Reklama

Rok św. Jana Pawła II zainaugurowany

09/02/2020 15:48

Inscenizacją, mszą świętą koncelebrowaną przez sekretarza dwóch papieży i prezentacją książki Mariusza Kamienieckiego rozpoczęto obchody Roku Świętego Jana Pawła II w Jarosławiu.

Na rok 2020 przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji dwa jarosławskie samorządy – gmina miejska Jarosław i powiat jarosławski – ustanowiły patronem rozpoczynającego się roku właśnie papieża Polaka. Inauguracją obchodów były wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłą[paywall] środę w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

Słowo sekretarza JP II

29 stycznia, w ramach IV Pielgrzymki Samorządowców Archidiecezji Przemyskiej, zgromadzili się tu przedstawiciele samorządów z całego regionu. W tym gronie – jako gospodarze – znaleźli się starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz burmistrz miasta Waldemar Paluch. Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który objął inaugurację swoim honorowym patronatem, reprezentował jego kapelan ks. Zbigniew Kras, a Sejm RP wybrany w okręgu rzeszowskim poseł Stanisław Gołojuch. Wszyscy oni uczestniczyli w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez kapłanów jarosławskich parafii, której przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. To on skierował do zebranych kazanie odnoszące się do życia i nauki Jana Pawła, tym głębsze, że poparte osobistą znajomością z Ojcem Świętym – przez wiele lat Mokrzycki był bowiem sekretarzem Jana Pawła, a potem także jego następcy Benedykta XVI. Po mszy poświęcono jeszcze statuę Jana Pawła II, stanowiącą element Ogrodu Różańcowego przy kolegiacie, a burmistrz i starosta przekazali metropolicie lwowskiemu słowa wdzięczności i skromne pamiątki związane z Jarosławiem.

Reklama

Prezentacja książki i wystawa fotografii

Inaugurację obchodów dopełniła jeszcze prezentacja książki  Bardzo ludzka świętość. Rozmowy o Janie Pawle II – Świętym jarosławskiego dziennikarza związanego z mediami katolickimi  Mariusza Kamienieckiego, będącej zbiorem wywiadów z osobami, które miały bezpośredni kontakt z papieżem. Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji była też wystawa fotografii z prywatnych zbiorów Witolda Garczyńskiego oraz parafii pw. Bożego Ciała, przedstawiających wizytę metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły 11 lipca 1971 r. w diecezji przemyskiej, podczas peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wręczenie Ojcu Świętemu aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia na audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w 2000 roku.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Adam - niezalogowany 2020-02-10 10:22:42

    Dajcie sobie spokój, ten zmarły papież odpowiada za zgniliznę w kościele katolickim, za ukrywanie pedofilii i  pedalstwa, za złodziejską komisję majątkową  w Polsce i nie tylko. Jeśli już ktoś traktuje jako zasługę jego udział w obaleniu byłego ustroju to niech się do niego modli a i przy okazji niech się pomodli o  poprawę losu milionów  nędzarzy w całym byłym bloku wschodnim  w wyniku tego obalenia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama