Reklama

Przemyśl i Paderborn solidarnie po stronie Ukrainy [ZDJĘCIA]

Przez trzy dni, od 21 do 23 kwietnia br., gościła w Przemyślu delegacja z zaprzyjaźnionego z nadsańskim grodem niemieckiego Paderborn. Grupie przewodniczył burmistrz Michael Dreier.

Część oficjalna rozpoczęła się od spotkania w magistracie. – Można wiele powiedzieć o współpracy polsko-niemieckiej na szczeblu rządowym, ale współpraca na polu samorządowym pozwala być dużo bliżej ludzi i lokalnych problemów – powiedział prezydent Wojciech Bakun, przypominając szczegóły pomocy, która trafiła do Przemyśla z Paderborn[paywall].

W składzie niemieckiej delegacji, obok burmistrza M. Dreiera, znaleźli się także: pełnomocnik miasta w Stowarzyszeniu „Maltańska Służba Medyczna” Stefanie Friemuth, jej zastępca Christian Weidlich, odpowiedzialny m.in. za organizację transportów charytatywnych kierowanych do Przemyśla oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Paderborn – Przemyśl Barbara Ozimek.

Reklama

Trwająca blisko 30 lat współpraca z niemieckim Paderborn z każdym rokiem kwitnie, ale od dnia wybuchu wojny w Ukrainie nabrała wyjątkowego charakteru. Prezydent W. Bakun podczas konferencji prasowej wspomniał rozmowę z merem Mościsk Mirosławą Pelc. To wówczas z jej ust padła prośba o przekazanie niezbędnego dla działania tamtejszego szpitala generatora prądu. Ten w ekspresowym tempie załatwili i przywieźli do Przemyśla właśnie przyjaciele z Paderborn. Drugim takim działaniem niemieckich partnerów, które bardzo pomogło w opanowaniu ogromnego napływu uchodźców do Przemyśla w pierwszych kilkunastu dniach wojny, było dostarczenie dwóch dużych, 18-metrowych przegubowych autobusów z Paderborn, wożących wahadłowo przekraczających granicę w Medyce do miasta.

Tu jest centrum pomocy

– Miasto Przemyśl jest centrum pomocy humanitarnej z całego świata. Dziękujemy, że jesteśmy waszymi przyjaciółmi i razem z wami możemy pomagać. Jesteśmy od początku tego kryzysu w bardzo bliskim kontakcie i bardzo się cieszymy, że mogliśmy się przyczynić do niesienia pomocy uchodźcom – powiedział burmistrz Paderborn M. Dreier, dziękując za zaangażowanie Przemyśla, jego władz, urzędników, ale przede wszystkim mieszkańców w pomoc Ukraińcom i Ukrainie.

Reklama

Do tej pory miasto Paderborn przekazało 240 ton środków pomocy, przywiezionych 16 ciężarówkami. Jego władze stworzyły specjalne konto, na które są przekazywane przez mieszkańców pieniądze na pomoc uchodźcom. Do 21 kwietnia br. wpłynęło na nie od osób prywatnych 690 tys. euro. Pieniądze te zostaną najprawdopodobniej wykorzystane na przystosowanie jednego z obiektów w Przemyślu na potrzeby tych uchodźców, którzy nad Sanem chcą pozostać na dłużej.

Symbolem współpracy na rzecz uchodźców był wręczony W. Bakunowi przez M. Dreiera dyplom głoszący w języku polskim i niemieckim: „W bliskiej przyjaźni stoją Przemyśl i Paderborn, solidarnie po stronie Ukrainy”.

Reklama

Granica, centrum, hala

Po części oficjalnej doszło do mniej oficjalnych kroków. Niemiecka delegacja wspólnie z władzami Przemyśla odwiedziła m.in.: przejście graniczne w Medyce, Centrum Pomocy Humanitarnej przy ul. Lwowskiej, dworzec PKP oraz siedzibę Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Być może, dzięki finansowemu wsparciu miasta Paderborn, nieczynna obecnie część hotelowa przy hali sportowej zostanie wyremontowana i dostosowywana do potrzeb przebywających w Przemyślu uchodźców.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama