jarosławiu. Głównymi organizatorami byli Uczniowski Klub Sportowy Gladiator i Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1 – dodaje.

– Wszystkie imprezy miejskie są kierowane do uczniów ze szkół „masowych”, czyli dzieci pełnosprawnych. Widzieliśmy tutaj lukę, którą warto zapełnić. Wymyśliliśmy zatem Integracyjną Olimpiadę Sportową. Towarzyszy nam ona już od pięciu lat. Dyscypliny, które proponujemy, są stricte dostosowane do stopnia sprawności dzieci i pozwalają zarówno tym pełno-, jak i niepełnosprawnym na uczestnictwo w nich na równym poziomie – wylicza T. Bandrowicz.

– W tym roku impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU oraz w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego. Podczas olimpiady pomagali nam wolontariusze z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, natomiast współorganizatorem imprezy byli POSiR i Bowling Klub Japa, zaś wsparcia logistycznego udzielił nam Sklep Spożywczy „Misio” – dodaje.

Na zakończenie zawodów każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsze drużyny, plasując się na podium – jak na prawdziwą olimpiadę przystało – odznaczenie złote, srebrne i brązowe.
MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości