Gdyby nie kilkudziesięcioosobowa grupa, która zebrała się pod przemyskim magistratem, 30-lecie pierwszych wolnych wyborów w nadsańskim grodzie przeszłoby w zasadzie bez echa.
Taki można wyciągnąć wniosek, patrząc na potraktowanie rocznicy wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku przez władze miasta. Co prawda nie zapomniały o obchodach w ogóle, bo uczciły wydarzenie kilkuminutową „wizytą” pod tablicą na Kamiennym Moście zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego i przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu Ewy Sawickiej[paywall]. Tablicą, znajdującą się na budynku, w którym w latach 1980 – 1981 mieściła się pierwsza siedziba NSZZ „Solidarność”, zlikwidowana w stanie wojennym 13 grudnia 1981 r. przez Służbę Bezpieczeństwa i formacje zbrojne PRL. Ufundowano i odsłonięto ją 31 sierpnia 2007 r. z inicjatywy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, w 25. rocznicę protestu na Kamiennym Moście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności”. Widnieją na niej słowa papieża Polaka Jana Pawła II „Nie ma solidarności bez miłości”. Niedosyt jednak pozostał...
4 czerwca br. na przemyskim Rynku zebrała się grupa osób, która nie zapomniała o tej ważnej dla naszego kraju rocznicy. Tłumów nie było, ale ci, którzy przyszli, szczerze się cieszyli. Pojawili się z kilkumetrową biało-czerwoną flagą i znacznie mniejszymi chorągiewkami, które rozdawali wśród przechodniów, zwłaszcza młodszych. Organizatorem tego swoistego happeningu była formacja Rebelianty Podkarpackie.
– 4 czerwca świętowała cała Polska. To święto radości i solidarności. U nas, niestety, nie było żadnych większych uroczystości. Wielka szkoda, bo to święto ważne dla każdego Polaka. Bezkrwawo przeszliśmy z komuny do demokracji. Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom o tym święcie i przypomnieć datę, kiedy staliśmy się wreszcie wolnym krajem – powiedziała jedna z organizatorek Anna Grad-Mizgała.
Ciekawostką było, że do świętujących w pewnym momencie dołączyła grupa młodych Turków, którzy zwiedzali Przemyśl. To studenci przebywający w naszym mieście w ramach programu Erasmus+.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bo to niema co świętowac wygrałi SB konsomolcy i żydki
Trzeba przyznać,ze Nam się udało.Zamieniliśmy sekretarza na księdza.
Byłem członkiem I Solidarnosci ,ale za ta nowa to jest mi wstyd
To kaczorów do której grupy zaliczasz? UB-eki? Żydki czy komsomolcy?Ja stawiam na komsomolców.
wolne wybory okrągły stół Wałęsa wszyscy chronieni stanowiska pod stołem obsadzone żeby im włos z głowy nie spadł odwrócenie kota ogonem... Wtedy potrzebna była dekomunizacja i pałą przez łeb jak chciał Olszewski ... Potrzeba było trochę lat by to się zmieniło a żałosny krzyk dawnych towarzyszy czy za życia czy z grobu będzie jeszcze długo trwał i torturował ich nędzne dusze...Kwiczcie dalej to miód na moje serce...
A kiedy zrobią ODKOMARZANIE PRZEMYŚLA !?
Jak ukrócisz jestestwo wielbłądziego hrabiego z Gór Słonnych.
Bo to niema co świętowac wygrałi SB konsomolcy i żydki
Trzeba przyznać,ze Nam się udało.Zamieniliśmy sekretarza na księdza.
Byłem członkiem I Solidarnosci ,ale za ta nowa to jest mi wstyd