Reklama

Radosne święto. Nad Sanem po macoszemu

Gdyby nie kilkudziesięcioosobowa grupa, która zebrała się pod przemyskim magistratem, 30-lecie pierwszych wolnych wyborów w nadsańskim grodzie przeszłoby w zasadzie bez echa.

Taki można wyciągnąć wniosek, patrząc na potraktowanie rocznicy wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku przez władze miasta. Co prawda nie zapomniały o obchodach w ogóle, bo uczciły wydarzenie kilkuminutową „wizytą” pod tablicą na Kamiennym Moście zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego i przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu Ewy Sawickiej[paywall]. Tablicą, znajdującą się na budynku, w którym w latach 1980 – 1981 mieściła się pierwsza siedziba NSZZ „Solidarność”, zlikwidowana w stanie wojennym 13 grudnia 1981 r. przez Służbę Bezpieczeństwa i formacje zbrojne PRL. Ufundowano i odsłonięto ją 31 sierpnia 2007 r. z inicjatywy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, w 25. rocznicę protestu na Kamiennym Moście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności”. Widnieją na niej słowa papieża Polaka Jana Pawła II „Nie ma solidarności bez miłości”. Niedosyt jednak pozostał...

4 czerwca br. na przemyskim Rynku zebrała się grupa osób, która nie zapomniała o tej ważnej dla naszego kraju rocznicy. Tłumów nie było, ale ci, którzy przyszli, szczerze się cieszyli. Pojawili się z kilkumetrową biało-czerwoną flagą i znacznie mniejszymi chorągiewkami, które rozdawali wśród przechodniów, zwłaszcza młodszych. Organizatorem tego swoistego happeningu była formacja Rebelianty Podkarpackie.

Reklama

– 4 czerwca świętowała cała Polska. To święto radości i solidarności. U nas, niestety, nie było żadnych większych uroczystości. Wielka szkoda, bo to święto ważne dla każdego Polaka. Bezkrwawo przeszliśmy z komuny do demokracji. Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom o tym święcie i przypomnieć datę, kiedy staliśmy się wreszcie wolnym krajem – powiedziała jedna z organizatorek Anna Grad-Mizgała.

Ciekawostką było, że do świętujących w pewnym momencie dołączyła grupa młodych Turków, którzy zwiedzali Przemyśl. To studenci przebywający w naszym mieście w ramach programu Erasmus+.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    s.kiejkuty - niezalogowany 2019-06-07 21:06:25

    Bo to niema co świętowac wygrałi SB konsomolcy i żydki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-06-07 21:21:29

    Trzeba przyznać,ze Nam się udało.Zamieniliśmy sekretarza na księdza.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    korg - niezalogowany 2019-06-08 07:34:09

    Byłem członkiem I Solidarnosci ,ale za ta nowa to jest mi wstyd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama