Inscenizacją, mszą świętą koncelebrowaną przez sekretarza dwóch papieży i prezentacją książki Mariusza Kamienieckiego rozpoczęto obchody Roku Świętego Jana Pawła II w Jarosławiu.
Na rok 2020 przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji dwa jarosławskie samorządy – gmina miejska Jarosław i powiat jarosławski – ustanowiły patronem rozpoczynającego się roku właśnie papieża Polaka. Inauguracją obchodów były wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłą[paywall] środę w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.
29 stycznia, w ramach IV Pielgrzymki Samorządowców Archidiecezji Przemyskiej, zgromadzili się tu przedstawiciele samorządów z całego regionu. W tym gronie – jako gospodarze – znaleźli się starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz burmistrz miasta Waldemar Paluch. Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który objął inaugurację swoim honorowym patronatem, reprezentował jego kapelan ks. Zbigniew Kras, a Sejm RP wybrany w okręgu rzeszowskim poseł Stanisław Gołojuch. Wszyscy oni uczestniczyli w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez kapłanów jarosławskich parafii, której przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. To on skierował do zebranych kazanie odnoszące się do życia i nauki Jana Pawła, tym głębsze, że poparte osobistą znajomością z Ojcem Świętym – przez wiele lat Mokrzycki był bowiem sekretarzem Jana Pawła, a potem także jego następcy Benedykta XVI. Po mszy poświęcono jeszcze statuę Jana Pawła II, stanowiącą element Ogrodu Różańcowego przy kolegiacie, a burmistrz i starosta przekazali metropolicie lwowskiemu słowa wdzięczności i skromne pamiątki związane z Jarosławiem.
Inaugurację obchodów dopełniła jeszcze prezentacja książki Bardzo ludzka świętość. Rozmowy o Janie Pawle II – Świętym jarosławskiego dziennikarza związanego z mediami katolickimi Mariusza Kamienieckiego, będącej zbiorem wywiadów z osobami, które miały bezpośredni kontakt z papieżem. Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji była też wystawa fotografii z prywatnych zbiorów Witolda Garczyńskiego oraz parafii pw. Bożego Ciała, przedstawiających wizytę metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły 11 lipca 1971 r. w diecezji przemyskiej, podczas peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wręczenie Ojcu Świętemu aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia na audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w 2000 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dajcie sobie spokój, ten zmarły papież odpowiada za zgniliznę w kościele katolickim, za ukrywanie pedofilii i pedalstwa, za złodziejską komisję majątkową w Polsce i nie tylko. Jeśli już ktoś traktuje jako zasługę jego udział w obaleniu byłego ustroju to niech się do niego modli a i przy okazji niech się pomodli o poprawę losu milionów nędzarzy w całym byłym bloku wschodnim w wyniku tego obalenia.
Dajcie sobie spokój, ten zmarły papież odpowiada za zgniliznę w kościele katolickim, za ukrywanie pedofilii i pedalstwa, za złodziejską komisję majątkową w Polsce i nie tylko. Jeśli już ktoś traktuje jako zasługę jego udział w obaleniu byłego ustroju to niech się do niego modli a i przy okazji niech się pomodli o poprawę losu milionów nędzarzy w całym byłym bloku wschodnim w wyniku tego obalenia.