Andrzej Rozenek (SLD), Elżbieta Łukacijewska (PO) i gen. Marek Dukaczewski spotkali się w piątek, 26 kwietnia, z mieszkańcami Przemyśla w sali konferencyjnej hotelu Accademia. Tematem były zbliżające się wybory i tzw. ustawa represyjna, obniżająca emerytury funkcjonariuszom służb mundurowych sprzed 1990 r.
– Zacznę od rzeczy najsmutniejszych i najtragiczniejszych, mianowicie od ofiar. Jak państwo wiecie, w wyniku ustawy represyjnej śmierć poniosło już 56 osób i chciałem was prosić, żebyśmy na początku minutą ciszy uczcili tych, którzy odeszli – rozpoczął Andrzej Rozenek, dziennikarz i były poseł Twojego Ruchu[paywall].
– 56 osób, o których mówimy to wypadki udokumentowane, udowodnione, związek z wprowadzeniem ustawy jest bezpośredni. Większość z tych przypadków to są samobójstwa, są też zawały, wylewy krwi do mózgu, są przypadki odstawienia leków, a nawet odstawienia pożywienia – mówił.
Mówił, że wprowadzona 16 grudnia 2016 r. ustawa o obniżeniu emerytur funkcjonariuszy jest najgorszą ustawą, jaką przez 30 lat przegłosowano w sejmie.
A. Rozenek twierdził, że jest ona niekonstytucyjna, odbiera prawa nabyte i mówi o odpowiedzialności zbiorowej. – Wśród represjonowanych nie ma, jak to mówi tamta strona, oprawcy. Gdyby była jakakolwiek osoba, która robiła krzywdę innym ludziom, to prokuratorzy z IPN-u dawno by to wyciągnęli – mówił. – Ci ludzie zostali skazani przez Sejm Rzeczpospolitej na ukradzenie im emerytur tylko za to, że służyli Polsce przed 1990 rokiem – dodał.
A. Rozenek opisywał, że większość byłych funkcjonariuszy otrzymuje najniższą emeryturę w wysokości 854 zł. Natomiast próg maksymalny wynosi 1716 zł.
Jego zdaniem najbardziej pozytywnym sygnałem, jaki ostatnio się wydarzył, to powołanie Koalicji Europejskiej. Przyznał, że poniekąd może ona stanowić pewne zagrożenie dla tożsamości mniejszych ugrupowań, jednak jest jedyną możliwością, żeby odsunąć od władzy PiS, który – jak powiedział – niszczy kraj.
W czasie spotkania mówił także gen. Marek Dukaczewski, oficer służb specjalnych, były szef WSI i podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Mówił, że kilkadziesiąt tysięcy dotkniętych ustawą skierowało sprawę do sądu. Sędzia natomiast zadał pytanie Trybunałowi Konstytucyjnemu o zgodności ustawy z konstytucją. Sprawa została jednak zamrożona i to zablokowało jakąkolwiek dalszą drogę prawną. Stwierdził, że podobna ustawa została także przygotowana dla środowiska wojskowego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ptaszki już głośno ćwierkają,ze następni do emerytury minimalnej to prokuratorzy i sędziowie pracujący w tych zawodach do 1989r.
Z zastrzeżeniem PISoBOLSZEWICKICH komuchów.Pozdrowienia od Kujdy i Piotrowicza itd, itp. he he.
sld psl to zdrajcy rzadu Olszewskiego co chcial rozliczyc esbekow!!! kazdy esbek to zdrajca polski i polakow!!! VON z lewakami!!!!
...i prawakami z tow. Piotrowiczem, Kujdą, Jasińskim, TW Wolfgangiem i wieloma innymi neofitami na czele.
Zgrana paczka,współczuję mieszkańcom Przemyśla.
Tym zdrajcom powinni zabrac wszystko i tylko datek socjalny na przeżycie.Wszyscy biora dodatek za chorobe zawodowa psyciatryczna i należy odebrac im prawo do posiadania broni i prawo jazdy ponieważ sa niepoczytalni.
To nie ptaszki tylko tak należy zrobić nie opatrzac na nic
Ptaszki już głośno ćwierkają,ze następni do emerytury minimalnej to prokuratorzy i sędziowie pracujący w tych zawodach do 1989r.
Z zastrzeżeniem PISoBOLSZEWICKICH komuchów.Pozdrowienia od Kujdy i Piotrowicza itd, itp. he he.
sld psl to zdrajcy rzadu Olszewskiego co chcial rozliczyc esbekow!!! kazdy esbek to zdrajca polski i polakow!!! VON z lewakami!!!!