Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Kukiz’15 (razem 12) o 20 procent niższe dodatki mieszkaniowe otrzymają ci, których nie stać na opłacanie mieszkania w pełnej wysokości. To ma być sposób na oszczędności w miejskiej kasie, ale może się okazać, że stanie się strzałem w kolano dla budżetu.
Podstawą do wypłaty dodatków mieszkaniowych jest ustawa z 21 czerwca 2001 r., która określa jej maksymalną wysokość. Łącznie z ryczałtem nie może przekroczyć 70 procent wydatków ponoszonych na lokal mieszkalny. W Przemyślu obowiązywał właśnie 70-procentowy dodatek. W 2019 r. na ich wypłatę zabezpieczono środki w kwocie 3 mln 145 tys. zł[paywall].
Przez kilka lat gminy otrzymywały dotację budżetową na to, jednak od 1 stycznia 2004 r. sytuacja uległa zmianie. Całość finansowania spoczywa na barkach samorządów lokalnych. Ustawa daje jednak możliwość podjęcia przez radnych uchwały o obniżeniu wskaźników procentowych.
– Biorąc to pod uwagę oraz ograniczone możliwości finansowe miasta zaproponowaliśmy obniżenie wysokości wypłacanych dodatków mieszkaniowych o 20 procent. Obniżenie w konsekwencji ma doprowadzić do redukcji kosztów. Zaoszczędzone pieniądze zostaną wykorzystane dla osób potrzebujących, korzystających z pomocy społecznej – uzasadniał podczas sesji (15 kwietnia br.) projekt uchwały prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Obniżka będzie dotyczyć osób, które złożą wnioski o takie świadczenie po wejściu w życie uchwały. Ci, którzy złożyli je wcześniej, otrzymają 70-procentowy dodatek.
Dodatek mieszkaniowy (czyli dopłata do czynszu dla osób, których nie stać na płacenie pełnej kwoty) przysługuje tym, których dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 125 procent najniższej emerytury w co najmniej dwuosobowym gospodarstwie, gdy chodzi o osobę samotną – 175 procent. Od 1 marca 2013 r. najniższa emerytura wynosi 831,15 zł, a to oznacza, że w pierwszym wypadku nie można przekroczyć kwoty (w zaokrągleniu) 1039 zł, a w drugim – 1454 zł.
Załóżmy, że czynsz wynosi 500 zł. Osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy otrzymywała do tej pory w Przemyślu 350 zł. 150 zł musiała dodać z własnej kieszeni. Teraz dodać musi 250 zł, bo otrzyma tylko połowę kwoty. Zapytaliśmy w miejskich ośrodkach pomocy społecznej (które są odpowiedzialne za wypłatę tego typu świadczeń) w trzech pozostałych największych miastach, czy ktoś miał odwagę „manipulować” przy wysokości dodatków. W Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie wciąż obowiązuje 70-procentowa stawka.
Po kieszeni, która żadną miarą nie jest pełna, dostaną więc najsłabsi i najbiedniejsi mieszkańcy Przemyśla.
W nadsańskim grodzie w marcu br. z dodatku mieszkaniowego skorzystał 1 tys. 39 osób.
Projekt uchwały wywołał oburzenie radnych opozycji. Największe u byłego wiceprzewodniczącego rady miejskiej Janusza Zapotockiego (SLD). – Trzeba się ruszyć za pieniędzmi, panie prezydencie! Za pieniędzmi się ruszyć i przestać robić tanią politykę! Niech pan nie miesza pojęć, panie prezydencie. Już wystarczy pana teorii! – mówił wyraźnie podenerwowany.
– Nie oczekuję, żeby pan pokazywał nam, że dach przecieka, to pan ma dać nam rozwiązanie, co z tym fantem zrobić i skąd wziąć na to pieniądze. Po to pana w Przemyślu ludzie wybrali, żeby właśnie pan wziął sprawy w swoje ręce, a nie – jak słyszę – pół roku utyskiwać, że nie ma pieniędzy! Za chwilę będziemy głosować nad uchwałą, która pokazuje, że chcecie żerować na ludzkiej biedzie, chcecie uderzyć w najbiedniejszych. Nie siedzę tu dla swojego widzimisię, nie żyję z rady. Przychodzę, bo chcę służyć ludziom i mieszkańcom – dodał.
W kuluarach dało się słyszeć, że zaproponowany sposób na szukanie oszczędności w miejskiej kasie może się okazać strzałem w kolano dla budżetu. Kreślony scenariusz ma być następujący: najbiedniejszych nie będzie stać na dopłacanie większej niż dotychczas różnicy w opłatach za czynsz. Zaległości czynszowe będą się zwiększać.
Wynajmujący lokal będą przez właścicieli kamienic wyznaczani do eksmisji. Sprawa trafi do sądu. Ten w wyroku najprawdopodobniej orzeknie, że władze miasta będą musiały zapewnić takim osobom lokale socjalne. Problem w tym, że przemyski samorząd nie ma mieszkań dla osób eksmitowanych zarówno z lokali prywatnych, jak i komunalnych. A nawet jeśli takowe są, nadają się do remontu, a na te nie ma pieniędzy.
Nie mając lokali socjalnych, władze zostaną zmuszone do wypłaty właścicielom lokali mieszkalnych odszkodowania. A gdyby nie chcieli tego robić, będą musiały znaleźć lokal w swoim zasobie i wydać krocie na jego remont.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.nareszcie zeby zyc trzeba pracowac a nie do mopsu zapierdzielac,nie mogezniezsc jak patologia z pieskami rano pod sklepem na herburtow stoi z piwem w reku a ja musze grzac do roboty,stop patolom z 13 dzielnicy
Wystarczy przeprowadzić weryfikację otrzymujących zasiłki.Znaczna część nigdy takich zasiłków nie powinna otrzymywac.Natomiast osobom naprawdę potrzebujących pomocy pomoc tę należy utrzymać a nawet zwiększyć nawet do 100%.Patologia życia na koszt miasta rozrasta się.Rozważnie ale z pełną konsekwencja należy to zwalczac.Jak tak dalej pójdzie to będziemy miastem dziadów z wyciągnieta po jałmużnę ręką.A postępowanie rady w tej materii to zwykła sztampa bez rozeznania problemu nawet w poziomie podstawowym.Dać tym co chcą a szczególnie tym co wrzeszczą zakłócając spokój urzędnikom.Niestety ale w naszym mieści w szybkim tempie rozrasta się patologia życia na koszt innych i śmiać się w kułak z frajerów,óykt
Co innego obiecywał Pan Bakun. Zawiodłem się na nim, nie pierwszy raz Biketown jest najlepszym przykładem. Gadać to on potrafi, pięknie go Janusz Zapotocki usadził.
Eeee... tak, głupie gadanie! kto kogo usadził?
Prezydent Bakun sprząta miasto między innymi po Zapotockim i swoich poprzednikach , czas żeby hołota wzieła się do pracy a nie tylko im się należy . Zweryfikować i odebrać tym którzy się migają .
Bakun to największa pomyłka w dziejach Przemyśla i niestety sam byłem jego wyborcą!!! Widzę że jego elektrolat tak już jest zaklamany że ciężko przegadać pseudo fanatykom!!!
To niech Zapotocki zamiast udadzą niech wsadził nos w papiery i zobaczy ile nam łaskawie województwo przyznaje na ten socjalne. Na początku roku w MOPS nie ma nigdy kasy i pod koniec roku też nigdy już nie ma kasy.
Taaa a dzięki niemu był SYLWESTER W RYNKU,bo CHOMA żałował. Dzięki temu prezydentowi było światełko do nieba bo zawsze robiła galeria w niedziele nieczynna to nie robiła. Był po raz pierwszy namiot wymiany ciepła dla potrzebujących. Był pierwszy raz źurek w rynku. Będzie dzień dziecka i inne. Tylko takim bubkom jak tobie to się z żalu w jelitach przewraca ,wiec samuraj blotkiem i sam ma najwięcej łapy upaprane . Gdzieś był człowieku przez 16 lat
Bo przed Bekunem \"nie było niczego\" :D[link usunięty]
A dlaczego mają być dodatki. Znam tyle osób które otrzymują i śmieją się że można się ustawić. Dlaczego osoba która pracuje jest karana za uczciwość i musi sama sobie radzić. Niech każdy uczciwie zacznie pracować chociaż minimalnie a nie oczekiwać że coś się należy za darmo.
|Dokładnie popieram w 100% , dlaczego osoby podjeżdżające pod MOPS wypasionymi brykami mają wszystkie możliwe dodatki a człowiek uczciwie pracujący ma gó..o !!!!!!!!!! Gdzie ta wielka sprawiedliwość ?! do roboty nieroby , podatki płacić !!!!
Do pracy rodacy.Jestem za weryfikacją osób pobierających świadczenie z MOPS.Wydaję mi się że świadczenie nie pobierają osoby naprawdę potrzebujące lecz osoby które załatwiły sobie po znajomości.Panie Prezydencie proszę jeszcze raz przyjrzeć się korupcji jaka nastąpiła podczas weryfikacji wniosków o zasiłki w Przemyskim MOPS.
Żeby otrzymać taki zasiłek to jak mniemam należy dostarczyć do MOPS-u stosowne zaświadczenia o wysokości dochodów co jest weryfikowane przez pracowników tej instytucji.Pracownicy działają na podstawie przepisów i nie ma co się ich czepiać a tym bardziej posądzać o korupcję.W mieście po prostu brakuje kasy i szukane są na siłę jakiekolwiek sposoby jej zaoszczędzenia bo wisi widmo zarządu komisarycznego.Problem w tym czy tym razem Prezydent znalazł właściwe miejsce do oszczędności?Nie omieszkam zadać pytanie: ILE MIASTO KOSZTOWAŁ STOK OD PROJEKTOWANIA DO DNIA DZISIEJSZEGO?
Drogi Janie, ludzie (nie wszyscy oczywiście ) pobierający świadczenia z MOPS-u przedstawiają takie papiery , zaświadczeniaże kasa się zgadza. Znam takie przypadki ,że pracują na czarno , wiec dochód automatycznie mały i biorą razem z 500 + ( pięcioro dzieci ) 11.500,00 tyś plus wszystkie możliwe dodatki tzn mieszkaniowe i jedzenie z unii, więc nie wszyscy są uczciwi. Dodam jeszcze ,że ci faktycznie potrzebujący dostają grosze i to muszą sie prosić !!!!
Dodatki mieszkaniowe otrzymywali także emeryci , którzy całe swoje życie ciężko pracowali, aby dziś otrzymać GŁODOWĄ emeryturę. Obniżenie dodatków dotknie również emerytów. Czy o to chodziło ?Prawdą jest natomiast, że z pomocy MOPS korzysta rzesza nie uprawnionych, pracujących na czarno, przemytników , leserów i wszelkiej innej maści kombinatorów.Może więc takie " reformy" należy przeprowadzić z głową i włączyć myślenie. Może należało uchwałę poprzedzić analizą wypłat dodatków, wysłać pracowników socjalnych w teren i sporządzić dokumentację, w tym fotograficzną i SPRAWDZIĆ czy dokumenty przedstawione w MOPS odzwierciedlają stan faktyczny.Panie Prezydencie, urzędnicy , Państwo Radni - myślenie nie boli.
Pan Bakun zaufał i powierzył zarządzanie miasta urzędnikom z poprzedniego rozdania w tym naczelników powiazanych rodzinnie i towarzysko z innym ugrupowaniem.To widac na każdym kroku obojętnie w którym wydziale gdzie już wszyscy pracownicy są spokojni o posady i pracują w/g własnego uznania .To oni rozdają karty w urzędzie.Nie wróżę nic dobrego Panu Bakunowi jak nie weźmie za jaja urzędników i to ON będzie dyktował tempo i wydajność pracy w urzędzie i jednostkach podległych.Zmiany kosmetyczne to pudrowanie noska z krostami.Krosty trzeba zlikwidowaćTo już zauważyli nawet obojętni wyborcy.
Odpowiedź dla @ MAG i @ gośćKiedyś , za komuny była taka komórka milicji " PG" która np gdy ktoś sobie kupi samochód zapraszała na rozmowę i pytała skąd ma kasę. Została rozwiązana zaraz na początku III RP aby nie utrudniać życia "biznesmenom". I nikt się nie pyta skąd "konik" czy celnik, lekarz wykazujący dochody na poziomie 3 tys zł ma pieniądze na budowę willi za 2mlz zł. Tak jest do dzisiaj. Nie miej pretensji do pracowników MOPS-u, oni działają na podstawie przepisów i nie mogą dociekać skąd i dlaczego ludzie mają lewe zaświadczenia lekarskie czy domy z kilka milionów a do tego pobierają zasiłki. Od tego po winne być stosowne służby typu skarbówka,policja ,prokuratura itd. W naszym państwie mnóstwo spraw zostało spierdzielonych tak aby złodziejom żyło się lepiej a politycy intensywnie "reformują " od 89 r w tym celu. Pretensje powinniśmy mieć do polityków anie pracowników którzy pracują na przepisach które oni tworzą.Mam pytanie dla Prezydenta Bakuna ILE MIASTO KOSZTOWAŁ STOK OD PROJEKTOWANIA DO DNIA DZISIEJSZEGO?
Widać że tylko jeden Radny nie boi się zabrać głos i bronić biedy . Ludzie o czym wy piszecie przecież żeby otrzymać zasiłek trzeba spełniać odpowiednie warunki zawsze są ludzie którzy coś wykombinują ale ilu jest naprawdę biednych , schorowanych i emerytów mających niskie emerytury .Zawsze najlepiej takim zabrać wstyd.
Czy aby? Jedni ciągną tylko kasę skąd się da i mają pracę w nosie, inni mogą tyrać na dwa etaty? Ile jeszcze będziemy cackać się nad nie mającą zamiaru pracować patologią? Dotacje powinni być dla naprawdę potrzebujących.
iJan oczywiście masz racje i ja broń Boże nie mam pretensji do pracowników MOPS-u , oni to co ludzie im dadzą to respektują. Ludzie kombinują jak mogą , ale powinno być tak ,że pracownicy socjalni chodzą i sprawdzają czy np. matka mieszka z konkubentem , rodzi mu kolejne dzieci i bierze 500+ , dodatki mieszkaniowe a w MOPS-ie pisze ,że matka samotnie wychowująca dzieci. Takie rzeczy należałoby sprawdzać i kontrolować. Tylko komu sie chce ?!?!?!
Typowe lewackie zakłamanie . Jest "za , a nawet / przede wszystkim przeciw'.
I niech ktoś po tym wydarzeniu powie że Kukiz 15 , to nie przybudówka pie ło? Na pocieche dodam ,ze to dopiro początek początku / pół roku po wyborach samorządowych - pażdziernik 2018. Jak wiadomo , kadencja niedawno została wydłużona z 4-ch lat do 5-ciu , wiec matematyka nie kłamie , zostało jeszcze 4 i pół roku . Czyli 9 razy tyle , ile obecnie są przy korytku . Czyli 9 razy dłuższy czas na " hasanie" . PYTANIE DO REDAKTORKA NACZELNEGO , A CZEMU TO PAN REDAKTOREK NIE " OBURZA SIĘ ,ZE TAK SIĘ GNĘBI LUDZI ? O GDYBY TO TAK PREZYDENT WYWODZĄCY SIĘ Z PiS-u , POSTĄPIŁ IDĘ O ZAKŁAD ,ŻE PAN REDAKTOREK WYLEWAŁBY GROMY NA WREDNA WŁADZE . OJ , ZAKŁAMANIE , ZAKŁAMANIE , AŻ ŚMIERDZI .
Panie Januszu skoro nie żyje Pan z rady to dlaczego pobiera Pan wynagrodzenie radnego proszę robić to dla mieszkańców charytatywnie miasto zyska kilkanaście tysięcy rocznie.Druga sprawa może wyjaśni Pan wszystkim dlaczego zrobił Pan sobie pod domem drogę z pierwszeństwem przejazdu zaznaczmy ul.Wandy skoro jadąc Basztową dalej Sucharskiego jest skrzyżowanie gdzie nic nie widać i moim zdaniem jest niebezpiecznie bo jest duży ruch w stronę cmentarza . Pomijam fakt że asfalt kładli tam dwa razy w przeciągu 4-6 miesięcy myślę że to tylko zbieg okolicznośći
A to prawackie towarzyszy podejście PISoBOLSZEWICKIE he hehttp://premiepis.pl/
Bardzo dobry i racjonalny ruch w tępieniu i ograniczeniu patologii.Wyborcy PISoBOLSZEWI wezmą się w końcu do pracy he he.
Jeśli chodzi o dodatki to znam nie jedna osobe która ma 500+ dodatki do mieszkań , dodatek do przedszkola i wiele pomocy z mops choc jej się nie należy bo np .mąż pracuje na najniższej krajowej A na rękę bierze 3.500 i jaka w tym sprawiedliwość jak nie biorę 500+ bo mąż pracuje legalnie i przekroczyło nam o 40 zł?
Dosłownie! Niestety ciemnogrod bakuna nie ma pojęcia jak i ich czy nasz przywódca
Skoro mamy spłacać dług miasta to po co pobierać pensje oddajmy wszystko miastu. Gdzie inwestorzy obiecani w kampanii pół roku tej praktyki rządzących i nic
nareszcie zeby zyc trzeba pracowac a nie do mopsu zapierdzielac,nie mogezniezsc jak patologia z pieskami rano pod sklepem na herburtow stoi z piwem w reku a ja musze grzac do roboty,stop patolom z 13 dzielnicy
Wystarczy przeprowadzić weryfikację otrzymujących zasiłki.Znaczna część nigdy takich zasiłków nie powinna otrzymywac.Natomiast osobom naprawdę potrzebujących pomocy pomoc tę należy utrzymać a nawet zwiększyć nawet do 100%.Patologia życia na koszt miasta rozrasta się.Rozważnie ale z pełną konsekwencja należy to zwalczac.Jak tak dalej pójdzie to będziemy miastem dziadów z wyciągnieta po jałmużnę ręką.A postępowanie rady w tej materii to zwykła sztampa bez rozeznania problemu nawet w poziomie podstawowym.Dać tym co chcą a szczególnie tym co wrzeszczą zakłócając spokój urzędnikom.Niestety ale w naszym mieści w szybkim tempie rozrasta się patologia życia na koszt innych i śmiać się w kułak z frajerów,óykt
Co innego obiecywał Pan Bakun. Zawiodłem się na nim, nie pierwszy raz Biketown jest najlepszym przykładem. Gadać to on potrafi, pięknie go Janusz Zapotocki usadził.