14 propozycji inwestycji w pierwszej kategorii, 29 w drugiej i 15 w trzeciej – to efekt pierwszego etapu działań w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2020 rok.
Przemyślanie mieli możliwość proponowania projektów do budżetu na przyszły rok w trzech kategoriach: budowa i modernizacja infrastruktury ogólnomiejskiej, budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej oraz działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym[paywall]. Do 25 sierpnia br., czyli ostatniego dnia terminu składania propozycji, do magistratu wpłynęło 58 wniosków.
Co zrozumiałe (ze względu na największą pulę pieniędzy) najbardziej interesujące, jeśli chodzi o ogół mieszkańców, są propozycje w pierwszej kategorii. Wymieńmy kilka z nich. Jeden z przemyślan zaproponował stworzenie Parku Rowerowego „Bike Town Trials” za niecałe pół miliona złotych. Park powstałby na terenach miejskich, przyległych do stoku narciarskiego na Zniesieniu. Projekt zakłada wybudowanie sześciu ścieżek rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności.
Inny mieszkaniec przedłożył projekt pod nazwą „Bezpieczniejszy Przemyśl”. Chodzi o utworzenie sieci zewnętrznych automatycznych defibrlatorów (AED) na terenie miasta, w miejscach o natężonym ruchu, m.in.: przystankach, dworcach, placach, kościołach, sklepach czy obiektach sportowych. Łącznie miałoby ich być 30. Kwota: 255 tys. zł. 463 tys. zł kosztowałby projekt dotyczący instalacji monitoringu i modernizacji starego na terenie miasta.
„Łąki kwietne w mieście Przemyśl” to z kolei propozycja jednej z przemyślanek. Jak najbardziej na czasie, skoro w nadsańskim mieście nie ma pieniędzy na regularne koszenie traw i chwastów. Łączny koszt stworzenia takich łąk to 295 tys. 915 zł na powierzchni ok. 13 tys. m kw.
Ciekawie brzmi propozycja stworzenia kompleksu boisk przy osiedlowym parku rozgrywki, na terenie należącym do Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza. Kosztowałoby to dokładnie pół miliona złotych. Chodzi o niezagospodarowany teren niemal vis-a-vis zaplecza hali sportowej.
Równie ciekawy jest projekt uworzenia parku aktywności na Lipowicy za kwotę 466 tys. zł. Park powstałby oczywiście w... lipowickim parku, o którego zagospodarowanie mieszkańcy upominają się od lat.
Jak już wspomnieliśmy, najwięcej propozycji zostało złożonych do kategorii II, obejmującej zadania osiedlowe. Jest ich aż 29. – Wszystkie pomysły skierowane do budżetu obywatelskiego podlegają teraz ocenie formalnej. Dokonuje jej komisja składającą się z przemyskich radnych i pracowników urzędu miejskiego. Wnioski sprawdzane są pod kątem ich zgodności z wymogami określonymi w regulaminie budżetu obywatelskiego, między innymi prawidłowości oszacowania wartości zadania, zgodności z dokumentami planistycznymi miasta czy prawidłowości przydzielenia do odpowiedniej kategorii – wyjaśnił sekretarz miasta Dariusz Łapa.
Komisja prace powinna zakończyć 15 września br. Dzień później listę pozytywnie zweryfikowanych projektów, a więc przeznaczonych do realizacji, poznają wszyscy mieszkańcy Przemyśla.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Jednym z projektów związanych z modernizacją infrastruktury ogólnomiejskiej jest stworzenie Parku Aktywności. Miałby powstać w zaniedbanym lipowickim parku"No to już wszystko jasne !!! Wolałbym żeby ten Park był zaniedbany, dziki itp. niż zdewastowany, zniszczony, zmarniały itd. bo każde drzewo w obecnych czasach jest na wagę złota !!!
CO DAJĄ NAM DRZEWA? ROLA I ZNACZENIE DRZEW W ŻYCIU - EKOLOGIA.PL
Jest tyle do zrobienia w centrum zadupia, a niektórym śni się park na Lipowicy. Przecież centrum totalnie zaniedbane wszędzie brud, smród i ubóstwo a tu niepotrzebny nikomu wydatek, w miejscu gdzie nikt nie przychodzi, pustka. Przecież pamiętam że w tym miejscu był już park im. XXX lecia PRL wybudowany w tzw czynie społecznym, były ławki i jakieś scieżki zdrowia, coś tam jeszcze a co z tego zostało to widać, wszystko po kilku latach zdewastowane zniszczone i rozkradzione, metalowe częsci na złom, reszta na opał. I tego chcą pomysłodawcy, wydać pieniądze po kilku latach stan jak obecny. Powtarzam w centrum tyle do zrobienia np poprawa stanu tych dziadowskich, paskudnych bazarów na Sportowej, że zabraknie wam pomysłów a ten park to raczej fantazja niż rzeczywistośc bo i tak z tego nic nie będzie, jak to w Przemyślu ale pomarzyć można.
''Jednym z projektów związanych z modernizacją infrastruktury ogólnomiejskiej jest stworzenie Parku Aktywności. Miałby powstać w zaniedbanym lipowickim parku"No to już wszystko jasne !!! Wolałbym żeby ten Park był zaniedbany, dziki itp. niż zdewastowany, zniszczony, zmarniały itd. bo każde drzewo w obecnych czasach jest na wagę złota !!!
CO DAJĄ NAM DRZEWA? ROLA I ZNACZENIE DRZEW W ŻYCIU - EKOLOGIA.PL
Jest tyle do zrobienia w centrum zadupia, a niektórym śni się park na Lipowicy. Przecież centrum totalnie zaniedbane wszędzie brud, smród i ubóstwo a tu niepotrzebny nikomu wydatek, w miejscu gdzie nikt nie przychodzi, pustka. Przecież pamiętam że w tym miejscu był już park im. XXX lecia PRL wybudowany w tzw czynie społecznym, były ławki i jakieś scieżki zdrowia, coś tam jeszcze a co z tego zostało to widać, wszystko po kilku latach zdewastowane zniszczone i rozkradzione, metalowe częsci na złom, reszta na opał. I tego chcą pomysłodawcy, wydać pieniądze po kilku latach stan jak obecny. Powtarzam w centrum tyle do zrobienia np poprawa stanu tych dziadowskich, paskudnych bazarów na Sportowej, że zabraknie wam pomysłów a ten park to raczej fantazja niż rzeczywistośc bo i tak z tego nic nie będzie, jak to w Przemyślu ale pomarzyć można.