Pod hasłem „Weź paragon” ruszyła ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Potrwa do końca sierpnia br.
„Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla nas wszystkich. W tej akcji chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy” – powiedział podczas konferencji prasowej minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i – co za tym idzie – niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą.
Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. pustych faktur – właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych.
Często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu. Warto pamiętać: wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego.
Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorcy jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii. Jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To on ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy.
Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.
– Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych, to dowód uczciwego obrotu gospodarczego – wyjaśniła rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie młodszy aspirant Edyta Chabowska.
Ostatecznie to klient decyduje o tym, czy bierze paragon fiskalny. Może też łatwo sprawdzić, czy ten, który mu wydał sprzedawca, jest poprawny.
Dlaczego warto brać paragon? Z wielu powodów.
Oto kilka najważniejszych: ułatwiamy sobie złożenie reklamacji, mamy możliwość porównania cen, wspieramy uczciwą konkurencję, mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani, zmniejszamy szarą strefę, mamy pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji, mamy możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji.
– W ramach kampanii uruchomiliśmy specjalną stronę internetową wezparagon.gov.pl. Można tam znaleźć między innymi najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat paragonów fiskalnych czy sprawdzić, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon i jak rozpoznać błędny. Dodam, że każdy ma prawo zgłosić, że nie otrzymał paragonu fiskalnego, gdy sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Można to zrobić w urzędzie skarbowym, przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000 lub e-mailowo, pisząc na adres powiadomKAS@mf.gov.pl – podsumowała E. Chabowska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze