Reklama

Renata Nowakowska nadal szefową PCKiN „Zamek”


Mimo że formalnie 26 lipca br. Renata Nowakowska powinna być już na emeryturze, tak się nie stanie. Ogłoszony przez władze miasta konkurs na stanowisko dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” nie został rozstrzygnięty. Z późniejszego wpisu, tego się tyczącego, prezydenta miasta Wojciecha Bakuna można wywnioskować, że nie został rozstrzygnięty dlatego, iż nikt nie spełniał kryteriów, a dlatego, że stan zdrowia R. Nowakowskiej się poprawił, i że zmieniła zdanie.


Po ponad 20 latach bycia dyrektorem PCKiN „Zamek” R. Nowakowska miała odejść na emeryturę. Złożyła rezygnację z pełnionej funkcji, która został przyjęta przez władze miasta.

15 kwietnia br. na miejskiej stronie internetowej pojawiło się zarządzenie prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, odwołujące od 25 lipca br. R. Nowakowską ze stanowiska szefowej PCKiN „Zamek”. Decyzję o przejściu na emeryturę R. Nowakowska podjęła jakiś czas temu, składając rezygnację z pełnionej funkcji. A że została na nią powołana, musiała też zostać z niej odwołana.

Reklama

Władze miasta ogłosiły więc na to stanowisko konkurs. Pierwotnie przystąpiło doń 9 kandydatów. Do kolejnej fazy, czyli przesłuchań przed trzyosobową komisją, złożoną z przedstawicieli magistratu (przewodniczącym był sekretarz miasta Daniel Stecura, a członkami skarbnik Monika Czuryk i zastępca prezydenta Bartłomiej Barszczak), stanęło łącznie 6 osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu Maciej Wolański, radna powiatu przemyskiego Krystyna Raba-Opacka czy wiceprezes Stowarzyszenia „Dwa Brzegi” i prezes zarządu Akademickiego Biura Kultury i Sztuki „Alma-Art.”. Dyrektor Puławskiego Festiwalu Muzycznego „Wszystkie Strony Świata” Bogusław Bojczuk.

14 lipca br. na miejskiej stronie pojawiła się informacja o wynikach konkursu, parafowana przez D. Stecurę. „(…) Po przeprowadzeniu z kandydatami rozmowy kwalifikacyjnej obejmującej:  sprawdzenie znajomości przepisów prawa, ocenę sposobu ubiegania się o stanowisko, wartość merytoryczną oraz jakość przygotowania koncepcji funkcjonowania Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, a także sposób prezentacji koncepcji, i dokonaniu oceny kandydatów na kartach  ocen – komisja nie dokonała wyboru kandydata na stanowisko Dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK  w Przemyślu. Wobec powyższego konkurs  nie został rozstrzygnięty (…)” – można przeczytać m.in.

Reklama

Wyglądało na to, że żaden z kandydatów nie spełnił wymogów. Do czasu…

Do czasu, kiedy prezydent miasta W. Bakun nie pomieścił – tradycyjnie, jak to ma w zwyczaju – wpisu na swoim profilu na facebooku. Oto pełna jego treść: „Jak wielu z Państwa wie, wieloletnia dyrektor zamku – Pani Renata Nowakowska jakiś czas temu zmagała się z problemami zdrowotnymi. Były one na tyle poważne, że decyzję o możliwości dalszego kierowania instytucją pozostawiłem do wyłącznej kompetencji Pani dyrektor. W końcu zdrowie jest najważniejsze. W rozmowach zapewniłem ją jednak, że jeżeli stan zdrowia poprawi się na tyle, że będzie mogła kontynuować kierowanie PCKiN Zamek jeszcze przez jakiś czas, to będę jej niezmiernie wdzięczny. Prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie Zamku bez Pani dyrektor Reni! Po wielu rozmowach, konsultacjach lekarskich, wzajemnego przekonywania się… Pani dyrektor wyraziła gotowość do dalszego kierowania Zamkiem, akcentując jednocześnie że decyzja jest po stronie prezydenta i jeżeli jest ktoś kto ją zastąpi to oczywiście to zrozumie… Prawdę mówiąc najbardziej cieszę się z tego że Pani Renia wraca do zdrowia, ale nie mniej cieszę się, że nasza królowa zostanie z nami jeszcze jakiś czas. Myślę, że wyrażam tym samym zdanie większości przemyślan dla których PCKiN Zamek jednoznacznie kojarzy się z Panią dyrektor Nowakowską!”

Reklama

To już raczej rozwiewa wcześniejsze wątpliwości. Prawdopodobnie nie o niespełnienie wymogów przez kandydatów w konkursie, a o zmianę zdania i powrót do zdrowia R. Nowakowskiej chodziło. O tym, że „coś” może być na rzeczy wskazywał także inny post Bakuna, pomieszczony a propos zbliżającej się Wincentiady. Wówczas prezydent miasta zaprezentował ekipę przygotowującą święto patrona miasta. Wśród niej znalazła się m.in. R. Nowakowska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/07/2025 16:19
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama