Najpierw przysięga wojskowa, a potem defilada, pokaz sprzętu wojskowego i degustacja tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Te wszystkie wydarzenia złożyły się na uroczystości, które miały miejsce 1 marca na przeworskim Rynku.
Oczywiście najważniejszym punktem programu sobotnich wydarzeń była przysięga wojskowa żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na płycie Rynku w Przeworsku donośnie wybrzmiały słowa roty: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”.
Uroczystość odbyła się z udziałem najbliższych żołnierzy, przedstawicieli władz mundurowych, rządowych i samorządowych. Nie zabrakło też zwykłych mieszkańców. Zwracając się do nowych terytorialsów burmistrz Przeworska Leszek Kisiel podziękował im za gotowość do pełnienia szczególnej misji, jaką jest służba narodowi i Ojczyźnie.
– Jesteście gwarantem bezpieczeństwa naszych rodzin, wsparciem dla lokalnych społeczności i integralną częścią systemu obrony narodowej. To wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność – podkreślił.
Uroczystą przysięgę poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w Bazylice Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku, po której złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych.
Wyjątkowa okoliczność była też sposobnością do uhonorowania okolicznościowymi znaczkami burmistrza Przeworska L. Kisiela i starosty przeworskiego Dariusza Łapy przez dowódcę 20. PBOT płka Daniela Błotkę. Obaj zaproszeni zostali do pełnienia funkcji Członka Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru dla 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze