Na ostatniej lutowej sesji (10.02) Rady Miasta Radymna zapadły ważne decyzje odnośnie miejskich symboli. Zdecydowano się uregulować te kwestie, co oznacza fizyczny i symboliczny powrót do historycznego, oficjalnego wizerunku herbu. Tym samym Radymno zyskało pierwszy, prawnie usankcjonowany herb miasta w okresie III Rzeczypospolitej.
Dotychczas wykorzystywany przez miasto symbol był przyjęty dla Miasta i Gminy Radymno w 1990 roku, a takiej jednostki na mapie samorządowej Polski nie ma już od ponad trzech dekad. Gmina Radymno ustanowiła własny herb, miasto czuło się w obowiązku swój zaktualizować. W 2019 roku zdecydowano się uporządkować te kwestie. Okazało się jednak, że dotychczasowa symbolika (motyw żaglówki) nie spełnia wymogów heraldycznych ani historycznych (nie jest najstarszym znanym symbolem i luźno nawiązuje do historii miasta; te najstarsze przedstawienia nie są związane z żaglówką). A to z kolei oznaczało, że miasto nie może na jego podstawie wytworzyć pieczęci czy insygniów miejskich. Cała procedura w tym obszarze „chwilę” trwała, ale ostatecznie działania zakończone zostały sukcesem.
Jeszcze podczas październikowej sesji miejskiej włodarz miasta Mieczysław Piziurny przekazał radnym pozytywną informację, jaka napłynęła z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie pozytywnej opinii co do nowego wzoru herbu Radymna. Wcześniej uzyskał on także pozytywną opinię działającej przy nim Komisji Heraldycznej. Jako że został przez tę zaakceptowany, na ostatnią sesję trafić mógł projekt uchwały dotyczący zatwierdzenia nowego herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, pieczęci i sztandaru dla miasta oraz zasad ich używania.
Jak tłumaczą władze miasta, wprowadzenie nowego herbu nawiązującego wizualnie do najstarszej pieczęci miasta i przedstawiającego ujętą przestrzennie infułę biskupią, z odchodzącymi od niej symetrycznie dwoma wstęgami zakończonymi frędzlami (symbolikę tę wzbogacają ozdobniki w formie winorośli i okręgu symbolizującego hostię), nie oznacza rozstania się ze znaną i lubianą przez mieszkańców żaglówką. Znak ten zostanie wykorzystany w logo miasta i będzie wskazywał na przyszłe aspiracje. „Sunąca po spokojnych wodach żaglówka koresponduje z turystycznymi zaletami miasta – zbiornikiem wodnym, plaży i terenów go okalających. Przekaz ten wzmacnia rozchodzące się nad literą „o” w słowie miasto promieniami słonecznymi, które z kolei symbolizują dobrą pogodę, sprzyjający klimat nie tylko dla wypoczynku w Radymnie, ale też dla rozwoju miasta i jakości bytowania jego mieszkańców” – referuje samorząd.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze