Reklama

Przemyśl ma budżet. Nowych inwestycji brak

09/01/2020 19:37

Sesja budżetowa rozpoczęła się z prawie 5-godzinnym opóźnieniem, ale dyskusje były nader spokojne i konstruktywne. W samym budżecie natomiast w oczy rzuca się brak nowych inwestycji. Wszyscy jednak powtarzają, że lepszy taki niż żaden.

Dochody miasta zaplanowano na 430 mln 307 tys. zł. Wydatki mają wynieść 411 mln 710 tys. zł, z czego wydatki majątkowe – 24 mln 163 tys. zł. Nadwyżka w wysokości 18 mln 596 tys. zł w całości zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek i kredytów.

Podczas sesji w grudniu kością niezgody była m.in. rezerwa ogólna, ustalona wówczas na ponad 1,5 mln zł. To pieniądze, o których wydatkowaniu decyduje wyłącznie prezydent, bez konieczności uzyskania zgody rady. Opozycja miała poważne zastrzeżenia do tego punktu, twierdząc, że należy część tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele. Ostatecznie rezerwa ogólna wyniesie 652 tys. zł. Pozostałą kwotę rozdysponowano na inne wydatki.

Reklama

Inwestycje

2,062 mln zł przeznaczono na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Oprócz tego inwestycje można policzyć na palcach[paywall] dwóch rąk. Warto wymienić kontynuację przebudowy Zielonego Rynku (3,439 mln), przebudowy budynku przy ul. Ratuszowej na potrzeby Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (1,115 mln), czy budowy hal sportowych przy szkole podstawowej nr 14 i liceum ogólnokształcącym nr 1 (centrum badmintona).

Rozpocząć ma się też przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej oraz północno-wschodniej części Rynku. Ma ona pochłonąć 3,416 mln zł.

Reklama

Przemyśl chce też wdrożyć program Safe City – bezpieczne miasto. Zakłada on zbudowanie pilotażowej instalacji „inteligentnego monitoringu miejskiego”, który będzie miał za zadanie zarządzać oświetleniem miejskim na pilotażowym obszarze miasta. Ma on kosztować niespełna 500 tys. zł.

Kontynuowany będzie również program Ekologiczny Przemyśl, który zakłada wymianę źródeł ciepła. Zaplanowano na to ponad 8,5 mln zł. 

Sesja z opóźnieniem

Drugą kwestią, która wzbudziła oburzenie radnych opozycji, był sprzeciw wobec sporej części zaproponowanych przez nich poprawek. Piątkową sesję poprzedziło wspólne posiedzenie wszystkich komisji rady miejskiej. Zaplanowano je na godzinę przed rozpoczęciem sesji. Negocjacje trwały jednak ponad 5 godzin, przez co sama sesja rozpoczęła się 4 godziny i 40 minut później niż zaplanowano.

Reklama

Dyskusje na komisjach okazały się owocne, bo tym razem zdecydowana większość poprawek została zaakceptowana. Z drugiej strony, opozycja częściowo ograniczyła swoje postulaty. Tym samym sesja przebiegała sprawnie i nader spokojnie. Z nieoficjalnych rozmów z radnymi wiemy, że negocjacje łatwe nie były, ale przebiegały w stosunkowo dobrej atmosferze. – Widać było, że jest chęć porozumienia u wszystkich stron – mówi nam jeden z radnych.

Tylko na argumenty

Prezydent Wojciech Bakun przyznał, że przygotowanie projektu budżetu było trudne, ponieważ ujawniały się konsekwencje zmian wprowadzanych na szczeblu parlamentarnym. Chodzi np. o zmniejszenie stawki podatku PIT o 1 punkt procentowy. Oznacza to większe dochody dla pracujących, natomiast mniejsze dla samorządów. – Wielu bardzo doświadczonych samorządowców ocenia konstruowanie budżetów na 2020 rok jako najtrudniejsze na przestrzeni ostatnich lat – powiedział W. Bakun.

Reklama

Za przyjęciem uchwały budżetowej zagłosowało 11 radnych Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej. 6 osób się wstrzymało (4 z Regii Civitas i 2 z SLD), a 5 było przeciw (4 z PiS i 1 z SLD).

Dziękując za uchwalenie budżetu, W. Bakun stwierdził, że „kompromis jest wtedy, kiedy wszyscy wychodzą niezadowoleni”. – Myślę, że po dzisiejszym kompromisie wszyscy mają delikatny niedosyt, ale z drugiej strony odpowiedzialność wzięła górę – uznał.

– Dziękuję wszystkim państwu radnym za tę dyskusję, za to co się dzisiaj działo. Tak merytorycznej, wywarzonej dyskusji tylko na argumenty już chyba dawno nie przeprowadziliśmy. Myślę, że to jest dobry prognostyk na ten nowy 2020 rok, żebyśmy tylko w taki sposób dyskutowali – podsumował prezydent.

Reklama

W podobnym tonie wypowiadali się radni. – Mam nadzieję, że kiedyś na tej sali dojdzie do tego, że wszyscy będziemy wspólnie patrzeć tylko i wyłącznie przez pryzmat interesu miasta i jego mieszkańców, a nie przez pryzmat partii politycznych czy jakichś wytycznych – powiedział Mirosław Majkowski (WdP).

Oceny

– W związku z tym, że większość poprawek została przyjęta, jako klub postanowiliśmy dać szansę prezydentowi, aby mógł je realizować. Miasto jest w trudnej sytuacji i nie uchwalając budżetu, doprowadzilibyśmy do tego, że uchwali go Regionalna Izba Obrachunkowa. To powoduje mocne ograniczenia w działaniach i pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a kilka inwestycji byłoby zagrożonych – powiedział w rozmowie z ŻP Robert Bal, przewodniczący klubu Regia Civitas. 

Reklama

Radni z tego ugrupowania nie zagłosowali jednak za uchwałą, ale wstrzymali się od głosu. - To nie jest nasz budżet. Nie uczestniczyliśmy w tworzeniu go jako całości – tłumaczy powody takiej decyzji. – Budżet jest niedoszacowany w wielu płaszczyznach. Oparty jest na zadaniach, które już zostały zapoczątkowane przez poprzedników. Nie ma nowych inwestycji, a bez inwestycji nie można mówić o rozwoju miasta – ocenia.

Przeciw był natomiast cały klub PiS. – Od samego początku kształt budżetu był dla nas nie do zaakceptowania, dlatego opozycja zaproponowała poprawki na grudniowej sesji budżetowej. W większości zostały one odrzucone. Wobec tego zmniejszyliśmy je o połowę pod względem merytorycznym, kwotowym i ilościowym. Niestety ponownie pan prezydent i koalicja mieli zastrzeżenia – mówi Maciej Kamiński, wiceprzewodniczący rady i przewodniczący klubu
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bla bla bla - niezalogowany 2020-01-09 19:59:54

    A Jarosław 30 milionów  brak słów 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-01-09 21:01:40

    Malchowice ruszaja pełna parą.Może nam też cos z tego kapnie jak dobrze pomyślimy.A brak inwestycji to tylko spłata wesołej twórczości PiS w naszym mieście.Pokazali nam mieszkańcom jak wygląda dno.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ghj - niezalogowany 2020-01-09 21:04:55

    a u nas kilkanaście milionów idzie na spłatę długu :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama