Reklama

Rok 2023 rokiem rodziny Ulmów

Taką decyzję podjął jednogłośnie Sejmik Województwa Podkarpackiego 30 stycznia tego roku. To wyjątkowe rozstrzygnięcie, zwłaszcza w kontekście informacji, że beatyfikacja rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów 24 marca 1944 roku w Markowej, odbędzie się jeszcze w tym roku na Podkarpaciu.


fot.ze zbiorów IPN oddział Rzeszów
Wiktoria i Józef Ulmowie, zamordowani w 1944 roku wraz z siedmiorgiem swoich dzieci, zostali w 1995 roku pośmiertnie uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Rok 2023 będzie jeszcze bardziej wyjątkowy, jeśli chodzi o pamięć o nich – zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja odbędzie się na Podkarpaciu. Kto wie, czy nie w Przemyślu...

– Zbliżająca się beatyfikacja jest taką swoistą klamrą zamykającą wszystkie działania, które Sejmik, ale także wiele osób podejmowało, aby to, co dzisiaj może się stać faktem, było dla nas dobrem, które będzie dotyczyć Markowej, Podkarpacia i całego naszego kraju – podsumował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Reklama

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, jak ważna jest pamięć nie tylko o religijnym i historycznym, ale też społecznym aspekcie sprawy mieszkańców Markowej.

– Rodzina Ulmów stała się dla nas, mieszkańców Polski, symbolem bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, bezinteresownej pomocy człowiekowi, który znajdował się w trudnej sytuacji, niejednokrotnie w zagrożeniu życia. Zaznaczyła również[paywall], że upamiętnienie męczeństwa Ulmów jest istotne w kwestii utrzymywania prawdy historycznej. Wyraziła ogromną wdzięczność za stworzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Reklama

– Ten akt heroicznej miłości do drugiego człowieka nie zrodził się w momencie wojny, on był przygotowywany. Dlatego myślę, że ta rodzina będzie wielkim przykładem dla rodzin naszych, rodzin polskich, rodzin na Podkarpaciu, bo pewne wartości człowiek wynosi z domu rodzinnego – podsumował ks. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Markowej, obecny na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości