Reklama

Ruszyły prace na „Salis Soglio”

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie października br. zakończą się prace remontowo-konserwatorskie na Forcie I „Salis Soglio” w podprzemyskich Siedliskach.

„Salis Soglio” jest reprezentacyjną warownią całej Twierdzy Przemyśl. Swoją nazwę zawdzięcza szwajcarskiemu inżynierowi, wykonawcy projektu, baronowi Danielowi Salis-Soglio. Wybudowany został w latach 1882 – 1886[paywall]. Jest nietypowym fortem artyleryjskim, który – mimo wysadzenia 22 marca 1915 r. – jest jednym z najlepiej zachowanych i najefektowniejszych elementów pierścienia zewnętrznego przemyskiej twierdzy. Na jego terenie zachowały się m.in.: ceglana brama wjazdowa, koszary szyjowe z kazamatami, magazynami amunicji i szybami wind, stanowiska artylerii i schrony dla załogi na wale fortu. Fort znajduje się zaledwie kilkaset metrów od granicy polsko-ukraińskiej. Po jej drugiej stronie pozostało sześć fortów pomocniczych „Salis Soglio”.

Remontują bramę

Aby przywrócić temu obiektowi świetność, potrzeba ogromu pieniędzy. Na razie rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie przede wszystkim przy bramie wjazdowej. Łączny koszt to 92 tys. 764 zł, z czego 50 tys. zł to dotacja od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a 20 tys. zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Reklama

– W ramach prac przewidziane jest zabezpieczenie i wzmocnienie uszkodzeń konstrukcji zabytkowej bramy wjazdowej, zabezpieczenie i prace konserwatorskie przy zabytkowych murach oporowych prawego dziedzińca, a także zabezpieczenie i wzmocnienie uszkodzeń konstrukcji murów przy schodach na część bojową z prawego dziedzińca. Obecnie na terenie fortu trwają prace związane właśnie z zabezpieczeniem muru oporowego owego prawego dziedzińca – powiedział szef Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski.

Prace remontowo-konserwatorskie prowadzone są przez przemyską firmę posiadającą duże doświadczenie w remontach obiektów zabytkowych, czyli Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Orion”, którego właścicielem jest Maciej Piórkowski. Planowany termin zakończenia to 15 października br.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama