W lasach Pogórza Przemyskiego trwa „cicha rywalizacja”, której przyglądają się naukowcy. Dwa gatunki sów – puszczyk uralski (Strix uralensis) i puszczyk zwyczajny (Strix aluco) – dzielą ten sam teren, walcząc o przestrzeń, pokarm i miejsce do wychowania młodych. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak naprawdę wyglądają ich relacje. To pierwsze takie badania w tym regionie od ponad trzech dekad.
Badania prowadzi Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu, jednostka podległa samorządowi województwa podkarpackiego. Realizuje je zawodowy ornitolog, któremu pomagają pracownicy zespołu parków. A czego dokładnie dotyczą?
– Wyobraźmy sobie dwóch sąsiadów, którzy chcą mieszkać w tym samym miejscu i korzystać z tych samych zasobów. W świecie przyrody to codzienność. Puszczyk uralski i puszczyk zwyczajny występują na tym samym obszarze, co oznacza nie tylko bliskość, ale też konkurencję. Chcemy sprawdzić, kto zajmuje lepsze miejsca? Czy jeden gatunek wypiera drugi? A może potrafią się „dogadać”?
Reklama
– wytłumaczył dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu Dariusz Kozik.
Badania rozpoczęły się jesienią 2025 r. Prowadzone są na obszarze około 84 km kwadratowych w zachodniej części pasma Kopystańki. Kluczowe obserwacje odbywają się nocą – od zachodu słońca do północy. Badacze rozpoczęli właśnie drugą fazę badań, która potrwa do końca kwietnia br.
– Drugi etap obejmuje początkową fazę sezonu lęgowego u obu gatunków. Będziemy chcieli zweryfikować nasze jesienne ustalenia co do liczebności ptaków i zajętych przez nie terytoriów
Reklama
– wyjaśnił ornitolog dr Mateusz Michalicha...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 63% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze