Co roku w ramach inicjatywy „Dworzec Roku” spośród zgłoszonych przez pasażerów dworców w głosowaniu internetowym wyłaniane są te uznawane za najlepsze w Polsce. W tym roku również wytypowano zwycięzców. Dodatkowo po raz pierwszy jury konkursu postanowiło przyznać dodatkową nagrodę specjalną dla dworca Przemyśl Główny.
Tegoroczna finałowa dziesiątka, wyłoniona spośród zgłoszeń pasażerów, to dworce: Radom Główny, Kraków Swoszowice, Tuchola, Żory, Cieszyn, Golęczewo, Kąty Wrocławskie, Krzeszowice, Lublin Główny i Wronki. Właśnie te obiekty zyskały[paywall] nominację do ścisłego finału.
Internetowe głosowanie na finalistę wyróżnionego nagrodą publiczności zamknięte zostało 31 października. Decyzją internautów otrzymał ją w tym roku zrewitalizowany dworzec w Kątach Wrocławskich, który służy nie tylko podróżnym, ale i mieszkańcom do załatwiania spraw lokalowych w Urzędzie Miasta i Gminy.
Natomiast jury konkursu tytuł Dworca Roku 2022 przyznało obiektowi w Cieszynie. Kapituła konkursu doceniła cieszyński dworzec za walory użytkowe oraz skuteczne połączenie funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych; kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej, służącej integracji społeczności lokalnej.
Miło nam poinformować, że w tym roku na liście uhonorowanych wyróżnieniem znalazł się też dworzec Przemyśl Główny. Konkursowe jury po raz pierwszy w historii konkursu zdecydowało się bowiem przyznać dodatkową nagrodę specjalną, właśnie dla przemyskiego obiektu.
Jak czytamy w uzasadnieniu, tytuł przyznano za „symboliczną rolę, jaką przemyski dworzec odegrał w pierwszej fazie wojny w Ukrainie, zamieniając się w wielkie centrum przyjmowania i udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze