Reklama

Rocznica bitwy pod Birczą. Pamiętają o tych, którzy zginęli

25/09/2021 11:33

Kolejna rocznica bitwy pod Birczą zgromadziła na wzgórzu Chomińskie wszystkich tych, którzy w sercach noszą patriotyzm, pamięć i szacunek dla ojczyzny.

15 września już po raz szósty odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy poległych 12 września 1939 r. w nierozstrzygniętej bitwie pod Birczą.

Żołnierze zdziesiątkowanej 24 Dywizji Piechoty, wspierani rozbitą pod Krosnem 2 Brygadą Górską, starli się z bardzo dobrze uzbrojoną 2 Dywizją Strzelców Górskich.

Bitwę przerwano bez[paywall] wskazania zwycięzcy. Celem nadrzędnym było opóźnienie marszu niemieckich żołnierzy i jednoczesne umożliwienie wycofania się sił polskich. W walce poległo 300 polskich żołnierzy oraz 100 niemieckich.

Po raz pierwszy honorowy patronat nad uroczystością objął starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego Wojciechem Bobowskim. Organizatorami uroczystości byli: wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, Rada Gminy Bircza oraz Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość” działające przy Zespole Szkół w Birczy.

Uroczystość uświetniła swoją obecnością Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez żołnierzy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy. Asystę wystawili również Harcerze Harcerstwa Polskiego Chorągiew Podkarpacka Hufiec Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich z drużyny działającej przy Zespole Szkół w Birczy.

Uroczystość przebiegła według zaplanowanego porządku: ceremonia wciągnięcia flagi na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego, przywitanie gości przez zastępcę wójta gminy Bircza Pawła Rogala.

Przypomniał zebranym podjęte działania przywrócenia pamięci o bitwie dzięki zrealizowanemu projektowi „Zapomniana bitwa”. Prezes Stowarzyszenia „Tworzymy lepszą przyszłość” Grzegorz Piwowarczyk, a jednocześnie historyk i nauczyciel, przedstawił przebieg wydarzeń na polu bitwy, wspomniał też ich świadków, którzy w tym roku odeszli – śp. Władysławę Gerulę, śp. Józefa Fedkowa oraz śp. Jerzego Krajewskiego.

Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół w Birczy zaprezentowali krótką część artystyczną, dając tym samym świadectwo patriotyzmu i pamięci młodego pokolenia.

Potomkowie walczących pod Birczą

Ks. Witold Płocica odmówił modlitwę za zmarłych, po której nastąpił apel pamięci, uroczyste złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy.

Obecnością zaszczycili wydarzenie potomkowie żołnierzy walczących w bitwie pod Birczą – Władysław Maciupa i Jacek Rybak, który to, po zakończonej uroczystości, przekazał na ręce Magdaleny Tyczyńskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Birczy, rodzinne pamiątki związane z tym wydarzeniem.

Uświetnili je swoją obecnością także: Jerzy Góralewicz – sekretarz powiatu przemyskiego, przedstawiciele kombatantów i wojska: ppłk Rafał Kluz – dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, kpt Mariusz Cygan z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, ppłk Marcin Piętnik – dowódca 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu oraz ppłk Robert Bajorski – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jarosławiu; Eugeniusz Tamaka – prezes 39 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Przemyślu, ppłk Robert Cwynar – komendant Placówki Straży Granicznej w Huwnikach, mjr Leszek Kogut, kpt Jerzy Witko – komendant Placówki SG w Wojtkowej oraz OSP w Birczy.

Reklama


fot.GOSKiT w Birczy
Uczestnicy wspomnienia bitwy pod Birczą.


Agata Lalik
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama