Reklama

Przychodzenie przed otwarciem ZUS-u nie wynika z nadgorliwości

– Do środka wpuszczają ludzi dopiero od godziny ósmej, choć pracownicy są w budynku już od 7 rano – wyraził pretensje pod adresem inspektoratu ZUS w Przemyślu jeden z czytelników ŻP, podkreślając, że przy obecnej aurze to duża niedogodność. Instytucja w odpowiedzi przedstawia możliwości innej formy kontaktu i zapewnia, że klienci, którzy odwiedzą placówkę przed ósmą, mogą oczekiwać na obsługę w budynku instytucji.

Niedawno do redakcji zwrócił się z prośbą o interwencję jeden z Czytelników, narzekając na problematyczną kwestię związaną z godziną otwarcia przemyskiej siedziby ZUS.

Poinformował, że petenci do placówki wpuszczani są od g. 8. Dopiero wtedy uruchamia się maszyna do wydawania numerków do poszczególnych okienek. Zaznaczył, że skoro pracownicy ZUS i tak wykonują swoje obowiązki już od 7 rano, można byłoby wpuścić do środka tych, którzy pojawili się wcześniej.

– Wiem, że obsługa klientów rozpoczyna się o 8 rano, ale bywa, że ktoś zmuszony jest pojawić się w instytucji wcześniej, bo tak akurat przyjeżdża mu autobus. Są to najczęściej osoby z wiosek powiatu przemyskiego, które nie zawsze mają dogodne połączenie, a niektórzy chcą po prostu zająć sobie kolejkę, żeby potem załatwić sprawę szybciej. Tymczasem drzwi do budynku otwierane są[paywall] od ósmej, a czekanie pod gołym niebem, kiedy pogoda temu nie sprzyja, jest uciążliwe – nakreślił problem mężczyzna dzwoniący do naszej redakcji. I dodał, że nie wynika to z nadgorliwości ludzi.

– Jeszcze przed pandemią wpuszczano ludzi do środka już od godziny 7, kiedy przychodzili pracownicy ZUS i spokojnie można było poczekać wewnątrz na moment, w którym uruchomiona zostanie obsługa w salach. Potem, z racji obostrzeń, to się zmieniło i niestety zostało tak do tej pory, choć restrykcje dawno nie obowiązują – zaznaczył, prosząc o zajęcie się tematem.

Jest wiele możliwości...

Z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy placówka ZUS w Przemyślu mogłaby wyjść oczekiwaniom mieszkańców naprzeciw, zwróciliśmy do rzecznika prasowego ZUS na Podkarpaciu.

Reprezentujący instytucję Wojciech Dyląg zaznaczył, że bezpośrednia obsługa klientów w Inspektoracie ZUS w Przemyślu odbywa się od poniedziałku do piątku, w poniedziałki – w godzinach od 8 do 17, a w pozostałe dni (za wyjątkiem weekendów) – od 8 do 15.

Reklama

– Informacja o godzinach obsługi klientów znajduje się zarówno na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektoratu ZUS w Przemyślu, jak i na drzwiach wejściowych do budynku, w którym mieści się siedziba jednostki. We wskazanych porach do dyspozycji klientów pozostają pracownicy stanowisk obsługi, doradcy oraz eksperci – poinformował.

Zaznaczaył jednocześnie, że bezpośrednia obsługa klienta w jednostce to tylko jedna z wielu form i możliwości załatwienia poszczególnych spraw.

– W trosce o klientów zakład wprowadził liczne usprawnienia i rozwiązania umożliwiające załatwienie większości spraw elektronicznie, bez wychodzenia z domu, z których z powodzeniem nasi klienci korzystają. Narzędziem, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS, której jednym z najważniejszych elementów jest portal PUE. Dzięki niemu klienci większość spraw załatwią przez internet. Dodatkowo istnieje możliwość rezerwacji wizyty elektronicznie, przez PUE, lub telefonicznie – przez osoby, które go nie posiadają, pod numerem telefonu 17 867 50 28, co umożliwia spotkanie się z ekspertem w wybranym dniu i o konkretnej godzinie – usłyszeliśmy.

Reklama


Inną wskazaną przez rzecznika ZUS formą kontaktu jest e-wizyta, w trakcie której również można złożyć odpowiednie wnioski i załatwić większość spraw. Wiele kwestii ułatwia też kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej, za pośrednictwem telefonu bądź elektronicznie.

To ostatnie rozwiązanie umożliwia kierowanie pytań za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail.

Do dyspozycji klientów pozostaje również Infolinia ZUS. Dzwoniąc pod numer (22) 560 16 00, można uzyskać informacje ogólne, natomiast po uwierzytelnieniu uzyskać też dostęp do pełnych informacji w swojej sprawie – uściślił W. Dyląg.

Reklama

Na koniec odniósł się do problematycznej kwestii, poruszonej przez czytelnika.

– Klienci, którzy odwiedzą naszą placówkę w Przemyślu przed wskazanymi wyżej godzinami obsługi, na przykład przyjdą po godzinie 7 rano, mogą oczekiwać na obsługę w budynku inspektoratu – zapewnił.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama