Reklama

Rok nieistnienia

13/11/2016 07:55

Już od pewnego czasu stało się tradycją, że państwo polskie oddaje cześć swoim wielkim obywatelom poprzez symboliczne poświęcenie im danego roku, najczęściej wtedy, gdy wiąże się to z okrągłą rocznicą ich śmierci czy urodzin. Może wydawać się to pustą celebracją, nie przynoszącą nam żadnych realnych korzyści, ale myślę, że czasem dobrze jest, gdy władze państwa oficjalnie przypominają o zasługach naszych nieprzeciętnych rodaków. Także i tych, którzy nie z bronią, ale z piórem w ręku tworzyli narodową tożsamość.

Jest to o tyle ważne, że w dzisiejszym świecie tak trudno o wyraziste autorytety, zaś wielkie postacie z przeszłości mogą budować nasze poczucie dumy i stanowić jakiś wzór dla nowych pokoleń.

I choć cała ta sprawa może budzić uśmiech politowania, to tak naprawdę wprawia mnie ona w nastrój przygnębiający. Bo pokazuje dobitnie, że rządzą nami (od wielu lat zresztą) ludzie, którzy kompletnie nie pojmują, na czym polega nasze duchowe bogactwo i którzy kultury wręcz nie znoszą.

Na szczęście na pocieszenie możemy sobie sami na własną rękę utwory Leśmiana poczytać. Na przykład taki Rok nieistnienia. Chyba będzie bardzo na czasie.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości