Z dotychczasowych inwestycji zrealizowanych w siedzibie OSP w Drohobyczce cieszą się i strażacy, i mieszkańcy. Obiekt, który służy tutejszej społeczności nie tylko jako lokum dla druhów, ale i miejsce spotkań oraz imprez, z roku na rok staje się coraz bardziej komfortowy. Właśnie zakończono w nim kolejny etap prac.
Pozyskane w ten sposób fundusze nie są[paywall] może wielkie, ale dzięki wsparciu finansowemu lokalnego samorządu i wielkiemu zaangażowaniu samych mieszkańców i lokalnych firm sukcesywnie udaje się robić naprawdę wiele.
Na zakończone właśnie prace Dubiecko otrzymało z samorządu województwa 12 tys. zł. Do tego z własnej kasy dołożyło 12 tys. 579,26 zł. Łączny koszt remontu zamknął się więc kwotą 24 tys. 579,26 zł.
W ubiegłym roku, w ramach etapu pierwszego, blask zyskały kuchnia i pomieszczenia pomocnicze na parterze remizy. Teraz przyszedł czas na łazienki, ale nie tylko.
Za wymienioną wyżej sumę udało się nie tylko wyremontować pomieszczenia sanitariatów na parterze, ale też wymienić 2 pary aluminiowych drzwi wyjściowych i kupić wyposażenie do pomieszczeń, m.in. kuchni (zbiornik do ogrzewania wody, taboret gazowy, chłodziarkę).
Dodatkowo zamontowano grzejniki wraz z zaworami termostatycznymi i zaworami odcinającymi.
Prace poszły sprawnie dzięki wsparciu partnerów projektu. A wśród tych byli nie tylko druhowie z OSP w Drohobyczce, Dubiecku i Bachórcu, którzy wykonali sporo prac fizycznych, ale też lokalne firmy – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Adama Szybiaka oraz Zakład Transportowo-Handlowy Adam Galeja (obie z Przedmieścia Dubieckiego), które zakupiły część kosztownych materiałów.
Nieoceniony był także wkład samych mieszkańców Drohobyczki, którzy zjednoczyli się, by zrealizować wspólny cel. W końcu remiza OSP to dla drohobyczan centralne miejsce we wsi, niezbędne do obsługi różnych spotkań, zebrań, festynów rodzinnych czy innych form integracji.
Remont remizy jako zadanie do realizacji w ramach opracowanej „Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Drohobyczka” wskazali zresztą sami mieszkańcy. To na razie drugi etap, ale nie ostatni.
Jak usłyszeliśmy od Marcina Żurawskiego, prezesa OSP w Drohobyczce, która liczy 34 czynnych druhów oraz 4 druhów honorowych, kolejnym mógłby być remont sali remizy, służącej do zebrań, spotkań i organizacji lokalnych wydarzeń.
O tym jednak zadecydują przedstawiciele mieszkańców. Projekt przewidziany jest na 5 lat, więc istnieje duża szansa na to, że coś jeszcze dla Drohobyczki uda się z niego pozyskać.
Remonty w remizie w Drohobyczce nie są jedynymi modernizacjami budynków OSP na terenie miasta i gminy Dubiecko. Jak mówi burmistrz Jacek Grzegorzak, wcześniej przeprowadzony został remont remizy w Sielnicy (również przy wykorzystaniu wsparcia z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi).
– Pozostałe remonty w remizach na terenie gminy wykonywane są dzięki zaangażowaniu strażaków. Mam na myśli szczególnie Przedmieście Dubieckie i Bachórzec. Druhowie wykonują wszystkie prace własnym sumptem, natomiast my finansujemy im niezbędne materiały. Aktualnie trwa także modernizacja remizy OSP w Dubiecku (w tym wypadku sięgnięto po fundusze unijne z PROW – przyp. aut.). Kiedyś w budynku tym mieściła się siedziba kina „Syrenka”, potem świetlica. Tu prowadzone prace mają największy rozmach. W zasadzie zostały tylko ściany, a cała reszta przechodzi generalny remont – podsumowuje J. Grzegorzak.
Władze Dubiecka liczą na rychłe zakończenie prac. Chciałyby uroczyście otworzyć obiekt po remoncie w mikołajki, a więc już 6 grudnia.

fot.ze zbiorów własnych
W ramach drugiego etapu remontu nowy blask zyskała nie tylko łazienka. Zamontowano też grzejniki, a do kuchni kupiono zbiornik do ogrzewania wody, taboret gazowy i chłodziarkę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze