O szansach i warunkach, jakie muszą zostać spełnione w kontekście uruchomienia pilotażowych kursów pociągów na linii 102, rozmawiano niedawno na spotkaniu w Medyce. Rozmowy toczyły się z udziałem przedstawicieli samorządu Podkarpacia, polskich służb granicznych, rzeszowskiego oddziału PKP PLK oraz resortów infrastruktury i finansów.
O potrzebie reaktywacji kursów pociągów na nieczynnej linii kolejowej 102 mówi się od lat. Chodzi o połączenie z Przemyśla do Chyrowa na Ukrainie, przez powstające w Malhowicach przejście graniczne.
Starania w tej sprawie podejmowało m.in. „Stowarzyszenie linia 102” skupiające kolejowych pasjonatów.
Warto przypomnieć, że początki tego połączenia kolejowego sięgają 1870 roku. Wtedy zapadła decyzja o budowie infrastruktury kolejowej. Linia miała zapewnić połączenie Przemyśla z Wiedniem i Budapesztem. Właśnie nią dowożono materiał do budowy Twierdzy Przemyśl.
Jak można wyczytać w materiałach źródłowych, około 100 lat temu została w części rozebrana, a po 1954 r. funkcjonowała już jako linia jednotorowa. Od pewnego czasu trwają starania mające na celu odtworzenie przejezdności nieczynnego lat odcinka.
Niedawno rozmowy w tej sprawie odbyły się w Medyce. Ze strony samorządu Podkarpacia wzięła w nich udział wicemarszałek województwa Ewa Draus.
Rozmowy poprzedziła wizyta na polsko-ukraińskim przejściu w Malhowicach, dworcu kolejowym w Przemyślu oraz[paywall] przejściu w Medyce.
– Dzięki temu mogliśmy dokładnie ustalić, jaką infrastrukturą dysponujemy w kontekście odpraw i organizacji ruchu granicznego oraz co jest jeszcze do zrobienia, aby te połączenia kolejowe na linii 102, łączące przygraniczne regiony Polski i Ukrainy, mogły zostać przywrócone – powiedziała.
Ustalono też warunki, które muszą zostać spełnione przed planowanym uruchomieniem pilotażowych kursów pociągów na linii 102. Ze strony samorządu województwa taka wola została podtrzymana. Mowa była o trzech parach pociągów na wspomnianej linii.
– Konieczne będą oczywiście uzgodnienia z partnerami z Ukrainy, z tamtejszym przewoźnikiem w zakresie rozkładu jazdy oraz opłat za przejazdy. Zaś operator, spółka Polregio, musi uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, aby pociągi mogły zostać dopuszczone do jazdy w Ukrainie – podsumowała wicemarszałek E. Draus.
Na koniec ze strony uczestników padła deklaracja podjęcia intensywnych działań w zakresie jak najszybszego uruchomienia połączenia Przemyśl – Chyrów.

fot.Biuro Prasowe UMWP
Rozmowy poprzedziła wizyta m.in. na dworcu kolejowym w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze