Obchody 625-lecia miasta Przeworska zainaugurowali 25 lutego, podczas uroczystej sesji, przedstawiciele lokalnego samorządu. W niedzielne popołudnie do miasta nad Mleczką zjechali parlamentarzyści Mieczysław Kasprzak, Marek Rząsa oraz Anna Schmidt-Rodziewicz, a także starosta przeworski Zbigniew Kisiel i wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.
Przeworsk prawa miejskie uzyskał w 1393 roku. W bieżącym roku upływa zatem 625 lat od momentu lokacji miasta, co władze Przeworska postanowiły hucznie uczcić. Jednym z pierwszych elementów obchodów tej okrągłej rocznicy była uroczysta sesja rady miasta zorganizowana w ratuszu. O jej szczególnym charakterze świadczy[paywall] ranga obecnych gości. Obok burmistrza Leszka Kisiela oraz miejskich radnych, na czele z przewodniczącym Tadeuszem Kojdrem, byli na niej obecni podkarpaccy parlamentarzyści, wójt gminy i starosta przeworski, a także proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku Tadeusz Gramatyka. Rzecz jasna na sesji nie zabrakło przedstawicieli przeworskich instytucji oraz sympatyków miasta.
Sesję rozpoczął wykład Małgorzaty Wołoszyn z Muzeum w Przeworsku, która przedstawiła losy miasta od jego średniowiecznych korzeni po czasy współczesne. Po odczycie przyszła kolej na wystąpienia burmistrza Kiesiela oraz zgromadzonych gości. Wszyscy podkreślali walory Przeworska, wskazując przede wszystkim, że największym bogactwem miasta są jego mieszkańcy. Niektórzy złożyli na ręce włodarzy Przeworska pamiątkowe grawerunki. Po wysłuchaniu przemówień rada miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę, uznającą rok 2018 rokiem 625-lecia miasta Przeworska. Część oficjalną zwieńczył koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku.
– Mamy jubileusz miasta, parafii oraz stulecie odzyskania niepodległości. Myślę, że to wspaniała okazja, żeby wszystkie pokolenia, które przyczyniły się do tego, by Przeworsk zaistniał na mapie Polski, zostały uhonorowane. Jest okazja, żeby świętować, ale i pomyśleć o przyszłości – powiedział burmistrz L. Kisiel.
Uroczysta sesja rady miasta zainicjowała obchody 652-lecia Przeworska. – Niektóre wydarzenia są w trakcie przygotowywania, inne mają już konkretne kształty. Planujemy wiele imprez artystycznych z kulminacją na Dniach Przeworska i występem zespołu Perfect, ale na tym nie koniec. W związku z tą okrągłą rocznicą mieszkańcy Przeworska mogą się spodziewać różnego rodzaju wydarzeń o charakterze historycznym, kulturalnym, związanych z biblioteką, muzeum, z domem kultury. Na przełomie września i października planujemy z kolei duże wydarzenie, na którym miasto będzie świętować wespół z parafią pod wezwaniem Świętego Ducha. Słowem możemy się spodziewać roku wypełnionego nawiązaniami do jubileuszu Przeworska – podsumował gospodarz miasta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Od kiedy kisiel jest starosta przeworskim ?
Od kiedy kisiel jest starosta przeworskim ?