Reklama

Salezjańskie Lato trwa [PROGRAM]

29/07/2017 09:30

Tegoroczne Salezjańskie Lato Muzyczne, wzorem latach ubiegłych, daje możliwość przemyskim melomanom oraz miłośnikom sztuki cieszyć się wykonaniami na najwyższym poziomie. Do końca festiwalu, który potrwa do 12 sierpnia, pozostało 8 koncertów. Za nami m.in. występ wybitnego pianisty i kompozytora – Leszka Możdżera.

Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne organizowany jest od 2001 roku. Tegoroczną edycję zainaugurował znakomity występ Leszka Możdżera. W sobotni wieczór, 8 lipca, na Zamku Kazimierzowskim publiczność wysłuchała wyboru kompozycji z całego dotychczasowego dorobku znakomitego pianisty i kompozytora, z płyt solowych (Piano, Komeda, Chopin) oraz nagranych przez Możdżer Danielsson Fresco Trio.

Każdy koncert tego artysty jest swego rodzaju niespodzianką, prezentacją jazzowej wyobraźni, ciekawego zmysłu improwizacji, subtelności chopinowskich etiud i mazurków. Jednym słowem – niezapomnianym przeżyciem.

Reklama

16 lipca, również na zamkowej scenie wystąpił zespół Regent Brass pod dyrekcją Paula Archibalda – wybitnego trębacza w Orkiestrze Opery Królewskiej Covent Garden. Była to nie lada gratka dla miłośników muzyki klasycznej granej na instrumentach dętych blaszanych. W swoim repertuarze Regent Brass ma kompozycje zawierające elementy muzyki rodem z: Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii, Francji, Włoch, Szwajcarii, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Australii i Japonii.


fot.Tomasz Beliński
Tegoroczną edycję zainaugurował znakomity występ Leszka Możdżera.

Reklama

Z kolei 20 lipca zawitał do Przemyśla zespół Royal Baroque Ensemble. Artyści, specjalizujący się w muzyce barokowej, wystąpili w kościele oo. Karmelitów. Zagrali na kopiach instrumentów z epoki. Ponad 400 osób zainteresowanych było wysłuchaniem tego niesamowitego koncertu[paywall].

Tegoroczne święto muzyki klasycznej skonstruowane zostało w myśl zasady kontrastu: wielcy mistrzowie znani i nieznani, dzieła wielkie i małe, muzyka dawna – współczesna, świecka – sakralna. W konwencję tę zdecydowanie wpisał się koncert, jaki miał miejsce 22 lipca w kościele oo. Salezjanów. Dla przemyślan zagrali: na organach – Istvan Batory z Węgier, na skrzypcach – Zbigniew Pilch.

Reklama

Obecność na festiwalu – obok polskich wykonawców – znakomitych artystów z Europy, ich oddziaływanie na słuchaczy, sposób, w jaki zostali przyjęci – szczery, entuzjastyczny, wszystko to dowodzi, że muzykę słusznie nazywa się uniwersalnym językiem rodzaju ludzkiego. Festiwal nie jest nawet na półmetku, a już tyle się dzieje. Do końca święta, które potrwa do 12 sierpnia, pozostało 8 koncertów. Organizatorem Salezjańskiego Lata Muzycznego jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „ZAMEK” oraz parafia św. Józefa (salezjanie) w Przemyślu. Dyrektorem całości przedsięwzięcia Renata Nowakowska, dyrektorem artystycznym Tomasz Ślusarczyk. 


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama