Reklama

Przywrócenie połączeń na linii 102 coraz bliżej?

O szansach i warunkach, jakie muszą zostać spełnione w kontekście uruchomienia pilotażowych kursów pociągów na linii 102, rozmawiano niedawno na spotkaniu w Medyce. Rozmowy toczyły się z udziałem przedstawicieli samorządu Podkarpacia, polskich służb granicznych, rzeszowskiego oddziału PKP PLK oraz resortów infrastruktury i finansów.

O potrzebie reaktywacji kursów pociągów na nieczynnej linii kolejowej 102 mówi się od lat. Chodzi o połączenie z Przemyśla do Chyrowa na Ukrainie, przez powstające w Malhowicach przejście graniczne.

Starania w tej sprawie podejmowało m.in. „Stowarzyszenie linia 102” skupiające kolejowych pasjonatów.

Warto przypomnieć, że początki tego połączenia kolejowego sięgają 1870 roku. Wtedy zapadła decyzja o budowie infrastruktury kolejowej. Linia miała zapewnić połączenie Przemyśla z Wiedniem i Budapesztem. Właśnie nią dowożono materiał do budowy Twierdzy Przemyśl.

Jak można wyczytać w materiałach źródłowych, około 100 lat temu została w części rozebrana, a po 1954 r. funkcjonowała już jako linia jednotorowa. Od pewnego czasu trwają starania mające na celu odtworzenie przejezdności nieczynnego lat odcinka.

Niedawno rozmowy w tej sprawie odbyły się w Medyce. Ze strony samorządu Podkarpacia wzięła w nich udział wicemarszałek województwa Ewa Draus.

Rozmowy poprzedziła wizyta na polsko-ukraińskim przejściu w Malhowicach, dworcu kolejowym w Przemyślu oraz[paywall] przejściu w Medyce.

Reklama

– Dzięki temu mogliśmy dokładnie ustalić, jaką infrastrukturą dysponujemy w kontekście odpraw i organizacji ruchu granicznego oraz co jest jeszcze do zrobienia, aby te połączenia kolejowe na linii 102, łączące przygraniczne regiony Polski i Ukrainy, mogły zostać przywrócone  – powiedziała.

Ustalono też warunki, które muszą zostać spełnione przed planowanym uruchomieniem pilotażowych kursów pociągów na linii 102. Ze strony samorządu województwa taka wola została podtrzymana. Mowa była o trzech parach pociągów na wspomnianej linii.

Reklama

– Konieczne będą oczywiście uzgodnienia z partnerami z Ukrainy, z tamtejszym przewoźnikiem w zakresie rozkładu jazdy oraz opłat za przejazdy. Zaś operator, spółka Polregio, musi uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, aby pociągi mogły zostać dopuszczone do jazdy w Ukrainie – podsumowała wicemarszałek E. Draus.

Na koniec ze strony uczestników padła deklaracja podjęcia intensywnych działań w zakresie jak najszybszego uruchomienia połączenia Przemyśl – Chyrów.


fot.Biuro Prasowe UMWP
Rozmowy poprzedziła wizyta m.in. na dworcu kolejowym w Przemyślu.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama