Reklama

Referendum nie będzie. Leszek Kisiel pozostanie burmistrzem Przeworska


21 października br. upłynął ustawowy termin złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza Przeworska. Grupie inicjatywnej nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów, a to oznacza, że Leszek Kisiel pozostanie na swoim stanowisku.


Oficjalnie procedura przeprowadzenia referendum, mającego na celu odwołanie z funkcji burmistrza Przeworska Leszka Kisiela, rozpoczęła się 22 sierpnia br. 26 sierpnia br. grupa inicjatywna, na której czele stał pełnomocnik Marek Frączek, rozpoczęła zbieranie podpisów. Uprawnionych do głosowania w mieście nad Mleczką jest 11 tys. 827 osób. Podpisów na liście musiało się znaleźć co najmniej 10 procent, czyli 1 tys. 183.

Dlaczego chcieli odwołania L. Kisiela?

  • – Mamy naprawdę szereg zarzutów wobec pracy burmistrza. Uszczuplenie dochodów budżetu miasta Przeworska, brak przejrzystości w zarządzaniu budżetem miasta i podejmowaniu kluczowych decyzji, brak działań zmierzających do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych przeworszczan, niewystarczający dialog z mieszkańcami w sprawach ważnych dla społeczności, kontrowersyjne decyzje administracyjne budzące wątpliwości mieszkańców, brak działań zmierzających do przywrócenia funkcjonowania basenu odkrytego przy ulicy Krakowskiej i tym podobne. Mamy spore obawy co do kierunku rozwoju miasta i realizacji obietnic wyborczych

– wyliczył M. Frączek.

Przypomnijmy tylko[paywall] , że M. Frączek swego czasu pracował w Urzędzie Miasta Przeworska, będąc dyrektorem tamtejszego Miejskiego Ośrodka Kultury. Za kadencji L. Kisiela. Był także m.in. wicestarostą przeworskim, kiedy powiatem w pierwszej swojej kadencji (2006 – 2010) zawiadywał Zbigniew Kiszka. W 2010 r. startował w wyborach na stanowisko burmistrza Przeworska, w latach 2010, 2014, 2018 i 2024 do Rady Powiatu Przeworskiego. Za każdym razem nieskutecznie.

Reklama

Jak wygląda procedura?

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą być odwołani przed upływem kadencji w drodze referendum. Z taką inicjatywą ma prawo wystąpić rada gminy, miejska lub mieszkańcy. O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum przyczyn uzasadniających odwołanie burmistrza. W ciągu 60 dni od powiadomienia burmistrza należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tę inicjatywę. Po ich zebraniu inicjator referendum powinien przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o jego przeprowadzenie wraz z kartami, zawierającymi podpisy osób popierających tę inicjatywę i informację o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym głosowaniu. W przypadku Przeworska referendum byłoby ważne, jeżeli do urn poszłoby co najmniej 3/5 głosujących, czyli 3 tys. 606 osób spośród tych, którzy uczestniczyli w ostatnich wyborach, w których wybierano burmistrza. Burmistrz byłby odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej byłoby za odwołaniem niż przeciw.

410 podpisów

Jak już wspomnieliśmy, uprawnionych do głosowania w mieście nad Mleczką jest 11 tys. 827 osób. Podpisów na liście musiało się znaleźć co najmniej 10 procent, czyli 1 tys. 183. Inicjatorom przeprowadzenia referendum udało się zebrać 410 podpisów, czyli nieco ponad 30 procent potrzebnych, aby przeprowadzić referendum.

Reklama

– To prawda, 21 października upłynął ustawowy termin złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania mnie z funkcji. Grupie inicjatywnej, z pełnomocnikiem na czele, nie udało się uzyskać poparcia przeworszczan dla tej inicjatywy i nie złożyła takiego wniosku. Mam nadzieję, że zakończy to okres pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji, manipulacji i wyssanych z palca „faktów”. Brak poparcia referendum odbieram jako wyraz zaufania mieszkańców naszego miasta i poparcia kierunku, w jakim się rozwija. Dziękuję wszystkim za spokój, rozsądek i mądrość, które po raz kolejny zwyciężyły nad prywatnymi ambicjami i interesami jednostek

– powiedział burmistrz Przeworska L. Kisiel.

Reklama

– Dziękujemy wszystkim, którzy udzielili swojego poparcia i złożyli podpis na kartach, popierając wniosek o przeprowadzenie referendum. Niestety, nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów. Jednak zaangażowanie i odwaga w wyrażeniu swojego stanowiska tych, którzy zdecydowali się listę podpisać, to dowód, że los naszego miasta nie jest im obojętny. Wspólnym wysiłkiem pokazaliśmy, że demokracja lokalna ma sens wtedy, gdy mieszkańcy aktywnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości swojej wspólnoty. Zebrane podpisy to nie tylko formalność, to głos sprzeciwu wobec obecnej sytuacji i wyraz woli zmian, które mają służyć dobru wszystkich mieszkańców Przeworska

– stwierdził z kolei pełnomocnik grupy inicjatywnej M. Frączek.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/10/2025 14:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama