Sesja budżetowa rozpoczęła się z prawie 5-godzinnym opóźnieniem, ale dyskusje były nader spokojne i konstruktywne. W samym budżecie natomiast w oczy rzuca się brak nowych inwestycji. Wszyscy jednak powtarzają, że lepszy taki niż żaden.
Dochody miasta zaplanowano na 430 mln 307 tys. zł. Wydatki mają wynieść 411 mln 710 tys. zł, z czego wydatki majątkowe – 24 mln 163 tys. zł. Nadwyżka w wysokości 18 mln 596 tys. zł w całości zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek i kredytów.
Podczas sesji w grudniu kością niezgody była m.in. rezerwa ogólna, ustalona wówczas na ponad 1,5 mln zł. To pieniądze, o których wydatkowaniu decyduje wyłącznie prezydent, bez konieczności uzyskania zgody rady. Opozycja miała poważne zastrzeżenia do tego punktu, twierdząc, że należy część tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele. Ostatecznie rezerwa ogólna wyniesie 652 tys. zł. Pozostałą kwotę rozdysponowano na inne wydatki.
2,062 mln zł przeznaczono na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Oprócz tego inwestycje można policzyć na palcach[paywall] dwóch rąk. Warto wymienić kontynuację przebudowy Zielonego Rynku (3,439 mln), przebudowy budynku przy ul. Ratuszowej na potrzeby Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (1,115 mln), czy budowy hal sportowych przy szkole podstawowej nr 14 i liceum ogólnokształcącym nr 1 (centrum badmintona).
Rozpocząć ma się też przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej oraz północno-wschodniej części Rynku. Ma ona pochłonąć 3,416 mln zł.
Przemyśl chce też wdrożyć program Safe City – bezpieczne miasto. Zakłada on zbudowanie pilotażowej instalacji „inteligentnego monitoringu miejskiego”, który będzie miał za zadanie zarządzać oświetleniem miejskim na pilotażowym obszarze miasta. Ma on kosztować niespełna 500 tys. zł.
Kontynuowany będzie również program Ekologiczny Przemyśl, który zakłada wymianę źródeł ciepła. Zaplanowano na to ponad 8,5 mln zł.
Drugą kwestią, która wzbudziła oburzenie radnych opozycji, był sprzeciw wobec sporej części zaproponowanych przez nich poprawek. Piątkową sesję poprzedziło wspólne posiedzenie wszystkich komisji rady miejskiej. Zaplanowano je na godzinę przed rozpoczęciem sesji. Negocjacje trwały jednak ponad 5 godzin, przez co sama sesja rozpoczęła się 4 godziny i 40 minut później niż zaplanowano.
Dyskusje na komisjach okazały się owocne, bo tym razem zdecydowana większość poprawek została zaakceptowana. Z drugiej strony, opozycja częściowo ograniczyła swoje postulaty. Tym samym sesja przebiegała sprawnie i nader spokojnie. Z nieoficjalnych rozmów z radnymi wiemy, że negocjacje łatwe nie były, ale przebiegały w stosunkowo dobrej atmosferze. – Widać było, że jest chęć porozumienia u wszystkich stron – mówi nam jeden z radnych.
Prezydent Wojciech Bakun przyznał, że przygotowanie projektu budżetu było trudne, ponieważ ujawniały się konsekwencje zmian wprowadzanych na szczeblu parlamentarnym. Chodzi np. o zmniejszenie stawki podatku PIT o 1 punkt procentowy. Oznacza to większe dochody dla pracujących, natomiast mniejsze dla samorządów. – Wielu bardzo doświadczonych samorządowców ocenia konstruowanie budżetów na 2020 rok jako najtrudniejsze na przestrzeni ostatnich lat – powiedział W. Bakun.
Za przyjęciem uchwały budżetowej zagłosowało 11 radnych Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej. 6 osób się wstrzymało (4 z Regii Civitas i 2 z SLD), a 5 było przeciw (4 z PiS i 1 z SLD).
Dziękując za uchwalenie budżetu, W. Bakun stwierdził, że „kompromis jest wtedy, kiedy wszyscy wychodzą niezadowoleni”. – Myślę, że po dzisiejszym kompromisie wszyscy mają delikatny niedosyt, ale z drugiej strony odpowiedzialność wzięła górę – uznał.
– Dziękuję wszystkim państwu radnym za tę dyskusję, za to co się dzisiaj działo. Tak merytorycznej, wywarzonej dyskusji tylko na argumenty już chyba dawno nie przeprowadziliśmy. Myślę, że to jest dobry prognostyk na ten nowy 2020 rok, żebyśmy tylko w taki sposób dyskutowali – podsumował prezydent.
W podobnym tonie wypowiadali się radni. – Mam nadzieję, że kiedyś na tej sali dojdzie do tego, że wszyscy będziemy wspólnie patrzeć tylko i wyłącznie przez pryzmat interesu miasta i jego mieszkańców, a nie przez pryzmat partii politycznych czy jakichś wytycznych – powiedział Mirosław Majkowski (WdP).
– W związku z tym, że większość poprawek została przyjęta, jako klub postanowiliśmy dać szansę prezydentowi, aby mógł je realizować. Miasto jest w trudnej sytuacji i nie uchwalając budżetu, doprowadzilibyśmy do tego, że uchwali go Regionalna Izba Obrachunkowa. To powoduje mocne ograniczenia w działaniach i pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a kilka inwestycji byłoby zagrożonych – powiedział w rozmowie z ŻP Robert Bal, przewodniczący klubu Regia Civitas.
Radni z tego ugrupowania nie zagłosowali jednak za uchwałą, ale wstrzymali się od głosu. - To nie jest nasz budżet. Nie uczestniczyliśmy w tworzeniu go jako całości – tłumaczy powody takiej decyzji. – Budżet jest niedoszacowany w wielu płaszczyznach. Oparty jest na zadaniach, które już zostały zapoczątkowane przez poprzedników. Nie ma nowych inwestycji, a bez inwestycji nie można mówić o rozwoju miasta – ocenia.
Przeciw był natomiast cały klub PiS. – Od samego początku kształt budżetu był dla nas nie do zaakceptowania, dlatego opozycja zaproponowała poprawki na grudniowej sesji budżetowej. W większości zostały one odrzucone. Wobec tego zmniejszyliśmy je o połowę pod względem merytorycznym, kwotowym i ilościowym. Niestety ponownie pan prezydent i koalicja mieli zastrzeżenia – mówi Maciej Kamiński, wiceprzewodniczący rady i przewodniczący klubuTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A Jarosław 30 milionów brak słów
Malchowice ruszaja pełna parą.Może nam też cos z tego kapnie jak dobrze pomyślimy.A brak inwestycji to tylko spłata wesołej twórczości PiS w naszym mieście.Pokazali nam mieszkańcom jak wygląda dno.
a u nas kilkanaście milionów idzie na spłatę długu :)
Regia się wstrzymała? Tzn co się stało od ostatniej sesji? Będzie nowa koalicja?
Czegoście przemyski suwerenie pożądali tegoście doczekali. Przecież wybraliście gołego i bosego naiwnie wierząc w wielkośc gościa z kukiza ale jak widać wielki jest jedynie z postury, wiedza i doświadczenie w pracy samorządowej marne, niemal żadne. Przecież długi mogli również pisiory, Choma główny warzyciel piwa i mogli odpowiadać za nawarzony browar, a teraz kochani rodacy ząbki w ścianę tak będzie na wieki, wieków i pocałuj ta misia w nowym roku w cztery litery, z tyłu tułowia. Ale jak zwykle stała mantra, jacy wyborcy taka"wadza", jaki pan taki Przemyśl. Jutro wracam ze stolicy po świąteczno noworocznej przerwie i jak zawsze kilkutygodniowy okres szokowej karencji, spadek z obłoków w otchłań. Na resztę szkoda czasu i słów.
Po cóż więc wracać, skoro tak źle?...lepiej pozostać w tej stolicy...w Przemyślu więcej tlenu będzie
O czym piszesz dno ? Brak wiedzy i doświadczenia jakiegokolwiek jak konferencja prasowa promującą ferie. Pani rzecznik czy Pani Gretą dalej nie da się nawet słuchać yyyyyyy potem zrobimy yyyyyyyy i yyyyyyy .Panie prezydencie na kurs mowy ich wysłać. Tragedia.
Przed wyborami Bakun obiecywał ze zrobi audyt.I co??Takie straty jakie przynosi POSiR to jest tragedia.Juz piaty raz biora sie za nasniezanie choc wystarczy popatrzec jaka jest pogoda i jaka bedzie.Bezmuzgowie bo nie płaca za to tylko my wszyscy.* armat po 20KW każda do tego dwie pompy po 50KW razy stawka za KW-at w wersji przemysłowej razy ilośc godzin.Czy na stoku nie moze pracować ktos kto ma o tym pojecie,a nie koszykasz
Ta kwota jaka przeznaczamy na spłatę długu w naszym mieście jako kwota bazowa plus dotacje dała by inwestycje co najmniej 60 milionów rocznie.To jest skala jak nasze miasto doprowadzone zostało do dna przez PiS.Ale najciekawsze jest,że wszystkie inwestycje kościelne z kasy miasta zostały w 100 procentach zrealizowane.Jest się nad czym zastanowić .
Krótka ławka PiS.Pani Leniart wraca na stanowisko wojewody.Jedna z nielicznych z naszego PiS umiejąca czytać pisać i myśleć.W całym regionie nie udało się znaleźć kandydata,następcy by spełniał te warunki.
Ale jak widać, prawie połowa mieszkańców (w skali kraju 48 %) lubi szorować po dnie bo nie daje złego słowa powiedzieć na tych szubrawców pisowskich. Ciemny aż tak ten lud?
Przed wyborami każdy obiecuje:) Kto wierzy ten frajer:) Korwin powiada że wiekszość ludzi to d.bi.e więc demokracja to rządy idiotów. Ma sporo racji w tym przypadku:D
Wstrzymała się , bo dostała przykurcz w nadgarstkach! Przykurcz był spowodowany faktem, że RIO zrobi nam budżet, a wtedy nici ze spotu.... np. szkółek pływackich, inwestycji podziemnych w dawnym kolektorze itd.
No, jak pchała się Lucy, dobijał się Król Maciuś Ostatni z Przemyśla - to woleli w PiS-ie mniejsze zło... i jest powrót.Mało mnie on co prawda zachwyca, ale jest.
Na taczkach ich trzeba wywiezc. Wstyd.
Warszawa przytłacza,rozwija się niesamowicie,piękne są te wieżowce ze szkła i stali.Też wpadłem w zachwyt ale tylko na chwilę.Zapytałem rdzenną warszawiankę spacerując po Woli czyje są te wieżowce i co było na tym terenie wcześniej. Odpowiedziała że Zakłady Kasprzaka i po kolei przedstawiała właścicieli wieżowców, żaden nie był z Polski, wszystkie własnością zagranicznych koncernów i banków. Chętnie wracałem do Przemyśla i nie tęsknię za Warszawą. Jedyne co warszawiakom zazdroszczę to dostęp do kultury choć ceny biletów powalają.
Regia rządziła z PO z PIS a teraz chyba dalej kombinuje z kim będzie lepiej bo dużo krzyczy a potem cichutko wstrzymujemy się żeby mieć otwarte okno bo a niż nie wiadomo z kim będzie korzystniej
Przecież ten niby kierownik jest kompletnie pusty i nie ma kompletnie pojęcia bo z kąt na kasie miał się nauczyć to kto ma pani dyr doradzić. A Pana Roberta nikt nie chce tam posłuchać a gość jest w temacie ale nie nie jest z tej opcji i jest nie wygodny.
Ja nie jestem w stanie pojąć jak do miasta nie można przez tyle lat sprowadzić jednego inwestora już nie mówię o kilku. Mam na myśli jakiś zakład produkcyjny np fabryka makaronu czy żyletek do golenia takie zakłady np funkcjonują w Rzeszowie.Miejsca jest bardzo dużo na takie inwestycje.Dlaczego to miasto to obraz nędzy i rozpaczy.Pośmiewisko całej Polski.Czy jest realna szansa na to że tu kiedykolwiek coś się uda.? Aha zapomniałem miasto turystyczne.Turystów tylu że hotele pękają w szwach.
Musimy powstrzymac to szaleństwo, Przemyśl pada trzeba powołać zarząd komisaryczny
Szanowny Panie prezydencie niech Pan odjedzie bo nic Panu nie wychodzi, nie tak miało być, czas już odejść.Pakuj Pan zabawki i żegnaj, mydl oczy innym. My już przejrzelismy na oczy
Jako stary i stały przemyski obserwator stwierdzam że ta upadła pod każdym względem mieścina już się nie podniesie. Nawet jeden czy więcej inwestorów nic nie uzdrowią gdyż niemal wszyscy młodzi w wieku produkcyjnym wybyli z zadupia, może będą zatrudniać nas emerytów bądź rencistów za najniższą krajową. Ale jaki suweren tacy włodarze, jaki pan taki kram. I odprawić mszę nie za miasto Arras a za upadła przemyską mieścinę. Tyle uzupełnienia.
Jeśli płacili by ze swojego portfela to tak by nie robili, a poco liczyć każdą złotówkę przecież to nie moje miasto zapłaci a jak braknie kasy to prezydent dorzuci tym nierobom że stoku. Wystarczy popatrzeć do tej zielonej budki przy wyciągu bez względu na porę dnia cały czas pracownicy przepraszam te nie Roby prowadzą między sobą konwersację , który mądrzejszy chyba.
Ten Pan "Bohun"powinien najpierw opowiedzieć o sobiee - co sam na swoim osiagna???
Bardzo dobrze mówisz. Tylko nie wiem czy już nie jest za późno. Masz rację ratujmy jeszcze co się da.
Tadeusz pieprzysz głupoty - przecież były dane że PiS nie zadłużyło ostatnio miasta na ani złotówkę !!! Ale co było to było. Teraz Władca Bakun naobiecywał, zrobi to i to (tylko co tego nikt nie wiedział a głosował), będą inwestorzy w kolejkach stać na audiencję..... ktoś w Urzędzie kogoś widział ? Póki co Prezydent kupuje apartamenty od biura nieruchomości Pruchnik i zajmuje się swoimi interesami a inwestycji, miejsc pracy, kasy brak
Regia narzekała a tu nagle taki psikus. To zakrawa na sprzedanie się
Ty <tiki taki> napisz najpierw co Ty w swoim gównianym życiu osiągnąłeś? Zapewne WIELKIE ZERO. Żeby się wypowiadać na jakikolwiek temat trzeba mieć choć minimum wiedzy. Ty żadną wiedzą nie grzeszysz, więc oszczęć ludziom swojej głupoty i nie wypowiadaj się publicznie.
A Jarosław 30 milionów brak słów
Malchowice ruszaja pełna parą.Może nam też cos z tego kapnie jak dobrze pomyślimy.A brak inwestycji to tylko spłata wesołej twórczości PiS w naszym mieście.Pokazali nam mieszkańcom jak wygląda dno.
a u nas kilkanaście milionów idzie na spłatę długu :)