Budowa nowego mostu kolejowego w Przemyślu posuwa się do przodu. W sobotę, 8 lipca, symbolicznie w przyczółek powstającej nowej przeprawy kolejowej wmurowano dla przyszłych pokoleń kapsułę czasu, w której znalazły się m.in. dwie codzienne gazety, fotografie dokumentujące spotkanie, a także list do przyszłych pokoleń przypominający historię mostu i rolę, jaką odegrał w czasie wojny.
Szybkie tempo prac przy budowie nowej przeprawy daje nadzieję, że już za jakiś czas przemyślan czekać będzie koniec utrudnień związanych z nową inwestycją, która ma zapewnić sprawne i bezpieczne podróże pociągiem m.in. do Rzeszowa, Krakowa czy na Dolny Śląsk. Jak zapowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w listopadzie br. planowane jest oddanie jednego nowego toru na moście do ruchu pociągów, zaś drugiego w grudniu. W ramach inwestycji pod mostem przewidziano także zakres prac drogowych, dzięki którym korzystnie zmieni się system komunikacji miejskiej w mieście. – Prace pod obiektem mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2024 roku – informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego spółki.
W minioną sobotę uczestniczący w symbolicznym wmurowaniu kapsuły czasu szef kancelarii premiera Marek Kuchciński przypomniał moment finalizowania tematu budowy nowego mostu kolejowego na Sanie. – Prace są intensywne, a dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu. Most nad Sanem jest miejscem symbolicznym, swoje przeszedł przed[paywall] II wojną światową, a podczas wojny był świadkiem krwawych walk i wsparciem w czasie ucieczek. Chcemy także wzbogacić tę przestrzeń i zapewnić zarówno mieszkańcom, jak i turystom plenerowe obcowanie ze sztuką. I tu rola Muzeum Ziemi Przemyskiej, które włączy się w projekt jako organizator wystaw na pozostawionym dla pieszych starym moście – powiedział.
Zgodnie z założeniem w przestrzeni miasta zachowane zostaną historyczne konstrukcje mostu. Trzy przęsła istniejącej przeprawy kolejowej zostały już rozsunięte i znalazły się na docelowych podporach. Sprawny ruch kolejowy na trasie Kraków – Medyka zapewni natomiast budowany między tymi konstrukcjami nowy most, który wraz z zachowanymi elementami zabytkowej konstrukcji wpisze się w panoramę miasta. Są już gotowe nowe przyczółki, kolejne roboty obejmują filary, miedzy innymi zbrojenia i wykonanie ław fundamentowych. Wzdłuż toru nr 2 – od strony Medyki – scalane są elementy docelowych konstrukcji obiektu. Prowadzenie ruchu w trakcie realizowanych robót umożliwia wykonanie „by-passu”.
Szybkość podróży i bezpieczeństwo
Jak zaznaczył członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Radosław Celiński, budowa nowych obiektów, w tym także na Podkarpaciu, ma istotne znaczenie w podróży pociągiem i dla przewozów towarów, zapewniając sprawność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego.
W symbolicznym wmurowaniu kapsuły czasu udział wzięli także prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, były włodarz miasta R. Choma, wicemarszałek Piotr Pilch oraz wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.
Inwestycja PLK SA w Przemyślu za ponad 60 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych, etap II” i jest współfinansowana z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.od kiedy na kamiennym moście obowiązuje zakaz fotografowania budowy???
od kiedy na kamiennym moście obowiązuje zakaz fotografowania budowy???