Jednym z ważniejszych punktów niedawnej sesji Rady Miasta Radymna, która odbyła się 28 października, był ten dotyczący upoważnienia burmistrza do zaciągnięcia zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy 2025. Otwiera ono miastu drogę do pozyskania środków na kompleksowy remont hali targowej. Pochylono się też nad tematami śmieciowymi, zatwierdzonym herbem miasta i kwestią zaopatrzenia mieszkańców w wodę.
Miasto Radymno od dawna czyni starania, by przywrócić zabytkowej hali targowej dawny blask. Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków, a więc podlegający ochronie konserwatorskiej. Stan elewacji obiektu, jak i jego stan techniczny pozostawiają wiele do życzenia i wymagają sporych nakładów finansowych. Niedawno informowaliśmy, że trwają prace przygotowawcze i projektowe dotyczące remontu dachu obiektu. W sierpniu br. roku lokalny samorząd rozstrzygnął przetarg na wspomniane zadanie, a 2 września podpisana została umowa z wykonawcą robót budowlanych i prac projektowych – firmą Dach-System z Krasocina. Aktualnie pracuje on nad opracowaniem dokumentacji technicznej niezbędnej do startu prac, co prawdopodobnie nastąpi w styczniu 2026 roku. Na ostatniej sesji radni dali natomiast burmistrzowi Mieczysławowi Piziurnemu zielone światło do zaciągnięcia zobowiązania wykraczającego poza bieżący rok budżetowy, aby możliwe było pozyskanie wsparcia na rewitalizację hali targowej wraz z zagospodarowaniem parku miejskiego i małą architekturą. Radni byli w tej kwestii jednogłośni, głosując „za”.
W swoim sprawozdaniu włodarz miasta przekazał też pozytywną informację, jaka napłynęła z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie zaopiniowania nowego wzoru herbu Radymna. Został on zaakceptowany przez komisję heraldyczną, co oznacza, że w najbliższym czasie projekt uchwały dotyczący zatwierdzenia herbu, flagi i sztandaru zostanie przedstawiony w formie uchwały radnym miejskim. M. Piziurny wspomniał też o planach uczynienia roku 2026 rokiem jubileuszu lokowania wsi i nadania Radymnu praw miejskich (w tym to roku przypadają bowiem dwie istotne rocznice – 660. tego pierwszego wydarzenia i 595. tego drugiego). Burmistrz zdał też relację z postępu prac inwestycyjnych w mieście. Najważniejsze zadanie dotyczy modernizacji sieci wodociągowej i połączenia stacji uzdatniana wody w Świętem i w Radymnie, co ma podnieść poziom bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców w wodę.
– 2 października dokonany został odbiór sieci wodociągowej, to pierwszy etap naszego zadania (zapewniający niezależne źródło zaopatrzenia w wodę w miejscowości Święte – przyp.). Łącznie zostało wybudowanych 1482 mb., natomiast sieci przebudowanej jest 5830 mb. Wymieniono też 28 zasuw i 33 hydranty. W skali miasta to znaczna część nowego wodociągu – podkreślił burmistrz, zaznaczając, że posiadanie dwóch niezależnych źródeł wody jest ogromnie ważną inwestycją dla miasta.
– Drugie zadanie, czyli przebudowa SUW-u przy ul. Kolejowej, jeszcze nie zostało odebrane – poinformował, zapewniając, że ten finałowy krok nastąpi w listopadzie. Włodarz miasta mówił też o trwających pracach modernizacyjnych przy Przedszkolu Samorządowym w Radymnie (wystąpił problem...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 39% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze