Reklama

Regia Civitas puściła „oczko” do prezydenta Bakuna?

Po raz pierwszy od wielu sesji Rady Miejskiej w Przemyślu czwórka radnych Regii Civitas zagłosowała za projektem uchwały, zaproponowanej przez prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Dla niektórych to sygnał, że niebawem może dojść do rozpadu, mającej większość w radzie opozycji, którą tworzą: Prawo i Sprawiedliwość, Regia Civitas, Sojusz Lewicy Demokratycznej i radna niezależna Monika Różycka.

Chodzi o głosowanie nad wyrażeniem zgody na zaciągnięcie kredytu w wysokości 5,5 mln zł przez prezydenta miasta Przemyśla W. Bakuna. Kredytu na pokrycie utraty wpływów, związanej z epidemią COVID-19. Jego spłata (z dochodów własnych miasta) rozłożona zostałaby na cztery lata, a pierwsza rata byłaby spłacona w 2022 r. Przez trzy lata miasto płaciłoby  1 mln 300 tys. zł, a ostatnia rata wyniosłaby 1 mln 600 tys. zł. Zobowiązania przeszłyby więc na kolejną kadencję. Zarówno prezydenta, jak i rady miejskiej[paywall]. W uzasadnieniu prezydent W. Bakun wskazywał przede wszystkim na znacznie mniejsze wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych z terenu miasta i powiatu (PIT; ok. 4 mln 900 tys. zł) oraz mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości (400 tys. zł).

W. Bakun zaproponował także konkretne dziedziny, które miałby wesprzeć po zaciągnięciu kredytu. Podobno opozycja miała inne zdanie i inne priorytety. Ale okazało się, że głosowanie w tym wypadku poszło po myśli prezydenta miasta. Radni PiS, SLD i radna niezależna wstrzymali się od głosu. Za wzięciem kredytu zagłosowali radni Regii Civitas.

Reklama

Podziękowania Bakuna

Po zakończeniu sesji zdalnej na swoim profilu facebookowym W. Bakun napisał m.in.: „(...)  Wyraźnie należy zaznaczyć, że kredyt jest jedynie opcją, z której możemy skorzystać w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach. Radni wykazali się ogromnym zrozumieniem sytuacji i dużą odpowiedzialnością podczas podejmowania tej decyzji. Żadne wcześniejsze różnice zdań nie wpłynęły na tę kluczową z punktu widzenia finansów miasta decyzję. Pomimo, że całą odpowiedzialność za stabilność finansów biorę na siebie (oczywiście wspólnie z Panią skarbnik), to radnym należą się duże podziękowania za to, że w takiej chwili wszyscy potrafimy wznieść się ponad podziałami. W szczególności dziękuję za decyzję radnym klubu Regia Civitas, z przewodniczącym Robertem Balem na czele, za to, że w takiej chwili z podniesioną głową potrafili zagłosować „za”, mając na uwadze odpowiedzialność za miasto. Dziękuję wam szczególnie! Oczywiście zarówno radni Wspólnie dla Przemyśla, jak i Koalicji Obywatelskiej jak zawsze odpowiedzialnie potrafią podjąć właściwą decyzję, bez względu, jak trudna by ona nie była. Zawsze można na was liczyć! Na koniec pragnę wyrazić nadzieję, że takich sesji jak ta dzisiejsza będzie coraz więcej i że coraz częściej, mimo różnic, będziemy dochodzić do kompromisu. Dziękuję raz jeszcze!”

I to nie tylko w tej kadencji, ale także następnych. Zdecydowaliśmy się zagłosować inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość czy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdajemy sobie sprawę, że zadłużanie się nigdy nie jest dobre. Do tej pory było ciągłe narzekanie ze strony koalicji i samego prezydenta, że miasto zostało zadłużone przez jego poprzednika, prezydenta Chomę. Teraz prezydent Bakun sam musiał podjąć taką decyzję. Może w trochę innej sytuacji, ale jednak. Nie wiem, czy zrozumiał poprzednie decyzje, ale musi zważać na słowa, musi analizować to, co mówi, bo wyborcy są pamiętliwi. Będą pamiętać, że mówił przed wyborami inaczej, a robi inaczej. Oczywiście, będziemy żądać pełnego rozliczenia, na co ten kredyt poszedł, jakie dziedziny zostały wsparte. Mam nadzieję, że jakaś część pójdzie na wsparcie lokalnych przedsiębiorców, bo ci są w bardzo trudnej sytuacji – stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu R. Bal z Regii Civitas.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Olo - niezalogowany 2020-12-01 18:15:59

    Z tego co pamiętam, to nie pierwszy raz głosują niż ta koalicja w radzie? A czy ona rządząca czy opozycyjna to już inna kwestia.Może będzie nowa koalicja i Regia będzie miała wiceprezydenta? A może i Pan Robert Bal będzie Przewodniczącym? Ciekawie Ciekawie. Martwi tylko jedno gdyby ta koalicja nie przetrwała, to nawet rok nie minął, trochę dziwne. nie sądzicie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dola - niezalogowany 2020-12-01 18:58:24

    Egzotyczna jakas ta koalicja jesli wogole to tak mozna nazwac.A Bal tak jak Olo piszesz moze nie przewodniczacym ale zawsze od lat chcial zostac Prezydentem.Wiec Prezydent Bakun musi byc ostrozny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-12-01 19:30:20

    W człowieka nigdy nie należy wątpić nawet wtedy kiedy znalazł się na złej drodze lub w złym towarzystwie.Jest malutka nadzieja, ze odezwało się sumienie które zaczęło mocno gryźć.Ciekawe co zwycięży godność co prawda resztki ale też sie liczą.A może liczą na nowe rozdanie oparte na ideologii materialistycznej czyli tzw kasie.Poczekamy zobaczymy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama