Reklama

Są wstępne propozycje do Budżetu Obywatelskiego 2020 w Przemyślu

14 propozycji inwestycji w pierwszej kategorii, 29 w drugiej i 15 w trzeciej – to efekt pierwszego etapu działań w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2020 rok.

Przemyślanie mieli możliwość proponowania projektów do budżetu na przyszły rok w trzech kategoriach: budowa i modernizacja infrastruktury ogólnomiejskiej, budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej oraz działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym[paywall]. Do 25 sierpnia br., czyli ostatniego dnia terminu składania propozycji, do magistratu wpłynęło 58 wniosków.

Co zrozumiałe (ze względu na największą pulę pieniędzy) najbardziej interesujące, jeśli chodzi o ogół mieszkańców, są propozycje w pierwszej kategorii. Wymieńmy kilka z nich. Jeden z przemyślan zaproponował stworzenie Parku Rowerowego „Bike Town Trials” za niecałe pół miliona złotych. Park powstałby na terenach miejskich, przyległych do stoku narciarskiego na Zniesieniu. Projekt zakłada wybudowanie sześciu ścieżek rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Reklama

Inny mieszkaniec przedłożył projekt pod nazwą „Bezpieczniejszy Przemyśl”. Chodzi o utworzenie sieci zewnętrznych automatycznych defibrlatorów (AED) na terenie miasta, w miejscach o natężonym ruchu, m.in.: przystankach, dworcach, placach, kościołach, sklepach czy obiektach sportowych. Łącznie miałoby ich być 30. Kwota: 255 tys. zł. 463 tys. zł kosztowałby projekt dotyczący instalacji monitoringu i modernizacji starego na terenie miasta.

„Łąki kwietne w mieście Przemyśl” to z kolei propozycja jednej z przemyślanek. Jak najbardziej na czasie, skoro w nadsańskim mieście nie ma pieniędzy na regularne koszenie traw i chwastów. Łączny koszt stworzenia takich łąk to 295 tys. 915 zł na powierzchni ok. 13 tys. m kw.

Reklama

Ciekawie brzmi propozycja stworzenia kompleksu boisk przy osiedlowym parku rozgrywki, na terenie należącym do Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza. Kosztowałoby to dokładnie pół miliona złotych. Chodzi o niezagospodarowany teren niemal vis-a-vis zaplecza hali sportowej.

Równie ciekawy jest projekt uworzenia parku aktywności na Lipowicy za kwotę 466 tys. zł. Park powstałby oczywiście w... lipowickim parku, o którego zagospodarowanie mieszkańcy upominają się od lat.

Teraz weryfikacja

Jak już wspomnieliśmy, najwięcej propozycji zostało złożonych do kategorii II, obejmującej zadania osiedlowe. Jest ich aż 29. – Wszystkie pomysły skierowane do budżetu obywatelskiego podlegają teraz ocenie formalnej. Dokonuje jej komisja składającą się z przemyskich radnych i pracowników urzędu miejskiego. Wnioski sprawdzane są pod kątem ich zgodności z wymogami określonymi w regulaminie budżetu obywatelskiego, między innymi prawidłowości oszacowania wartości zadania, zgodności z dokumentami planistycznymi miasta czy prawidłowości przydzielenia do odpowiedniej kategorii – wyjaśnił sekretarz miasta Dariusz Łapa.

Reklama

Komisja prace powinna zakończyć 15 września br. Dzień później listę pozytywnie zweryfikowanych projektów, a więc przeznaczonych do realizacji, poznają wszyscy mieszkańcy Przemyśla.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-09-06 20:03:12

    ''Jednym z projektów związanych z modernizacją infrastruktury ogólnomiejskiej jest stworzenie Parku Aktywności. Miałby powstać w zaniedbanym lipowickim parku"No to już wszystko jasne !!! Wolałbym żeby ten Park był zaniedbany, dziki itp. niż zdewastowany, zniszczony, zmarniały itd. bo każde drzewo w obecnych czasach jest na wagę złota !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-09-06 20:05:21

    CO DAJĄ NAM DRZEWA? ROLA I ZNACZENIE DRZEW W ŻYCIU - EKOLOGIA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyski obserwator - niezalogowany 2019-09-15 10:18:15

    Jest tyle do zrobienia w centrum zadupia, a niektórym śni się park na Lipowicy. Przecież centrum totalnie zaniedbane  wszędzie brud, smród  i ubóstwo a tu niepotrzebny nikomu wydatek, w miejscu gdzie nikt nie przychodzi, pustka. Przecież pamiętam że w tym miejscu był już park im. XXX lecia PRL wybudowany w tzw czynie społecznym, były ławki i jakieś scieżki zdrowia, coś tam jeszcze a co z tego zostało to widać,  wszystko po kilku latach zdewastowane   zniszczone i rozkradzione, metalowe częsci na złom, reszta na opał. I tego chcą pomysłodawcy, wydać pieniądze po kilku latach stan jak obecny. Powtarzam w centrum tyle do zrobienia np poprawa stanu tych dziadowskich, paskudnych bazarów na Sportowej, że zabraknie wam pomysłów a ten park to raczej fantazja niż rzeczywistośc bo i tak z tego nic nie będzie, jak to w Przemyślu ale pomarzyć można. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama