Reklama

Samorządowcy modlili się o pokój w Ukrainie [ZDJĘCIA]

Od uroczystej mszy św. odpustowej w intencji samorządowców oraz o pokój w Ukrainie rozpoczęła się tegoroczna, 13. już pielgrzymka samorządowców do Lubaczowa.

7 maja w Lubaczowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej, połączone z 13.  pielgrzymką przedstawicieli władz samorządowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego oraz otwarciem Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie.

Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. – Nie bójcie się pracować dla dobra swojej małej ojczyzny, dla tej małej społeczności, dla której jesteście samorządowcami – tymi słowami zwrócił się do włodarzy, nawiązując do roli samorządów w dbaniu o lokalną społeczność.

Reklama

W czasie mszy, jak zawsze, samorządowcy zawierzyli Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej swoje małe ojczyzny. W tym roku powierzyli jej opiece także Ukrainę. Dziękując za dotychczasowe wstawiennictwo, nawiązali do trudnego, pandemicznego czasu, jak i tragicznych wydarzeń dotyczących sytuacji w Ukrainie.

– Spoglądając dziś na Twój Wizerunek, nasze serca przepełnia bezbrzeżna wdzięczność za to, że dane nam było przetrwać wielki czas próby, jaką była pandemia, i że po raz kolejny możemy dziękować przed Tobą za otrzymane łaski (..). Nasze pielgrzymowanie do Ciebie przepełniają wdzięczność i bezgraniczna ufność. Jest w nas jednak także wiele obaw i lęków, bo dla naszych sąsiadów i dla nas samych jest to czas[paywall] wielkiego bólu, nad którym rozpościera się całun tragicznych obrazów wojny, zniszczenia i śmierci, które dotykają naszych przyjaciół na Ukrainie. Tobie o Matko Łaskawa z ufnością serca oddajemy w opiekę tych, którzy cierpią i giną w tragicznej wojnie, rozpętanej w imię nienawiści – między innymi te słowa wypowiedział w czasie mszy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Reklama

Pamiątki dawnej archidiecezji lwowskiej

Po eucharystii przedstawiciele samorządów, a także parlamentarzyści i przedstawiciele służb mundurowych, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów na grobie ks. Kardynała Władysława Rubina w lubaczowskiej konkatedrze. Na koniec uroczyście otwarto Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej, w którym zgromadzone zostały cenne pamiątki narodowe dawnej archidiecezji lwowskiej oraz przekazane zabytki i pamiątki z nią związane ze zbioru i woli śp. kardynała Mariana Jaworskiego.

Reklama

W tegorocznej 13. Pielgrzymce Samorządów Terytorialnych udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, posłanka Teresa Pamuła, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka oraz partnerzy reprezentujący Ukrainę – konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalna RP w Odessie Katarzyna Sołek oraz deputowany Rady Najwyżej Ukrainy Paweł Bakunets. Poza marszałkiem województwa nie zabrakło też lokalnych samorządowców – burmistrza Lubaczowa Krzysztofa Szpyta, wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla i starosty lubaczowskiego Zenona Swatka oraz przedstawicieli rad miejskich, gminnych i rady powiatowej.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama