To była prawdziwa gratka dla miłośników kolejnictwa i historii, których – jak pokazała frekwencja na niedawnym jubileuszu 120-lecia Przeworskiej Kolei Dojazdowej – w regionie nie brakuje. Gwoździem programu był parowóz Px48-1920, sprowadzony z Wielkopolski.
Urodziny przeworskiej kolejki obchodzono z pompą. Wydarzenie zgromadziło wielu podróżnych w wagonach, jak i na stacjach postojowych w Przeworsku, Dynowie i Kańczudze, a poprowadził je mistrzowsko Andrzej Kuca.
Historia Przeworskiej Kolei Dojazdowej sięga 8 września 1904 roku, kiedy uruchomiono linię wąskotorową Przeworsk – Bachórz – Dynów. Jej ojcem był ordynat przeworski książę Andrzej Lubomirskich, który to 2 lata wcześniej uzyskał zgodę na budowę kolejki. Początkowo służyła dowożeniu buraków do przeworskiej cukrowni. Potem zaczęła świadczyć także przewóz osób. Te wątki przypomniano podczas święta. Obchody wystartowały na stacji Przeworsk Wąski, gdzie przybyłych powitał starosta przeworski Dariusz Łapa. Wisienką na torcie jubileuszowych punktów programu był parowóz Px48-1920, który – dzięki współpracy ze Średzką Koleją Powiatową – odbył kurs na trasie Przeworsk – Dynów. Tam pasażerowie mieli dodatkowo okazję uczestniczyć w Miejsko-Gminnych Dożynkach, ale też obejrzeć wystawę pt. „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019”. Atrakcji tego dnia – zarówno na Dworcu Przeworsk Wąski, jak i na stacji w Kańczudze – było sporo. Wśród nich: drezyny, strefa drewnianych gier wielkoformatowych, dmuchany plac zabaw i stoiska gastronomiczne[paywall] .
Można było tego dnia zwiedzić budynek stacyjny i wieżę ciśnień w Kańczudze czy wziąć udział w warsztatach wikliniarskich, garncarskich czy hafciarskich – w zależności od tego, co komu w sercu gra. W Przeworsku i Kańczudze z kolei obejrzeć wystawę prezentującą rewitalizację kolejki i jej historię. Był też kiermasz z tradycyjnymi potrawami przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórza.
Muzyczne uniesienia zaserwowali natomiast: C.K. Kapela, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” wraz z Kapelą Ludową „Bez Noge z Gaci” i Kapela „Klika z Jawornika”. Niezwykłą oprawę wydarzeniu nadali z kolei członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Pąsowa Róża, Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary i Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”. Z pewnością pozwolili oni poczuć zgromadzonym klimat dawnych podróży kolejowych i przenieść się w czasie.
Całość obchodów wpisała się w realizację projektu „Z tradycją w nowoczesność – 20 lat w Unii Europejskiej”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze