Ks. prałat dr Wojciech Pac – dziekan dekanatu kańczuckiego – dołączył do grona honorowych obywateli miasta i gminy Kańczuga.
Przyznanie zaszczytnego tytułu miało miejsce podczas uroczystej sesji rady miejskiej w czwartek, 1 lipca, w budynku Ośrodka Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
Ks. prałat W. Pac jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze.
Funkcję tę objął w 2011 r. W tym samym roku został też mianowany dziekanem dekanatu kańczuckiego. Natomiast w 2015 r. abp Józef Michalik mianował go scholastykiem przeworskiej kapituły kolegiackiej, nadając mu godność prałata.
„Należy zaznaczyć, że najważniejszą działalnością ks. prałata dr Wojciecha Paca jest troska o duchowy i religijny stan parafii. Jednak od czasu objęcia ww. funkcji podejmował także działania i inicjatywy zmierzające do upowszechnienia wśród lokalnej społeczności wiedzy historycznej, renowacji kańczuckiego kościoła, a także innych budynków parafialnych oraz budowy dzwonnicy” – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały.
Radni podkreślili też ogromny wkład duchownego w odnowienie nieruchomości w centrum miasta, należących do miejscowej parafii, takich jak: dawny internat, dawna poczta, kino czy plebania. W większości z nich prowadzona jest obecnie działalność usługowa, która służy mieszkańcom.
W budynkach parafialnych mieszczą się aktualnie: apteka, gabinety, lecznica dla zwierząt, siłownia czy sklep. Służą też jako lokum mniej zamożnym osobom, kiedy miasto nie dysponuje wolnymi lokalami socjalnymi.
W życiorysie nowego honorowego obywatela Kańczugi – ks. prał. W. Paca – przewijają się też wątki przemyskie. Lata nauki szkolnej[paywall] spędził wprawdzie w Krośnie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, ale urodził się w grodzie nad Sanem, z którym jest związany nie tylko ze względu na ten fakt.
Również czas przygotowania do kapłaństwa i formacji duchowej spędził w Przemyślu, kształcąc się w tutejszym Wyższym Seminarium Duchownym. Ten etap edukacji związał go też z Lublinem – na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II uzyskał bowiem tytuł magistra teologii. Potem trafił do Nehrybki, gdzie od 2004 r. – przez 7 lat – pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii zdobył w 2005 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ks. dr W. Pac jest również związany z przemyską Alma Mater, w której jest wykładowcą. W 2010 r. został wybrany na członka senatu Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.
Ks. prałat dr W. Pac jest trzecim honorowym obywatelem miasta. W 2007 br. tytuł ten rada miejska nadała urodzonemu w Kańczudze prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. Janowi Haftkowi – twórcy pierwszego w Polsce oddziału ostrych urazów rdzenia kręgowego, specjalisty w tej dziedzinie. Przez 16 lat zasiadał on w Komitecie Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk i był przewodniczącym Komisji Urazów Układu Nerwowego PAN.
To z jego inicjatywy powstało też Polskie Towarzystwo Rehabilitacyjne, którego był zresztą pierwszym prezesem. Po latach przerwy, w 2019 r., rada miasta i gminy Kańczuga stosowną uchwałą tytuł honorowego obywatela miasta nadała też dr. inż. Antoniemu Kubickiemu – w uznaniu za zasługi na rzecz miasta i gminy. Z Kańczugą związał on swoje życie zawodowe.
Był dyrektorem Fabryki Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Spomasz w Kańczudze, fabryki będącej miejscem zatrudnienia wielu mieszkańców. To dzięki jego zaangażowaniu Kańczuga przeżyła ożywienie gospodarcze. W czasie prowadzenia przez niego przedsiębiorstwa Spomasz, a potem spółki Kamax, zawsze najwyżej cenił sobie dobro pracowników.
To również on wybudował i przekazał miastu i gminie kilka obiektów służących lokalnej społeczności.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze