Tegoroczne Salezjańskie Lato Muzyczne, wzorem latach ubiegłych, daje możliwość przemyskim melomanom oraz miłośnikom sztuki cieszyć się wykonaniami na najwyższym poziomie. Do końca festiwalu, który potrwa do 12 sierpnia, pozostało 8 koncertów. Za nami m.in. występ wybitnego pianisty i kompozytora – Leszka Możdżera.
Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne organizowany jest od 2001 roku. Tegoroczną edycję zainaugurował znakomity występ Leszka Możdżera. W sobotni wieczór, 8 lipca, na Zamku Kazimierzowskim publiczność wysłuchała wyboru kompozycji z całego dotychczasowego dorobku znakomitego pianisty i kompozytora, z płyt solowych (Piano, Komeda, Chopin) oraz nagranych przez Możdżer Danielsson Fresco Trio.
Każdy koncert tego artysty jest swego rodzaju niespodzianką, prezentacją jazzowej wyobraźni, ciekawego zmysłu improwizacji, subtelności chopinowskich etiud i mazurków. Jednym słowem – niezapomnianym przeżyciem.
16 lipca, również na zamkowej scenie wystąpił zespół Regent Brass pod dyrekcją Paula Archibalda – wybitnego trębacza w Orkiestrze Opery Królewskiej Covent Garden. Była to nie lada gratka dla miłośników muzyki klasycznej granej na instrumentach dętych blaszanych. W swoim repertuarze Regent Brass ma kompozycje zawierające elementy muzyki rodem z: Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii, Francji, Włoch, Szwajcarii, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Australii i Japonii.

fot.Tomasz Beliński
Tegoroczną edycję zainaugurował znakomity występ Leszka Możdżera.
Z kolei 20 lipca zawitał do Przemyśla zespół Royal Baroque Ensemble. Artyści, specjalizujący się w muzyce barokowej, wystąpili w kościele oo. Karmelitów. Zagrali na kopiach instrumentów z epoki. Ponad 400 osób zainteresowanych było wysłuchaniem tego niesamowitego koncertu[paywall].
Tegoroczne święto muzyki klasycznej skonstruowane zostało w myśl zasady kontrastu: wielcy mistrzowie znani i nieznani, dzieła wielkie i małe, muzyka dawna – współczesna, świecka – sakralna. W konwencję tę zdecydowanie wpisał się koncert, jaki miał miejsce 22 lipca w kościele oo. Salezjanów. Dla przemyślan zagrali: na organach – Istvan Batory z Węgier, na skrzypcach – Zbigniew Pilch.
Obecność na festiwalu – obok polskich wykonawców – znakomitych artystów z Europy, ich oddziaływanie na słuchaczy, sposób, w jaki zostali przyjęci – szczery, entuzjastyczny, wszystko to dowodzi, że muzykę słusznie nazywa się uniwersalnym językiem rodzaju ludzkiego. Festiwal nie jest nawet na półmetku, a już tyle się dzieje. Do końca święta, które potrwa do 12 sierpnia, pozostało 8 koncertów. Organizatorem Salezjańskiego Lata Muzycznego jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „ZAMEK” oraz parafia św. Józefa (salezjanie) w Przemyślu. Dyrektorem całości przedsięwzięcia Renata Nowakowska, dyrektorem artystycznym Tomasz Ślusarczyk.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze