Reklama

Radni uderzyli w najbiedniejszych

Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Kukiz’15 (razem 12) o 20 procent niższe dodatki mieszkaniowe otrzymają ci, których nie stać na opłacanie mieszkania w pełnej wysokości. To ma być sposób na oszczędności w miejskiej kasie, ale może się okazać, że stanie się strzałem w kolano dla budżetu.

Podstawą do wypłaty dodatków mieszkaniowych jest ustawa z 21 czerwca 2001 r., która określa jej maksymalną wysokość. Łącznie z ryczałtem nie może przekroczyć 70 procent wydatków ponoszonych na lokal mieszkalny. W Przemyślu obowiązywał właśnie 70-procentowy dodatek. W 2019 r. na ich wypłatę zabezpieczono środki w kwocie 3 mln 145 tys. zł[paywall].

Przez kilka lat gminy otrzymywały dotację budżetową na to, jednak od 1 stycznia 2004 r. sytuacja uległa zmianie. Całość finansowania spoczywa na barkach samorządów lokalnych. Ustawa daje jednak możliwość podjęcia przez radnych uchwały o obniżeniu wskaźników procentowych.

– Biorąc to pod uwagę oraz ograniczone możliwości finansowe miasta zaproponowaliśmy obniżenie wysokości wypłacanych dodatków mieszkaniowych o 20 procent. Obniżenie w konsekwencji ma doprowadzić do redukcji kosztów. Zaoszczędzone pieniądze zostaną wykorzystane dla osób potrzebujących, korzystających z pomocy społecznej – uzasadniał podczas sesji (15 kwietnia br.) projekt uchwały prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Reklama

Obniżka będzie dotyczyć osób, które złożą wnioski o takie świadczenie po wejściu w życie uchwały. Ci, którzy złożyli je wcześniej, otrzymają 70-procentowy dodatek.

Komu przysługuje dodatek?

Dodatek mieszkaniowy (czyli dopłata do czynszu dla osób, których nie stać na płacenie pełnej kwoty) przysługuje tym, których dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 125 procent najniższej emerytury w co najmniej dwuosobowym gospodarstwie, gdy chodzi o osobę samotną – 175 procent. Od 1 marca 2013 r. najniższa emerytura wynosi 831,15 zł, a to oznacza, że w pierwszym wypadku nie można przekroczyć kwoty (w zaokrągleniu) 1039 zł, a w drugim – 1454 zł.

Reklama

Co to oznacza w praktyce?

Załóżmy, że czynsz wynosi 500 zł. Osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy otrzymywała do tej pory w Przemyślu 350 zł. 150 zł musiała dodać z własnej kieszeni. Teraz dodać musi 250 zł, bo otrzyma tylko połowę kwoty. Zapytaliśmy w miejskich ośrodkach pomocy społecznej (które są odpowiedzialne za wypłatę tego typu świadczeń) w trzech pozostałych największych miastach, czy ktoś miał odwagę „manipulować” przy wysokości dodatków. W Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie wciąż obowiązuje 70-procentowa stawka.

Po kieszeni, która żadną miarą nie jest pełna, dostaną więc najsłabsi i najbiedniejsi mieszkańcy Przemyśla. 

Reklama

W nadsańskim grodzie w marcu br. z dodatku mieszkaniowego skorzystał 1 tys. 39 osób.

Trzeba się ruszyć za pieniędzmi, panie prezydencie!

Projekt uchwały wywołał oburzenie radnych opozycji. Największe u byłego wiceprzewodniczącego rady miejskiej Janusza Zapotockiego (SLD). – Trzeba się ruszyć za pieniędzmi, panie prezydencie! Za pieniędzmi się ruszyć i przestać robić tanią politykę! Niech pan nie miesza pojęć, panie prezydencie. Już wystarczy pana teorii! – mówił wyraźnie podenerwowany.

– Nie oczekuję, żeby pan pokazywał nam, że dach przecieka, to pan ma dać nam rozwiązanie, co z tym fantem zrobić i skąd wziąć na to pieniądze. Po to pana w Przemyślu ludzie wybrali, żeby właśnie pan wziął sprawy w swoje ręce, a nie – jak słyszę – pół roku utyskiwać, że nie ma pieniędzy! Za chwilę będziemy głosować nad uchwałą, która pokazuje, że chcecie żerować na ludzkiej biedzie, chcecie uderzyć w najbiedniejszych. Nie siedzę tu dla swojego widzimisię, nie żyję z rady. Przychodzę, bo chcę służyć ludziom i mieszkańcom – dodał.

Reklama

Ludzi nie będzie na to stać...

W kuluarach dało się słyszeć, że zaproponowany sposób na szukanie oszczędności w miejskiej kasie może się okazać strzałem w kolano dla budżetu. Kreślony scenariusz ma być następujący: najbiedniejszych nie będzie stać na dopłacanie większej niż dotychczas różnicy w opłatach za czynsz. Zaległości czynszowe będą się zwiększać.

Wynajmujący lokal będą przez właścicieli kamienic wyznaczani do eksmisji. Sprawa trafi do sądu. Ten w wyroku najprawdopodobniej orzeknie, że władze miasta będą musiały zapewnić takim osobom lokale socjalne. Problem w tym, że przemyski samorząd nie ma mieszkań dla osób eksmitowanych zarówno z lokali prywatnych, jak i komunalnych. A nawet jeśli takowe są, nadają się do remontu, a na te nie ma pieniędzy.

Nie mając lokali socjalnych, władze zostaną zmuszone do wypłaty właścicielom lokali mieszkalnych odszkodowania. A gdyby nie chcieli tego robić, będą musiały znaleźć lokal w swoim zasobie i wydać krocie na jego remont.

Koło się zamyka...
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kabel - niezalogowany 2019-04-24 20:19:49

    nareszcie zeby zyc trzeba pracowac a nie do mopsu zapierdzielac,nie mogezniezsc jak patologia z pieskami rano pod sklepem na herburtow stoi z piwem w reku a ja musze  grzac do roboty,stop patolom z 13 dzielnicy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-04-24 20:53:25

    Wystarczy przeprowadzić weryfikację otrzymujących zasiłki.Znaczna część nigdy takich zasiłków nie powinna otrzymywac.Natomiast osobom naprawdę potrzebujących pomocy pomoc tę należy utrzymać a nawet zwiększyć nawet do 100%.Patologia życia na koszt miasta rozrasta się.Rozważnie ale z pełną konsekwencja należy to zwalczac.Jak tak dalej pójdzie to będziemy miastem dziadów z wyciągnieta po jałmużnę ręką.A postępowanie rady w tej materii to zwykła sztampa bez rozeznania problemu nawet w poziomie podstawowym.Dać tym co chcą a szczególnie tym co wrzeszczą zakłócając spokój urzędnikom.Niestety ale w naszym mieści w szybkim tempie rozrasta się patologia życia na koszt innych i śmiać się w kułak z frajerów,óykt

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2019-04-24 21:55:41

    Co innego obiecywał Pan Bakun. Zawiodłem się na nim, nie pierwszy raz Biketown jest najlepszym przykładem. Gadać to on potrafi, pięknie go Janusz Zapotocki usadził.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama