Wielka feta, związana z zakończeniem prac modernizacyjnych w placówce, miała miejsce 2 marca w sali lustrzanej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Na uroczystości gościli m.in. wiceprezes Rady Ministrów, szef resortu kultury prof. Piotr Gliński oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poseł Marek Kuchciński.
Otwarcie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych po zakończeniu trwającej 2 lata termomodernizacji miało wyjątkowo uroczysty charakter.
Będąca ośrodkiem życia kulturalnego miasta i regionu placówka przeszła gruntowny remont, który był możliwy dzięki objęciu jej, realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programem pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych palcówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”.
Prace modernizacyjne ruszyły 23 lutego 2021 r. i zakończyły się 30 listopada 2022 r., ale uroczystego przecięcia wstęgi dokonano w piątek, 2 marca br.
Na plus zmieniło się bardzo wiele. Szkoła zyskała nowe okładziny na ścianach i podłogach, nowe okna i sale dydaktyczne, szatnie dla uczniów, jadalnię, nową lokalizację dla biblioteki, magazynu instrumentów, archiwum, pomieszczenia socjalne oraz pokój gościnny.
Ponadto pojawiły się: nowoczesne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, ekologiczny, najnowocześniejszy system[paywall] centralnego ogrzewania oraz nowa elewacja (odnowienie i rewitalizacja dotychczasowej pozwoliły na wydobycie zabytkowych walorów budynków z końca XIX w.).
Nowy blask zyskała też sala lustrzana z foyer i przylegającą salą kameralną, w których odświeżono ściany i położono nowy parkiet. Oprócz tego sala lustrzana wzbogaciła się o najnowszy system nagłośnieniowy, oświetlenie sceniczne i multimedia, co z pewnością przełoży się na lepszy odbiór koncertów.
We wszystkich pomieszczeniach dydaktycznych do zajęć indywidualnych, pomieszczeniach administracyjnych oraz szkolnych korytarzach pojawiło się też nowe umeblowanie.
Wszystkie przeprowadzone prace kosztowały łącznie 21 mln 139 tys. 297,86 zł, a dofinansowanie z rządowego programu wyniosło 19,5 mln zł. Dodatkowo w latach 2016 – 2022 przemyska szkoła muzyczna pozyskała także ponad 4 mln zł na wydatki inwestycyjne, remonty, zakup pomocy dydaktycznych i inwestycyjnych z funduszy MKiDN i Centrum Edukacji Artystycznej.
– Marzenia się spełniają. Przez ostatnie niemal 2 lata czas w naszej szkole odmierzaliśmy nietypowo. Nie tygodniami i miesiącami, ale kolejnymi etapami modernizacji naszych obiektów, niecierpliwie czekając na efekt końcowy – zwrócił się do zgromadzonych w sali lustrzanej dyrektor ZPSM w Przemyślu Dariusz Baszak. Obecny na wydarzeniu ponownego otwarcia placówki po remoncie szef resortu kultury prof. Piotr Gliński podkreślił z kolei, że dzięki programowi termomodernizacji zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice mogą korzystać z nowoczesnej placówki, którą udało się przenieść w XXI wiek.
– Ministerstwo przekazało środki na tę inwestycję, na termomodernizację szkoły, ale udało się ją przeprowadzić dzięki dobrym gospodarzom i sprawnym organizatorom – podkreślił, składając jednocześnie podziękowania dyrekcji i pracownikom szkoły, a także architektom i wykonawcom, których dobra współpraca przyniosła tak wspaniały efekt.
Wśród gości piątkowego wydarzenia byli też: metropolita przemyski abp Adam Szal, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Wojciechem Bakunem na czele, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz poseł Marek Rząsa.
Jak na szkołę muzyczną przystało, głównym punktem artystycznym wydarzenia był uroczysty koncert z udziałem uczniów i nauczycieli oraz jej absolwentów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze