Od uroczystej mszy św. odpustowej w intencji samorządowców oraz o pokój w Ukrainie rozpoczęła się tegoroczna, 13. już pielgrzymka samorządowców do Lubaczowa.
7 maja w Lubaczowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej, połączone z 13. pielgrzymką przedstawicieli władz samorządowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego oraz otwarciem Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie.
Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. – Nie bójcie się pracować dla dobra swojej małej ojczyzny, dla tej małej społeczności, dla której jesteście samorządowcami – tymi słowami zwrócił się do włodarzy, nawiązując do roli samorządów w dbaniu o lokalną społeczność.
W czasie mszy, jak zawsze, samorządowcy zawierzyli Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej swoje małe ojczyzny. W tym roku powierzyli jej opiece także Ukrainę. Dziękując za dotychczasowe wstawiennictwo, nawiązali do trudnego, pandemicznego czasu, jak i tragicznych wydarzeń dotyczących sytuacji w Ukrainie.
– Spoglądając dziś na Twój Wizerunek, nasze serca przepełnia bezbrzeżna wdzięczność za to, że dane nam było przetrwać wielki czas próby, jaką była pandemia, i że po raz kolejny możemy dziękować przed Tobą za otrzymane łaski (..). Nasze pielgrzymowanie do Ciebie przepełniają wdzięczność i bezgraniczna ufność. Jest w nas jednak także wiele obaw i lęków, bo dla naszych sąsiadów i dla nas samych jest to czas[paywall] wielkiego bólu, nad którym rozpościera się całun tragicznych obrazów wojny, zniszczenia i śmierci, które dotykają naszych przyjaciół na Ukrainie. Tobie o Matko Łaskawa z ufnością serca oddajemy w opiekę tych, którzy cierpią i giną w tragicznej wojnie, rozpętanej w imię nienawiści – między innymi te słowa wypowiedział w czasie mszy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Pamiątki dawnej archidiecezji lwowskiej
Po eucharystii przedstawiciele samorządów, a także parlamentarzyści i przedstawiciele służb mundurowych, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów na grobie ks. Kardynała Władysława Rubina w lubaczowskiej konkatedrze. Na koniec uroczyście otwarto Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej, w którym zgromadzone zostały cenne pamiątki narodowe dawnej archidiecezji lwowskiej oraz przekazane zabytki i pamiątki z nią związane ze zbioru i woli śp. kardynała Mariana Jaworskiego.
W tegorocznej 13. Pielgrzymce Samorządów Terytorialnych udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, posłanka Teresa Pamuła, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka oraz partnerzy reprezentujący Ukrainę – konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalna RP w Odessie Katarzyna Sołek oraz deputowany Rady Najwyżej Ukrainy Paweł Bakunets. Poza marszałkiem województwa nie zabrakło też lokalnych samorządowców – burmistrza Lubaczowa Krzysztofa Szpyta, wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla i starosty lubaczowskiego Zenona Swatka oraz przedstawicieli rad miejskich, gminnych i rady powiatowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze