Reklama

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Nienadowej

22 maja, w Nienadowej, dzięki współpracy Centrum Kulturalnego w Przemyśli oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Dubiecku, odbył się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych. Nieodłącznie jest on związany z eliminacjami do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapeli Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz 56. „Sałabajowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Po oficjalnym otwarciu imprezy przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusza Czarskiego oraz burmistrza miasta i gminy Dubiecko Jacka Grzegorzaka 15 grup śpiewaczych, 7 solistów śpiewaków, tyle samo solistów instrumentalistów, 6 kapel ludowych, oraz 4 grupy w kategorii „Mistrz – Uczeń” stanęło do przeglądu, rywalizując o najwyższe podium oraz awans do udziału w ww. wydarzeniach.

Etnograf Katarzyna Ignas, folklorysta Bartosz Gałązka i prof. KUL dr hab. Tomasz Rokosz po obejrzeniu i wysłuchaniu 39 prezentacji konkursowych przyznali w kategorii zespołów śpiewaczych dwa równorzędne pierwsze miejsca[paywall] „Stokrotkom” z Cewkowa w gminie Stary Dzików wraz z nominacją do 56. OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym oraz „Porębiankom” z Drohobyczki w gminie Dubiecko wraz z nominacją do 56. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Reklama

Jeśli chodzi o solistów – również dwie osoby stanęły na najwyższym stopniu podium. To Józef Kędziora z Gorliczyny (nagrodę przyznano wraz z nominacją do 56. OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym) oraz Helena Szpytma z Markowej w gminie Łańcut (nagroda z nominacją do 56. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej).

Grand Prix z nominacją do 56. OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym otrzymała dębicka kapela „Iskierczanie”, a równorzędne pierwsze miejsca: kapela ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej, Majdanu Królewskiego i młodzieżowa kapela „Pogórzanie” z Dynowa.

Reklama

W kategorii solistów instrumentalistów królowali skrzypkowie – na najwyższym stopniu podium stanęła Aneta Budziwojska z Cierpisza, która wystąpi również w Kazimierzu Dolnym podczas 56. OFKiŚL oraz Jakub Czapla z Dębicy, który popis da w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ostatnia kategoria: „Mistrz-Uczeń” należała do Przemysława Dyndała i Michała Rydzika z Majdanu Sieniawskiego, którzy również będą reprezentować nasz region w Kazimierzu.

Uczestnicy, dzieląc się melodią, gwarą, prezentując stroje regionalne i grając na tradycyjnych instrumentach, pokazują, że kultura polska ma się dobrze i wcale nie musi odchodzić w zapomnienie. Rzecz w tym, by starsze pokolenia chciały się nią dzielić, a młodsze ją poznawać.

Reklama


fot.Powiat Przemyski
Wraz z zaproszeniem do udziału w kolejnych przeglądach organizatorzy i komisja konkursowa zachęcają do poszukiwań archaicznego repertuaru i korzystania z przekazów rodzimych i miejscowych.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama