17 grudnia, w Domu Biskupim w Przemyślu, podczas spotkania modlitewnego w intencji beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej z ich siedmiorgiem dzieci (w tym dziecka nienarodzonego), zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów, metropolita przemyski abp Adam Szal ogłosił wyczekiwaną od dawna informację, jaka dotarła w tej sprawie z Watykanu.
Z inicjatywy dra Mateusza Szpytmy, zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a ówczesnego pracownika Oddziału IPN w Krakowie, w 2004 r.[paywall] odsłonięto w Markowej pomnik, a w latach 2008-2016 powstawało Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
– Przy powstaniu tego ostatniego korzystano ze wsparcia merytorycznego IPN, w szczególności oddziałów IPN w Krakowie i Rzeszowie. Otwarciu placówki w 26 krajach na pięciu kontynentach towarzyszył pokaz wystawy IPN autorstwa Mateusza Szpytmy zatytułowanej „Samarytanie z Markowej” – informuje K. Gajda-Bator.
Dr Mateusz Szpytma gościł również na spotkaniu w Domu Biskupim w Przemyślu, gdzie podkreślił, że całej rodzinie Ulmów należy się wielka wdzięczność za to, co się wydarzyło dzięki nim, ale też wielu Polakom, którzy podobnie jak oni udzielali schronienia przedstawicielom prześladowanego narodu żydowskiego w imię miłości do drugiego człowieka.
Z kolei metropolita przemyski nawoływał kapłanów i diecezjan do tego, by nie ustawali w modlitwie o rychłą beatyfikację rodziny z Markowej.
– Szczegóły czasu i miejsca beatyfikacji czcigodnych Sług Bożych z Markowej zostaną podane do publicznej wiadomości po uzgodnieniu z odpowiednimi urzędami Stolicy Apostolskiej – poinformował.
Jak wynika z informacji płynących z przemyskiej archidiecezji oraz z wypowiedzi dra M. Szpytmy, z dozą pewności odbędzie się ona na jej terenie.
Podczas okupacji niemieckiej Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. Kiedy informacja o tym dotarła do okupanta, przybyli do ich domu niemieccy żandarmi i kilku policjantów zamordowali zarówno ukrywanych Żydów, jak i samych Józefa i Wiktorię Ulmów (była w siódmym miesiącu ciąży), a na koniec także ich dzieci.
W 1995 r. małżonków uhonorowano pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
„Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się w 1994 r. w Pelplinie jako proces zbiorowy męczenników II wojny światowej. Z kolei od 2003 r. w archidiecezji przemyskiej rozpoczęto zbieranie zeznań świadków i dokumentacji domniemanego męczeństwa rodziny z Markowej. W 2017 r. metropolita przemyski abp Adam Szal zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o wyłączenie z procesu sprawy sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci” – czytamy na stronie IPN.
Dykasterium Stolicy Apostolskiej przychyliło się do niej w 2017 r. Otwarty został nowy i niezależny proces, od tamtego momentu prowadzony jest przez archidiecezję przemyską.

fot.ze zbiorów IPN oddział Rzeszów
– Niech decyzja o beatyfikacji będzie wezwaniem do tego, aby tej świętości i tego dobra, które płynie od takich rodzin jak Rodzina Ulmów, było więcej – powiedział dr Szpytma.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze