138 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej wypowiedziało w sobotę, 16 marca, słowa roty i złożyło przysięgę. W wyjątkowej uroczystości, jaka miała miejsce w 1 Batalionie Czołgów w Żurawicy, uczestniczyli najbliżsi tych, którą swoją przyszłość zdecydowali się związać z mundurem.
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa składa się z dwóch etapów: 28-dniowego szkolenia podstawowego zakończonego egzaminem, które wieńczy przysięga wojskowa, oraz trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Przysięgający na placu apelowym 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy mają za sobą ten pierwszy etap. Pod okiem instruktorów przeszli szkolenie w żurawickiej jednostce, a także 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu i 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Poznali zasady musztry, wojskowe regulaminy i nauczyli się podstaw strzelania i władania bronią. Wypowiadając rotę przysięgi, zadeklarowali „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i bronić jej niepodległości i granic”. Towarzyszyły im rodziny, najbliżsi oraz zaproszeni goście. Ochotnikom podziękowano za odważną decyzję wstąpienia w szeregi wojska oraz życzono powodzenia w wypełnianiu żołnierskich obowiązków i życzono wytrwałości w zdobywaniu żołnierskich szlifów na kolejnym etapie. Słowa uznania padły też pod adresem ich rodzin.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze