Reklama

Rolnicy z powiatu jarosławskiego podziękowali za dary ziemi [ZDJĘCIA]

Kilka tysięcy osób wzięło udział w dożynkach powiatowo-gminnych w Chłopicach w powiecie jarosławskim, które odbyły się w niedzielę, 8 września br. Uroczystość ta była znakomitą okazją do tego, aby wspólnie podziękować rolnikom za tegoroczne plony, ale także, aby miło i aktywnie spędzić czas z najbliższymi. Gospodarzami imprezy byli starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz i wójt gminy Chłopice Andrzej Homa.

Scenariusz części oficjalnej tego typu uroczystości zawsze jest taki sam. W wypadku Chłopic jego głównym arenami był kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz stadion miejscowego Wirażu. To właśnie u stóp świątyni, której fundatorem był król Jan III Sobieski, będącej jednocześnie sanktuarium kultu maryjnego, zebrani dziękowali za tegoroczne plony ziemi. Mszy św. polowej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po eucharystii, w barwnym korowodzie, udali się na stadion. Tej swoistej, przepięknej wieńcowej procesji przewodziła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruchniku, która swoją działalność rozpoczęła już w 1975 r. Za rok więc obchodzić będzie 50. urodziny. Obecnie formacja prowadzona jest pod batutą kapelmistrza Huberta Hadro.

Rękodzielniczych cudów, czyli dożynkowych wieńców było 15. Zaproszonych gości kilkudziesięciu i aż strach wymieniać wszystkich, bo kogoś możemy pominąć. Dlatego robić tego nie będziemy. Napiszemy tylko, że wśród nich byli m.in.: parlamentarzyści, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, powiatowi i gminni radni, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje z Ukrainy, Słowacji i Niemiec.

Reklama

Nie mogło oczywiście zabraknąć symbolicznego ceremoniału chleba. Ten staroście jarosławskiemu K. Dziukiewiczowi, wójtowi gminy Chłopice A. Homie, przewodniczącej Rady Powiatu Jarosławskiego Grażynie Strzelec i przewodniczącemu Rady Gminy Chłopice Janowi Kalecie przekazali starostowie dożynek, którymi byli Anna Wróbel i Mirosław Klepak[paywall].

Jesteście niczym artysta

Starosta jarosławski K. Dziukiewicz podziękował rolnikom za ich ogromną pracę.

– Dzisiejsze święto jest wyjątkowe. Jest nie tylko okazją do podziękowania za tegoroczne plony, ale również momentem refleksji nad ciężką pracą, poświęceniem i oddaniem naszych rolników. Rolnictwo to fundament naszej społeczności, to praca, która wymaga nie tylko siły fizycznej, ale również ogromnej wiedzy, cierpliwości i wytrwałości. Każdy z was, drodzy rolnicy, jest niczym artysta, który z troską i precyzją pielęgnuje swoje dzieło, aby na końcu móc się cieszyć jego owocami. Wasza praca jest nieoceniona, a jej efekty widoczne są na naszych stołach każdego dnia. Dzisiejsze dożynki to czas radości i wdzięczności. To moment, w którym możemy wspólnie świętować i docenić trud, jaki wkładacie w uprawę ziemi. Wasza praca jest nie tylko źródłem naszego pożywienia, ale również symbolem tradycji i kultury, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ale rolnictwo to nie tylko praca na roli, to również troska o naszą przyrodę i środowisko. Dzięki waszemu zaangażowaniu i dbałości o ziemię możemy się cieszyć pięknem naszych krajobrazów i bogactwem natury

Reklama

– powiedział m.in.

„Działo się” wszędzie

Po części oficjalnej można było rozpocząć zabawę. Organizatorzy przygotowali tak dużo atrakcji, że – podobnie jak w przypadku zaproszonych gości – wymienienie ich wszystkich graniczy z cudem. „Działo się” wszędzie. Na scenie (występy m.in.: członków Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu, pokaz akrobatyki Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu, Stowarzyszenia „Em-Art”, zespołu „Akademicy” z Akademii Trzeciego Wieku przy PANS w Jarosławiu) i na murawie stadionu. Wspomnijmy tylko m.in. o: warsztatach tworzenia „figli-migli” z modeliny, folkowej biżuterii, tworzeniu etno-folkowych worko-plecaków w stylu eco. Nie mogło zabraknąć kramów, uginających się od produktów i potraw regionalnych. Była darmowa strefa dmuchańców dla najmłodszych i uwielbiana piana party. Była zagroda z kucykami i przesłodkimi alpakami. Był i balon, ale ze względu na zbyt silny wiatr, nie wzbił się w powietrze. Szkoda…

Reklama

Gwiazdą wieczoru była Agnes. Skrzypaczka, prekursorka oraz twórczyni spektakularnych widowisk muzycznych, gdzie główną rolę odgrywają jej autorskie, diamentowe skrzypce elektryczne. Koncertowała m.in. w: USA, Kanadzie, Japonii, Wietnamie, Chinach, Hongkongu, Singapurze, ale także na Karaibach, w Alasce, Jamajce i Kambodży. Całość zamknęła zabawa taneczna z zespołem „Perła”.

Jedno jest pewne: kto nie był, niech żałuje!

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/09/2024 19:48
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama