Kolejna rocznica bitwy pod Birczą zgromadziła na wzgórzu Chomińskie wszystkich tych, którzy w sercach noszą patriotyzm, pamięć i szacunek dla ojczyzny.
15 września już po raz szósty odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy poległych 12 września 1939 r. w nierozstrzygniętej bitwie pod Birczą.
Żołnierze zdziesiątkowanej 24 Dywizji Piechoty, wspierani rozbitą pod Krosnem 2 Brygadą Górską, starli się z bardzo dobrze uzbrojoną 2 Dywizją Strzelców Górskich.
Bitwę przerwano bez[paywall] wskazania zwycięzcy. Celem nadrzędnym było opóźnienie marszu niemieckich żołnierzy i jednoczesne umożliwienie wycofania się sił polskich. W walce poległo 300 polskich żołnierzy oraz 100 niemieckich.
Po raz pierwszy honorowy patronat nad uroczystością objął starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego Wojciechem Bobowskim. Organizatorami uroczystości byli: wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, Rada Gminy Bircza oraz Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość” działające przy Zespole Szkół w Birczy.
Uroczystość uświetniła swoją obecnością Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez żołnierzy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy. Asystę wystawili również Harcerze Harcerstwa Polskiego Chorągiew Podkarpacka Hufiec Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich z drużyny działającej przy Zespole Szkół w Birczy.
Uroczystość przebiegła według zaplanowanego porządku: ceremonia wciągnięcia flagi na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego, przywitanie gości przez zastępcę wójta gminy Bircza Pawła Rogala.
Przypomniał zebranym podjęte działania przywrócenia pamięci o bitwie dzięki zrealizowanemu projektowi „Zapomniana bitwa”. Prezes Stowarzyszenia „Tworzymy lepszą przyszłość” Grzegorz Piwowarczyk, a jednocześnie historyk i nauczyciel, przedstawił przebieg wydarzeń na polu bitwy, wspomniał też ich świadków, którzy w tym roku odeszli – śp. Władysławę Gerulę, śp. Józefa Fedkowa oraz śp. Jerzego Krajewskiego.
Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół w Birczy zaprezentowali krótką część artystyczną, dając tym samym świadectwo patriotyzmu i pamięci młodego pokolenia.
Ks. Witold Płocica odmówił modlitwę za zmarłych, po której nastąpił apel pamięci, uroczyste złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy.
Obecnością zaszczycili wydarzenie potomkowie żołnierzy walczących w bitwie pod Birczą – Władysław Maciupa i Jacek Rybak, który to, po zakończonej uroczystości, przekazał na ręce Magdaleny Tyczyńskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Birczy, rodzinne pamiątki związane z tym wydarzeniem.
Uświetnili je swoją obecnością także: Jerzy Góralewicz – sekretarz powiatu przemyskiego, przedstawiciele kombatantów i wojska: ppłk Rafał Kluz – dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, kpt Mariusz Cygan z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, ppłk Marcin Piętnik – dowódca 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu oraz ppłk Robert Bajorski – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jarosławiu; Eugeniusz Tamaka – prezes 39 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Przemyślu, ppłk Robert Cwynar – komendant Placówki Straży Granicznej w Huwnikach, mjr Leszek Kogut, kpt Jerzy Witko – komendant Placówki SG w Wojtkowej oraz OSP w Birczy.

fot.GOSKiT w Birczy
Uczestnicy wspomnienia bitwy pod Birczą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze