Reklama

Samorządowcy z regionu w składzie Rady Samorządu Terytorialnego


2 marca Karol Nawrocki powołał Radę Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. Jak zapowiedział, ma być ona przestrzenią współpracy ponad podziałami oraz merytorycznego dialogu. W składzie organu doradczego znaleźli się m.in. samorządowcy z naszego regionu.


Rada mająca stanowić forum służące wypracowywaniu konkretnych rozwiązań ustawodawczych i systemowych pracować będzie pod kierownictwem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, któremu powierzone zostało stanowisko przewodniczącego. Oprócz tego w jej skład weszli samorządowcy z różnych regionów Polski. Bezpośrednio z Podkarpacia są to również: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek, wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, prezydent Mielca Radosław Swój, prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak, wójt gminy Komańcza Roman Bzdyk, burmistrz Dębicy Mateusz Kutrzeba. Dzięki wspomnianym głos mieszkańców Podkarpacia będzie mógł wybrzmieć w debacie dotyczącej kluczowych spraw dla rozwoju lokalnych wspólnot.

Rada Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP ma być przestrzenią współpracy ponad podziałami, jak również merytorycznego dialogu. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i ekspertyz dla głowy państwa, analizowanie rozwiązań prawnych i opracowywanie prezydenckich inicjatyw ustawodawczych, tworzenie forum dialogu między władzą centralną a samorządowcami wszystkich szczebli – gmin, powiatów i województw oraz analizowanie kluczowych wyzwań, jak finansowanie samorządów czy inwestycje strategiczne.

Reklama

– Mam głęboką świadomość, że bez takiego spoglądania w kierunku mniejszych miast polskiej prowincji, także polskiego wschodu, może przede wszystkim tam, gdzie zamknięta jest wspaniała polskość, nie uda nam się zbudować jednej Polski. Do tego też potrzebuję rady do spraw samorządu – zapowiedział prezydent K. Nawrocki. 

Uroczystość oficjalnego powołania rady miała miejsce w Mikołajkach, podczas XI Europejskiego Kongresu Samorządowego. 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/03/2026 11:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama