Reklama

Przemyśl na gazie... leży. Czy miasto ma z tego jakieś profity?

Złoże gazu Przemyśl odkryte zostało w 1958 r. Jego eksploatacja rozpoczęła się w 1960 r. Po tym, jak 20 lipca 1960 r. uruchomiono odwiert Jaksmanice-5, pierwszy gaz ze złoża Przemyśl został oddany do sieci gazowniczej. Wydobycie wciąż trwa. Czy miasto ma z tego jakieś profity?

Według stanu na 31 grudnia 2022 r. ze złoża gazu ziemnego Przemyśl wydobyto dotychczas 66,7 mld m sześc. gazu ziemnego. Do wydobycia pozostało 9,5 mld m sześc. „(...) Ilość ta może jeszcze wzrosnąć, ale jest to uzależnione od pracy złoża w trakcie dalszej eksploatacji. Zasoby gazu ziemnego złoża Przemyśl są liczone razem z zasobami mniejszego złoża Buszkowiczki, które zostało włączone do złoża Przemyśl po przyjęciu przez ministerstwo w grudniu 2022 r. dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złoża (...)” – poinformował niedawno Departament Komunikacji i Marketingu Oddział Centralny PGNiG w Warszawie, należącego do spółki Orlen[paywall].

Łącznie na złożu Przemyśl wykonano do tej pory 458 odwiertów. Obecnie 322 z nich to odwierty eksploatacyjne. Najstarszy – Jaksmanice-1 z 1958 r. – został pierwotnie zlikwidowany, jednak po tzw. rekonstrukcji w 1967 r. nadal podlega eksploatacji. Ostatni, wykonany w marcu 2020 r., to odwiert Przemyśl-318, wchodzący w skład OT Lipowica KGZ Przemyśl Zachód.

Reklama

105 odwiertów w mieście!

Najwięcej odwiertów, bo aż 105, działa w granicach administracyjnych miasta Przemyśla. Na terenie gminy wiejskiej Przemyśl znajduje się 66 odwiertów, a w pozostałych gminach 151. Jakie są perspektywy wykorzystania przemyskiego złoża? Jak poinformował wspomniany departament, koncesja na wydobywanie gazu ziemnego z tego złoża jest ważna do 31 grudnia 2037 r. W ciągu najbliższych kilku lat Orlen SA planuje wykonanie kilkudziesięciu nowych otworów eksploatacyjnych na złożu, modernizację odwiertów nieczynnych lub kończących produkcję. Podłączenie nowych otworów do eksploatacji pozwoli na przedłużenie funkcjonowania Ośrodka Kopalń Przemyśl, liczone w dziesiątkach lat.

Wwiercili się ponad 2 km w ziemię

Na przełomie 2017 i 2018 r. spółka PGNiG wykonała odwiert o głębokości 2030 m. Odwiert Przemyśl-290 położony jest w okolicy podprzemyskiej miejscowości Ujkowice. Umożliwiał wydobycie surowca z nowego horyzontu gazowego VIIIa w złożu Przemyśl. Testy, jakie przeprowadziło PGNiG, wykazały, iż  możliwe jest tam wydobycie gazu w ilości około 150 metrów sześc. na minutę. Kolejne, nowe złoża, odkryte zostały dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Nim rozpoczęto odwierty, wykonano tu tak zwaną tomografię sejsmiczną. Są to swego rodzaju badania 3D, które pozwalają na otrzymanie trójwymiarowej mapy warstw skalnych. Metoda ta skuteczna jest nawet w przypadku prowadzenia badań skorupy ziemskiej do głębokości kilku kilometrów.

Reklama

Co z tego ma miasto i mieszkańcy?

Miasto, i owszem, ma z tego tytułu profity. Przychody, jakie wzbogacają budżet Przemyśla. Jeżeli chodzi o wpływy z tytułu podatków i innych należności (podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów i inne opłaty) za 2023 r. to łączna kwota 675 tys. 117 zł 64 gr. Natomiast tzw. opłata eksploatacyjna za I półrocze 2023 r. wyniosła 1 mln 679 tys. 77 zł 41 gr.

Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, czy spółka wywiązuje się ze swoich zobowiązań względem miasta i czy miasto ma z nią podpisaną odpowiednią umowę?

Reklama

– Wpływy z tytułu opłaty eksploatacyjnej należne naszemu miastu realizowane są na bieżąco, zgodnie z przepisami prawa. Nie jest w tym przypadku przewidziana żadna umowa z podmiotami, które ją uiszczają – to również wynika wprost z przepisów

– poinformował Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

– W przypadku podatku od nieruchomości ordynacja podatkowa zakazuje udzielania informacji zarówno o wysokości podatku od nieruchomości, jak i ewentualnych zaległościach indywidualnego podatnika, nie możemy więc takiej podać

Reklama

– dodał.

Niestety, z faktu, że Przemyśl na gazie leży, żadnych profitów czy udogodnień nie mają mieszkańcy. Gaz był drogi i nadal jest. I zapewne będzie...

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama