Po raz pierwszy od wielu sesji Rady Miejskiej w Przemyślu czwórka radnych Regii Civitas zagłosowała za projektem uchwały, zaproponowanej przez prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Dla niektórych to sygnał, że niebawem może dojść do rozpadu, mającej większość w radzie opozycji, którą tworzą: Prawo i Sprawiedliwość, Regia Civitas, Sojusz Lewicy Demokratycznej i radna niezależna Monika Różycka.
Chodzi o głosowanie nad wyrażeniem zgody na zaciągnięcie kredytu w wysokości 5,5 mln zł przez prezydenta miasta Przemyśla W. Bakuna. Kredytu na pokrycie utraty wpływów, związanej z epidemią COVID-19. Jego spłata (z dochodów własnych miasta) rozłożona zostałaby na cztery lata, a pierwsza rata byłaby spłacona w 2022 r. Przez trzy lata miasto płaciłoby 1 mln 300 tys. zł, a ostatnia rata wyniosłaby 1 mln 600 tys. zł. Zobowiązania przeszłyby więc na kolejną kadencję. Zarówno prezydenta, jak i rady miejskiej[paywall]. W uzasadnieniu prezydent W. Bakun wskazywał przede wszystkim na znacznie mniejsze wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych z terenu miasta i powiatu (PIT; ok. 4 mln 900 tys. zł) oraz mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości (400 tys. zł).
W. Bakun zaproponował także konkretne dziedziny, które miałby wesprzeć po zaciągnięciu kredytu. Podobno opozycja miała inne zdanie i inne priorytety. Ale okazało się, że głosowanie w tym wypadku poszło po myśli prezydenta miasta. Radni PiS, SLD i radna niezależna wstrzymali się od głosu. Za wzięciem kredytu zagłosowali radni Regii Civitas.
Po zakończeniu sesji zdalnej na swoim profilu facebookowym W. Bakun napisał m.in.: „(...) Wyraźnie należy zaznaczyć, że kredyt jest jedynie opcją, z której możemy skorzystać w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach. Radni wykazali się ogromnym zrozumieniem sytuacji i dużą odpowiedzialnością podczas podejmowania tej decyzji. Żadne wcześniejsze różnice zdań nie wpłynęły na tę kluczową z punktu widzenia finansów miasta decyzję. Pomimo, że całą odpowiedzialność za stabilność finansów biorę na siebie (oczywiście wspólnie z Panią skarbnik), to radnym należą się duże podziękowania za to, że w takiej chwili wszyscy potrafimy wznieść się ponad podziałami. W szczególności dziękuję za decyzję radnym klubu Regia Civitas, z przewodniczącym Robertem Balem na czele, za to, że w takiej chwili z podniesioną głową potrafili zagłosować „za”, mając na uwadze odpowiedzialność za miasto. Dziękuję wam szczególnie! Oczywiście zarówno radni Wspólnie dla Przemyśla, jak i Koalicji Obywatelskiej jak zawsze odpowiedzialnie potrafią podjąć właściwą decyzję, bez względu, jak trudna by ona nie była. Zawsze można na was liczyć! Na koniec pragnę wyrazić nadzieję, że takich sesji jak ta dzisiejsza będzie coraz więcej i że coraz częściej, mimo różnic, będziemy dochodzić do kompromisu. Dziękuję raz jeszcze!”
I to nie tylko w tej kadencji, ale także następnych. Zdecydowaliśmy się zagłosować inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość czy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdajemy sobie sprawę, że zadłużanie się nigdy nie jest dobre. Do tej pory było ciągłe narzekanie ze strony koalicji i samego prezydenta, że miasto zostało zadłużone przez jego poprzednika, prezydenta Chomę. Teraz prezydent Bakun sam musiał podjąć taką decyzję. Może w trochę innej sytuacji, ale jednak. Nie wiem, czy zrozumiał poprzednie decyzje, ale musi zważać na słowa, musi analizować to, co mówi, bo wyborcy są pamiętliwi. Będą pamiętać, że mówił przed wyborami inaczej, a robi inaczej. Oczywiście, będziemy żądać pełnego rozliczenia, na co ten kredyt poszedł, jakie dziedziny zostały wsparte. Mam nadzieję, że jakaś część pójdzie na wsparcie lokalnych przedsiębiorców, bo ci są w bardzo trudnej sytuacji – stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu R. Bal z Regii Civitas.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Z tego co pamiętam, to nie pierwszy raz głosują niż ta koalicja w radzie? A czy ona rządząca czy opozycyjna to już inna kwestia.Może będzie nowa koalicja i Regia będzie miała wiceprezydenta? A może i Pan Robert Bal będzie Przewodniczącym? Ciekawie Ciekawie. Martwi tylko jedno gdyby ta koalicja nie przetrwała, to nawet rok nie minął, trochę dziwne. nie sądzicie?
Egzotyczna jakas ta koalicja jesli wogole to tak mozna nazwac.A Bal tak jak Olo piszesz moze nie przewodniczacym ale zawsze od lat chcial zostac Prezydentem.Wiec Prezydent Bakun musi byc ostrozny.
W człowieka nigdy nie należy wątpić nawet wtedy kiedy znalazł się na złej drodze lub w złym towarzystwie.Jest malutka nadzieja, ze odezwało się sumienie które zaczęło mocno gryźć.Ciekawe co zwycięży godność co prawda resztki ale też sie liczą.A może liczą na nowe rozdanie oparte na ideologii materialistycznej czyli tzw kasie.Poczekamy zobaczymy
Tadeuszu. jesli ktos juz zostawil,zdradzil ,a wiec zrobil to raz,to myslisz ,ze nie zrobi tego znowu i znowu i znowu?Czy mozna komus takiemu zaufac? Czy Ty bys mu otworzyl drzwi do swojego domu?
Gdyby mieli "jaja" i byli faktycznie zatroskani o kondycję finansową miasta to wszyscy radni zrzekliby się diet do końca kadencji. Ale to niemożliwe w tym "niewyjściowym" lokalnym towarzystwie. Liczy się każdy "piniądz" dla domu.
Nie chodzi o zaufanie,tego nie da się naprawić.Chodzi o to,że mogą miec jeszcze resztki sumienia i spostrzegli ,ze mieszkańcy,rozumni mieszkańcy traktuja ich jak powietrze.Morowe powietrze które opanowało ich środowisko tak sukienkowe jak i bezwolnych posługaczy.
Czemu się dziwić przecież Regis,potrafi,, się układać dla swego dobra z każdym.
Wiesz Tadeuszu ,ze cos w tym jest . Ale gdybym miala na jednej szali polozyc zaufanie a na drugiej sumienie,to z calym szacunkiem dla Ciebie wybralabym zaufanie ,byc moze Ty sumienie. Gdybym nie miala zaufania do kogos ,kto np,moglby mnie okrasc,a potem z tego powodu mialby byc moze wyrzuty sumienia,to nigdy nie wpuscilabym go do domu. Nigdy !!!!! Bo najpierw zaufanie ,a potem sumienie. I tym sie roznimy. Bo czekac co on potem zrobi...sory ale trzeba byc naiwnym. A polityka czy sama kwestia zadluzenia miasta itp,itd .... to chyba juz na innej stronie. Za odpowiedz dziekuje i pozdrawiam.
Kiedyś korzystałem z wiedzy wielkich: Plutaracha, Erazma z Roterdamu a nawet naszego zapomnianego Wacława Potockiego.Wszyscy wypowiadają się o dylematach moralnych i z pożytku z zdrowego rozsądku w życiu.
W tym rodzaju polityki jaka jest uprawiana w Polsce od 1989 r. czyli w zgniliźnie zwanej demokracją nie ma miejsca na zasady moralne a zdrowy rozsadek ogranicza się do takiego ustawienia się aby czerpać profity czyli stanowiska ,wpływy i jak najwięcej kasy.
Masz rację co do tej koalicji, Konfederacja z Platformą Obywatelską, Ha Tfu...
O wlasnie Janie. Ujales to tak sprawnie i ladnie w jednym zdaniu lepiej niz niz ja. Twoja wypowiedz jest bardziej przekonywujaca niz moja. Zrobiles to madrze ,krotko i dobitnie. Jak zwykle zreszta, choc nie zawsze tak jest. Z tego co piszesz i jak piszesz chyba i tym razem mnie rozumiesz.
I dopytam jeszcze,czy zgnilizne w polityce widzisz tylko po 1989 roku? Dlaczego oddzielasz.? Czy dlatego ze mamy teraz demokracje? A moze mamy ta madra wolnosc?Czym wedlug Ciebie rozni sie narod od tego przed 1989 rokiem? Czy polityka jest inna? Wiecej nie bede,bo znowu zejdziemy na inny temat. Wiec dlaczego piszesz po...
„Demokracja to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego” - Winston Churchill
Niestety ale pis spuszcza nasze miasto i cały kraj na dno.W Przemyślu największym szkodnikiem jest Maciej ,,Tuza intelektu" Kamiński
Nasz przyszły prezydent .The beściak , WFista po przemysk i m AWF.Będziemy na niego głosować.
Większe dno to było jak rządzili złodzieje z poprzedniej koalicji gdzie rozkradli prawie 1 bilion złotych to o czym ty piszesz
Wszędzie go pełno w godzinach pracy. Dziwne trochę. Wszędzie pozuje do zdjęć i cyk na fb. Dziwny facet. Śmieszny jak dla mnie. Nic nie robi za darmo. Wszystko pod publikę.
To dla mnie zagadka jak to wygląda. Z jednej strony w opozycji ? A z drugiej z koalicja rządzącą głosuje w tym przypadku? A może jest jeszcze inaczej?Oj Panie Robercie tak można?
HAHAHAHAHAHAHHAHAHAA co konkretnego ów Maciej zrobił ? psproszę nie pisać, że wszędzie go pełno, bo przystrzyżenie żywopłotu na osiedlu czy ławka to kompetencje zarządów osiedli i samych mieszkańców, a nie przewodniczącego z pisu.NIC DLA MIASTA NIE ZROBIŁ
Na tyle pytań nie da się odpowiedzieć krótko. A wypadało by w kilku zdaniach napisać o okresie przedwojennym, czasach Ochaba , Gomółki i Gierka / pomijając kilka lat po 45 r ponieważ to był okres zmiany systemu niestety połączony z walkami/ oraz o okresie po 89 r. Współczesny okres po 89r o którym piszesz jako okres demokracji w rzeczywistości ogranicza się tylko do wyborów, po wyborach politycy robią co chcą lub muszą w wyniku nacisków zewnętrznych. Społeczeństwo nie jest pytane o stanowisko nawet w najbardziej istotnych sprawach. Szkody jakie powstały w wyniku rozwiązania po 89r komórki PG/ do zwalczania przestępczości/ , czy "falandyzacji" prawa w okresie prezydentury Wałęsy będą skutkować jeszcze wiele lat. Były to działania celowe mające umożliwić powstanie klasy średniej w celu zapieczętowania sposobu sprawowania władzy w kraju.O wszystkich aferach po 89 r nie chce m się i już pisać. Dla mnie pożądanym modelem demokracji jest model szwajcarski czy finlandzki.
Model finlandzki za slabo znam zreszta i szwajcarski nie jest dla mnie tak w szerokim zakresie,moja wiedza nie jest tak gleboka jak Twoja. Raczej wszystko pobieznie i nie zamierzam sie wymadrzac.. Ale ciesze sie,ze jestes.Mysle ,ze dla Polski ,to juz nie w tym stuleciu chocby model szwajcarski. Niestety. Ale dlaczego nie, chcialabym,jestem za. Tylko chyba nie damy rady dozyc tych czasow. Dziekuje i pozdrawiam.
Przypomnij sobie referendum w sprawie prywatyzacji, jest to wzorcowy przykład manipulacji władzy i celowego ogłupiania społeczeństwa. Po pierwsze przeprowadzono go o wiele lat za późno po drugie cała machina propagandowa wcisnęła kit ludziom że lepszym rozwiązaniem niż obowiązek gromadzenia środków z prywatyzacji na specjalnym koncie np związanym z zabezpieczeniem ludzi starszych, / wyciągnięcie ich z głodowych emerytur/, będą świadectwa udziałowe po które ludzie stali w tasiemcowych kolejkach pod PKO. Kto dzisiaj to pamięta? Co ludzie mają z tych świadectw?Nasze społeczeństwo jest ogłupione a system nauczania uległ totalnej degrengoladzie , swój udział w tym procesie ma kościół katolicki. Z nauki na poziomie wyższym uczyniono biznes, poziom nauczania średniego jest zatrważająco niski, zamiast podstaw filozofii ,etyki,ekonomi itd . zakonnice nie mające żadnych predyspozycji do nauczania prowadzą dwie czy więcej lekcji religii. społeczeństwo zamiast się rozwijać w kolejnych pokoleniach jest coraz głupsze. w tym systemie my nawet za 100 lat nie mamy szans na wprowadzenie świadomej demokracji wzorowanej na szwajcarskiej. Po prostu nasze społeczeństwo jest za głupie, nie ma szansy na zmianę na lepsze. Niestety.
Zgadzam sie z tym co napisales, Tak wlasnie bylo jest i bedzie. Sprawa,referendum,manipulowania,oglupiania i sprawa kosciola. Na kazdy temat mozna ksiazke napisac.Ale glupi narod? Nie Janie ,z tym sie zgodzic do konca z Toba nie moge i nie dam sobie tego wcisnac. Myslisz ,ze szwajcarzy sa madrzejsi od polakow?Siegnij lata,wieki wstecz i zobacz,przeciez polacy od wiek wiekow walcza o przetrwanie. Ciagle nekani ,wojny,najazdy i grabieze.Ile lat w sumie mielismy tej wolnosci.? Wez tylko druga wojne swiatowa. Moze porownamy obydwa kraje. Szwajcaria,kraj neutralny i Polska,ktora wpadla z deszczu pod rynne... itd. Polozenie geograficzne,ktore nigdy nie potrafilismy wykorzystac tylko bylo dla nas kula u nogi,jestesmy miedzy mlotem a kowadlem. Mysle,ze nas polakow gubi to,ze zawsze chcemy bardzo wierzyc i mamy nadzieje,ze moze to on,ze moze teraz,ze nadszedl wlasnie teraz ten czas ale za kazdym razem cos zawodzi. Mysle ,ze jestesmy niedouczeni i nieuswiadomieni,bo poprostu nie mielismy czasu. Co wcale nie znaczy ,ze jestesmy glupi. Ciagle szukamy tej madrej wolnosci. Mina lata i wieki ,a my wciaz bedziemy szukac i marzyc. Wiec ciezko jest w kilku zdaniach to wszystko napisac. Coraz czesciej zastanawiam sie ,po co ja na tym forum ciagle. Za kazdym razem inny temat artykulu,a ja zawsze skoncze na czyms innym. I to z reguly z Toba,choc nie uzywamy wulgaryzmow ale wchodzimy czesto w rozne tam, a to pies,a to zmarly ksiadz,prezydent juz tez wpadl w nasze lapy. Teraz jest Bal i Regia , a co my tu??? I nie pisz Janie,ze sie cos nie da,bo wszystko sie da. jak sie chcei nigdy nie mow nigdy. Tak sobie lubie czasem glosno pomyslec. Taka przed swiateczna refleksja.
Z tego co pamiętam, to nie pierwszy raz głosują niż ta koalicja w radzie? A czy ona rządząca czy opozycyjna to już inna kwestia.Może będzie nowa koalicja i Regia będzie miała wiceprezydenta? A może i Pan Robert Bal będzie Przewodniczącym? Ciekawie Ciekawie. Martwi tylko jedno gdyby ta koalicja nie przetrwała, to nawet rok nie minął, trochę dziwne. nie sądzicie?
Egzotyczna jakas ta koalicja jesli wogole to tak mozna nazwac.A Bal tak jak Olo piszesz moze nie przewodniczacym ale zawsze od lat chcial zostac Prezydentem.Wiec Prezydent Bakun musi byc ostrozny.
W człowieka nigdy nie należy wątpić nawet wtedy kiedy znalazł się na złej drodze lub w złym towarzystwie.Jest malutka nadzieja, ze odezwało się sumienie które zaczęło mocno gryźć.Ciekawe co zwycięży godność co prawda resztki ale też sie liczą.A może liczą na nowe rozdanie oparte na ideologii materialistycznej czyli tzw kasie.Poczekamy zobaczymy